Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat S-MIG 185, przegrzewa się transformator

12 Lis 2010 22:18 7521 19
  • Poziom 23  
    Witam, mam problem ze spawarką..

Po kilku minutach spawania transformator bardzo się nagrzewa i wyłącza się bezpiecznik termiczny i zaświeca czerwona lampka. Na drucie cały czas jest prąd, tzn. nie trzeba nacisnąć "spustu" na pistolecie, żeby zaczął spawać.

Chciałem sprawdzić sam transformator, czy nie jest spalony, ale jak odłączę go od elektroniki to w ogóle się nie włącza.

Jak sprawdzić taki transformator?
    Jakieś sugestie?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Tak, mam pewne sugestie. Najczęstszym powodem jest uszkodzony MOC3061 na płycie elektroniki, rzadziej triak.
  • Poziom 23  
    Cytat:
    Tak, mam pewne sugestie. Najczęstszym powodem jest uszkodzony MOC3061 na płycie elektroniki, rzadziej triak

100% racji i nie włączaj spawarki do zasilania bo spalisz transformator nawet bez spawania
  • Poziom 23  
    Przelutowałem nowy scalk ale nic to nie dało. Po włączeniu zasilania od razu wybija korki w domu..

A czy jest jakiś sposób, żeby sprawdzić transformator?
  • Pomocny post
    Specjalista - spawarki
    Podlącz transformator bezpośrednio do sieci, to znaczy zewrzyj zalączający go triak lub zestaw dwóch tyrystorów.
  • Poziom 23  
    Dzięki za podpowiedzi..

Mam narazie wyciągnięty całkiem transformator i chciałbym pomierzyć uzwojenia, niestety nie mam schematu i nie wiem za bardzo co z czym..

Na pierwotne uzwojenie transformatora idzie 8 kabli:

3 kable do przełącznika 230/380
    5 kabli do przełącznika do regulacji prądu spawania(6 pozycji)

Uzwojenie wtórne ma ok230ohm
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Niepotrzebnie wymontowałes transformator .Jeżeli był dobry jedna pomyłka w podłączeniu i go uszkodzisz.Uzwojenie wtórne powinno mieć dużo poniżej 1 oma i prawdziwej rezystancji miernikiem uniwersalnym nie zmierzysz.Trzeba było posłuchać rady kolegi KAZ.Jeżeli mamy ci pomóc zdalnie to trzeba pożyczyć miernik indukcyności .Pomierzyć i podac na forum
  • Poziom 23  
    Zamontowałem z powrotem,

Jak pożyczę miernik to dopiero spróbuje pomierzyć.

Cytat:
    zewrzyj zalączający go triak lub zestaw dwóch tyrystorów.

Czyli odpiąć wszystkie kable od sterownika:
    -5przewodowa kostka
    -3kable na wsuwki

I złączyć 2 kable które idą do 1 i 2 nóżki triaka?

Popraw swoje załączniki. Sposób popranego zamieszczania zdjęć opisany jest w ogłoszeniach (niebieskie tematy). [Łukasz]
  • Specjalista - spawarki
    Nawet sądzę że nic nie trzeba odlączać ,tylko zewrzeć te końcówki.
  • Poziom 11  
    Mam pytanie; w spawarce S-MIG 185 czy MOC3061 na niektórych płytkach MM-100 może być zastąpiony TLP3062. Bo na mojej płytce taki "opto" istnieje i zastanawiałem się czy nie o to samo chodzi?
  • Poziom 23  
    Podłączyłem wszystko i spróbowałem podłączyć spawarkę pod 380V. Nie wybija korków tylko zaświeca się zabezpieczenie termiczne, nie ma posuwy drutu i transformator dalej nie działa.

Próbowałem zewrzeć w kostce 2 kable które idą do czujnika, ale mostek się przepalił i wybiło korki.

Jutro jeszcze spróbuje pomierzy jakie tam napięcie idzie.

Czy dobrze próbuje ominąć zabezpieczenie termiczne?
    Tzn. chce go tylko ominąć, żeby uruchomić spawarkę, nie na dłuższą metę.
  • Poziom 15  
    Korzystając z tematu, mam pytanie - jaki wpływ ma optotriak na grzanie się trafora?
  • Poziom 23  
    Robi z triaka tyrystor co powoduje że transformator zasilany jest prądem jednokierunkowym.
  • Specjalista - spawarki
    A wtedy transformator grzeje się , a bywa że się przypala.
  • Poziom 10  
    Możecie panowie zrobić zdjęcie lub odczytać mi wszystkie wartości rezystorów bo mam po kombinacji płytkę i nie mogę dojść co jest źle
  • Poziom 23  
    Faktycznie spalony jest transformator. Po rozebraniu okazało się, że jedno uzwojenie się nawet zwęgliło. Dziwne jest to, że z zewnątrz nie było widać uszkodzenia.

Postanowiłem spróbować nawinąć taki transformator i mam 2 pytania:

1. Czy zamiast kartonu, którym były odizolowane uzwojenia mogę użyć takiej żółtej grubej folii (płótno), ponieważ w sklepie gdzie kupowałem drut nie mieli akurat kartonu, dać ją podwójnie? Czy zastosować coś innego?

2. Jaki zastosować termik?

Dodano po 31 [minuty]:

moja folia nazywa się "fachowo" ceratka izolacyjna

teraz znalazłem..
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam, oczywiście ze , ceratka izolacyjna, nadaje się jako izolacja uzwojeń...
  • Poziom 23  
    I niestety stało się... zapodziała się gdzieś kartka z opisem podłączenia przełącznika zakresów. Czy jest ktoś w stanie spróbować odczytać ze swojej spawarki, albo pomorze w podłączeniu?

Popraw swoje załączniki w tym temacie! Sposób popranego zamieszczania zdjęć opisany jest w ogłoszeniach (niebieskie tematy). [Łukasz]
  • Poziom 2  
    Jeżeli masz s-mig 185 szitowej słoweńskiej firmy to powiedz co mam spisać i gdzie to znajdę, a do piątku dostaniesz.