Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka prądnica do takiego wiatraka ?

13 Lis 2010 08:40 10427 11
  • Poziom 21  
    Mam kilka pytań . Załóżmy że posiadam takie śmigło do wiatraka .
    Specyfikacja techniczna i opis;
    - średnica wirnika 3m
    - waga łopaty 4 kg
    - profil powierzchni natarcia łopaty-wklęsło wypukły
    - szerokość u podstawy - 235 mm
    - szerokość u szczytu -80 mm
    - grubość u podstawy - 50 mm
    - grubość u szczytu - 14 mm
    - grubość ścianki łopaty w szczycie - 5 mm
    - grubość ścianki łopaty u podstawy - 10 mm
    - kat zaklinowania u podstawy-28 stopni
    - kont zaklinowania u szczytu-5,5 stopni
    - powierzchnia płaszczyzny nośnej - 2310 cm
    - powierzchnia płaszczyzny natarcia - 2040 cm
    - start już przy 1ms,przy określonej gęstości powietrza, ciśnieniu i wysokości 12m
    - max prędkość obr.2000 obrmin.
    - max prędkość wiatru 30ms.
    - moc śmigła:
    - 0,5 KW – 6m/s
    - 1,4 KW – 8m/s
    - 2,8 KW – 10m/s
    - 4,9 KW – 12m/s
    Jaka prądnica do takiego wiatraka ? Jaka prądnica do takiego wiatraka ? Jaka prądnica do takiego wiatraka ? Jaka prądnica do takiego wiatraka ?
    Chciałbym podgrzewać ciepłom wodę w bojlerze .
    To jakiej mocy mogę zastosować prądnicę aby podpiąć bezpośrednio pod grzałkę ?
    Zakładam że będzie to prądnica wolno obrotowa.
    Jakie napięcie prądnicy i grzałki będzie najlepszym rozwiązaniem 230V ,12V,24v ?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 33  
    Ładne śmigło i jego parametry.Moc Śmigła - to nie jest moc oddawana do odbiornika - Dlaczego.
    W obwodzie wraz z odbiornikiem będzie też uzwojenie prądnicy - ono posiada Opór w Ω.Większość prądnic (Komel też) posiada uzwojenie z drutu miedzianego o grubości ok 1 mm.To są prądnice na średnie napięcia 200 - 400 V.Prądnice na niskie napięcia nie nadają się do grzania wody ze względu na małe moce.
    Zgodnie z prawami Fizyki Moc śmigła zostanie zamieniona na ciepło w Grzałce i na ciepło w uzwojeniach pradnicy.
    Ta zamiana w ciepło jest proporcjonalna do wielkości oporu odbiornika i oporu prądnicy.
    Jest granica obciążenia przy której prądnica zaczyna marnować więcej Mocy Śmigła niż będzie oddawać do odbiornika.
    Porównywalne prądnice uzwojone drutem Φ 1 mm (opór międzyfazowy 6,5 Ω).
    Na sztormach i przy turbinie porównywalnej Φ 3,5 m miały rekordowo 3 kW w odbiorniki.
    Takich sztormów w ciągu roku jest tyle co palców u jednej ręki.
    Czasami jest dobrze jak w odbiorniki mamy prawie 1 kW.
    TOMATO2 napisał:
    Jakie napięcie prądnicy i grzałki będzie najlepszym rozwiązaniem 230V ,12V,24v ?

By prądnica 12 V dała moc 1 kW to musi popłynąć prąd 83 A.
    Jeżeli grzałka to wytrzyma to uzwojenie prądnicy i instalacja może nie wytrzymać.
  • Poziom 21  
    JESIOTR1 a gdybym zacząć tą energię magazynować . Czyli ładujemy jakaś ilość akumulatorów . I po naładowaniu akumulatorów wykorzystujemy ich energię
    do podgrzania wody .To w jaki sposób obliczyć:

- wielkość energetyczną potrzebną do podgrzania 200L wody do 50°C
    - ilość potrzebnych akumulatorów i jakiej pojemności
    - optymistyczny czas ładowania się akumulatorów zakładając prędkość
    wiatru nie przekracza 4m/s .

Myślę tu o cyklicznym podgrzewaniu wody . Urzynając włącznika czasowego
    który podał by napięcie na grzałkę o określonej godzinie i w ten sam sposób
    wyłączając. Grzanie odbywało by się powiedzmy teorytycznie 2/3 godziny na dobę .
    Czas oczywiście uzależniony od mocy naładowanych akumulatorów . Przez pozostałe +- 21 godzin ładowały by się aku. I tak codziennie .

Jest to realne ???

PS: Nie wspomniałem tu o kilku dodatkowych urządzeniach potrzebnych do realizacji tego przedsięwzięcia . Nie mniej wiem o ich istnieniu i potrzeby ich zastosowania .
    Dzięki za wszelkie sugestie :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 33  
    Ładowanie Akumulatorów tak, ale nie do grzania wody.To dobre do oświetlania, TV, elektronarzdzi.Wodę trzeba grzać jak jest okazja - gdy wieje.Zamiast kumulować i przechowywać energię w akumulatorze to lepiej ładować w dobrze zaizolowanym na ciepło zbiorniku.Taniej i Sprawniej.
    Każdy Akumulator czy Regulator (automatyczny) to Posrednik - Żeruje i Marnuje CIEPŁO.Najlepiej mieć kilkuwariantowe rozwiazania.
  • Poziom 21  
    OK . Zrozumiałem grzanie za pomocą aku odpada . Tylko teraz mam dylemat jakiej mocy prądnicy użyć .Bo z tego co wyczytałem jak zastosuję 3KW to na tym śmigle nie będzie jakiś rewelacji na słabszych wiatrach. Czy nie lepiej założyć 1KW z przekładnią np:1:3 .Słabsze 2 grzałki i jedną większą na silniejsze wiatry i hamować zapędy tego wiatraka takim urządzeniem http://www.renpio.mazowsze.pl/Sw/Sw-33.htm
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    TOMATO2 napisał:
    - wielkość energetyczną potrzebną do podgrzania 200L wody do 50°C
    - ilość potrzebnych akumulatorów i jakiej pojemności
    - optymistyczny czas ładowania się akumulatorów zakładając prędkość
    wiatru nie przekracza 4m/s .

Ciepło właściwe wody ≈4200 J/kg*K
    Ilość wody 200kg
    Różnica temperatur 40K (10°C - 50°C)
    Czyli trzeba dostarczyć 33600kJ
    33600kJ/3600s=9,3kWh
    Ładowanie akumulatorów - nieopłacalne.
  • Poziom 21  
    forestx napisał:

33600kJ/3600s=9,3kWh
    Dużo :( Dzięki za wyliczenie .
  • Poziom 17  
    Trzeba się zastanowić czy nie lepiej zastosować dwa zbiorniki na wodę. Jeden 10 do 20 litrów tak jak są budowane termy elektryczne, dla zmywania, mycia rąk itp, a drugi zbiornik duży, aby wykorzystać energię po nagrzaniu małego zbiornika.
    Do sterowania grzałek wykorzystać czujnik nastawny od bojlera. Po przekroczeniu zadanej temperatury rozłącza grzałkę i jednocześnie podłącza większy zbiornik. Zabezpieczenie na każdym bojlerze ciśnieniowe, oczywiście
  • Poziom 26  
    TOMATO2 napisał:
    forestx napisał:

33600kJ/3600s=9,3kWh
    Dużo :( Dzięki za wyliczenie .

To 300 PLN oszczędności w miesiąc.

Grzałka z sieci - grzeje kiedy nie wieje. Grzałka z wiatraka - grzeje jak wieje. Dwie lub grzanie z sieci odcinane półprzewodnikowym przekaźnikiem zasilonym z prądnicy. I niech to będzie "tylko" 150 PLN na miesiąc. I tak warto.
  • Poziom 21  
    cranky napisał:

Grzałka z sieci - grzeje kiedy nie wieje. Grzałka z wiatraka - grzeje jak wieje. Dwie lub grzanie z sieci odcinane półprzewodnikowym przekaźnikiem zasilonym z prądnicy. I niech to będzie "tylko" 150 PLN na miesiąc. I tak warto.

Nie w tym rzecz. Aby wyprodukować 9,3kWh w ciągu 24godziń takim wiatrakiem to
    musi przynajmniej z 10 godzin wiać z 6/8 ms . Co może nie być często osiągalne .
    Ale mam zamiar założyć jeszcze kolektory słoneczne to się będą uzupełniać :)