Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm - drzwi zewnętrzne. Alarm motocyklowy?

13 Lis 2010 14:48 2820 9
  • Poziom 2  
    Pozdrawiam,

szukałem odpowiedniego działu dla tego tematu, ale nie mogłem znaleźć takiego, więc umieszczam tutaj. Proszę o przeniesienie, jeśli to nie jest właściwe miejsce.

Szukam (próbuję zaimprowizować) alarm na drzwi zewnętrzne (nazwijmy to pomieszczenie gospodarczym). Nie ma to być nic skomplikowanego ani wyszukanego. Jedyne zadanie dla niego to funkcja ostrzegawczo-odstraszająca. Wszystko (a jakże) po niewielkich kosztach.

Chciałbym, żeby alarm uruchamiał się zanim ktokolwiek podejmie jakiekolwiek działania o wiadomym celu (typu otwarcie drzwi - nieważne jakim sposobem). Wyobrażam go sobie z czujnikiem wstrząsowym przypiętym do drzwi. Dodatkowo mógłby być wyposażony w czujnik reagujący na dotknięcie metalowej klamki (nie znam się na elektronice i nie wiem, jak mogłoby to być zrealizowane). Całość powinna być aktywowana/dezaktywowana na pilot przypięty do klucza i umieszczona wewnątrz pomieszczenia.

Czujnik ruchu nie wchodzi w grę, ponieważ powodowałby fałszywe alarmy w miejscu, gdzie alarm miałby zostać zamontowany. Z kolei czujnik otwarcia drzwi uruchamiałby się zbyt późno.

Ponieważ nie jestem elektronikiem, więc improwizowanie, o którym wspominałem, ograniczałoby się do wykorzystania alarmu motocyklowego. Sterowany jest pilotem, posiada czujnik wstrząsowy oraz czasem wejście na dodatkowe czujniki (jest więc szansa na podłączenie czujnika dotknięcia klamki, jeśli możliwe byłoby zrealizowanie czegoś takiego). Zasilany byłby zasilaczem podłączonym do gniazdka sieciowego.

Jeśli to, co napisałem, ma jakiś sens, to proszę o poradę i pomoc. Być może istnieje opisane przeze mnie urządzenie (chociaż nic takiego nie znalazłem). Jeśli nie istnieje, to czy alarm motocyklowy zdałby egzamin? Czy nie byłoby problemów z zasilaniem z gniazdka sieciowego? Czy tani alarm wystarczyłby (np. firmy Stig za 65 zł)? Czy czujnik dotknięcia klamki byłby możliwy do wykonania (jeśli klamka z jakiś względów nie ma właściwości umożliwiających to, w grę wchodzi także doklejenie/dolutowanie czegoś do niech)?

Z oczywistych względów zbudowanie całego alarmu od zera nie wchodzi w grę. Moje umiejętności są daleko niewystarczające.

Pozdrawiam raz jeszcze,
    Garmet
  • OptexOptex
  • Poziom 27  
    A jakby zrobić czujnik nacisku przy drzwiach? Powiedzmy "włamywacz" podchodzi do drzwi i bez żadnych jeszcze jego działań włączyłby się alarm.
    Taki projekt jest do wykonania tylko nie wiadomo na jakiej zasadzie działa ten motocyklowy alarm, czy na zasadzie styku (przewodzenia) elementów, czy w jakiś inny sposób.
  • OptexOptex
  • Poziom 27  
    Skoro czujnik ruchu odpada (żeby np kot tego nie uruchomił) to proponuję barierę podczerwieni zamontowaną na pewnej wysokości .... Jako że ceny barier w sklepach widzę zaczynają się od 180zł to proponuję zlecić jakiemuś elektronikowi złożenie zestawu do samodzielnego montażu (KIT) ... Wszystkie elementy z tego co widzę to łącznie z obudowami wyniosą ok 50zł + do tego koszty zlutowania tego w gotowe urządzenie - jakieś 30zł bym za to wziął... Montujesz dwa pudełka wielkości paczki fajek po obydwóch stronach drzwi, przecięcie niewidzialnej wiązki między nimi uruchomi alarm ... Dodatkowo za 16zł dokładasz syrenę z alarmu motocyklowego i robi niezły bałagan...

Edit:

Nie doczytałem że ma być to wyłączane z pilota ale w 100zł zmieścisz się w tym spokojnie...
  • Moderator
    Na prośbę autora temat przywracam.
  • Poziom 2  
    Moderatorowi dziękuję za przywrócenie tematu, a merolPL i djandriu za odpowiedzi.

MerolPL:
    Czujnik nacisku odpada z dwóch powodów: 1. do drzwi prowadzą ażurowe schody i całość byłaby trudna do ukrycia, 2. chciałbym, aby całość była umieszczona wewnątrz pomieszczenia.

djandriu:
    Bariera podczerwieni to jw. coś, co montuje się na zewnątrz. Co więcej, czujnik drgań jest chyba najbardziej odpowiedni w mojej sytuacji, do tego uzupełniony przez czujnik dotyku na klamce (ale to może pozostać pieśnią przyszłości) to już 100% tego, czego potrzebuję. Biorąc pod uwagę koszt alarmu motocyklowego (najprostszy Stig za 65 zł), to budowanie czegokolwiek od podstaw traci sens.

Skoro z gotowych urządzeń nie istnieje nic lepszego niż alarm motocyklowy (umieszczony jest w całości wewnątrz pomieszczenia, posiada odpowiedni czujnik + ew. wejście na kolejny, uzbrajany/rozbrajany jest za pomocą pilota), więc chyba pozostanę przy tym pomyśle. Pozostają dwa pytania:

1. Czy taki alarm może być zasilany z sieci?
    2. W jaki sposób można wykryć dotknięcie metalowego przedmiotu? Domyślam się, że chodzi o różnicę potencjału, ale te tematy to nie moja działka.

Dziękuję i pozdrawiam,
    Garmet
  • Poziom 27  
    Taki układ zasilisz z sieci przez zasilacz ... ale czujnik wstrząsu to moim zdaniem niepraktyczne, trzeba by dobrze szarpać drzwiami... zastosowałbym sam czujnik dotyku chociaż też to jak dla mnie jakoś tak nie bardzo ... a co ci przeszkadza że na zewnątrz będą czujniki bariery podczerwieni ? Przecież nikt nie będzie wiedział co to jest ...
  • Poziom 2  
    Czujniki drgań w alarmach motocyklowych są bardzo czułe, wystarczyłoby puknąć w drzwi czy szarpnąć za klamkę, aby uruchomił się alarm. Co do bariery podczerwieni: 1. jeśli coś jest zamontowane obok drzwi, to nie trudno domyśleć się co to jest (wtedy raczej tylko kusiłbym zabezpieczeniami), 2. alarm motocyklowy jest tańszy.

Pozdrawiam,
    Garmet
  • Poziom 24  
    Może spróbuj kupić dotykowy włącznik oświetlenia i podłączyć klamkę zamiast jego sensora. Oczywiście można pokusić się o zasilenie jego elektroniki z napięcia 12V i sygnał z niego podać na alarm od skutera. Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Krzyś33 napisał:
    Może spróbuj kupić dotykowy włącznik oświetlenia i podłączyć klamkę zamiast jego sensora. Oczywiście można pokusić się o zasilenie jego elektroniki z napięcia 12V i sygnał z niego podać na alarm od skutera. Pozdrawiam.

Dołączenie jakiegokolwiek przewodu do sensora włącznika dotykowego spowoduje że zacznie on wariować... Tak samo odpada przerobienie takiego włącznika na 12V... Nie próbowałeś ... nie sugeruj ... leży mi w szufladzie kilka takich wynalazków jak byś kolego chciał wiedzieć co jest w środku... (to nie są te tanie chińczyki tylko włączniki za ok 70PLN) ..... nawet podłączenie go pod napięcie 12V AC nie dało rezultatu działania tego ściemniacza (podłączenie elektroniki nisko napięciowej w nim, pomijając triak, układ jest synchronizowany z siecią ...)
    Alarm - drzwi zewnętrzne. Alarm motocyklowy? Alarm - drzwi zewnętrzne. Alarm motocyklowy? Alarm - drzwi zewnętrzne. Alarm motocyklowy?

"Fabryczny włącznik dotykowy NIE ZADZIAŁA jak go nie obciążysz żarówką ..."
    Sprawdzone i kombinowane na kilku urządzeniach na wszystkie możliwe sposoby ...
  • Poziom 24  
    Kol chodzi mi o wyłącznik, a nie ściemniacz dotykowy i nie z triakiem tylko przekaźnikiem, a taki idzie przerobić. Jedynie pozostała by regulacja czułości po podłączeniu do klamki. Pozdrawiam.