Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[ATmega8][BASCOM]Program do wytrawiarki natryskowej.

sim_007 13 Nov 2010 19:40 1268 8
 • #1
  sim_007
  Level 11  
  Witam.
  Problem tak jak w temacie, po prostu troche mnie to tym razem przerosło.

  Ogólnie to działać ma to tak:

  Code:
  'Program do wytrawiarki natryskowej.
  

  $regfile = "m8def.dat"
  $crystal = 8000000

  'Konfiguracja 1wire:
  Config 1wire = Portb.0 'DS18B20


  'Deklaracja zmiennych:
  Dim Temperatura As Word
  Dim Temperatura_trawienia As Word
  Dim Czas_trawienia As Byte


  'Konfiguracja LCD:
  Config Lcd = 16 * 2
  Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portc.0 , Db5 = Portc.1 , Db6 = Portc.2 , Db7 = Portc.3 , E = Portc.4 , Rs = Portc.5  'Konfiguracja piów:
  Config Portb.4 = Output
  Config Portb.5 = Output

  Grzalka Alias Portb.4 'Grzałka na 230V/Silnik na 12V włączane przez tranzystor->fototriac
  Silnik Alias Portb.5

  Config Portd.5 = Input
  Config Portd.6 = Input
  Config Portd.7 = Input

  Plus Alias Portd.5 'Przyciski Plus/Minus/OK zwierane do masy.
  Minus Alias Portd.6
  Ok Alias Portd.7  'PROGRAM:
  Do

     'ustawienie czasu za pomocą przycisków Plus/Minus (od 0 do 100 min)
     'po wciśnięciu OK ustawienie temp. za pomocą przycisków Plus/Minus (od 20 do 100*C)
     'po wcisniśnięciu OK włącza grzałkę i czeka aż do osiągnięcia ustawionej temp. cały czas pokazując aktualną temp. i ustawiany czas trawienia.
     'po osiągnięciu ustawionej temp. włącza silnik i rozpoczyna odliczanie. (cały czas pokazując aktualną temp. a ustawiony czas spada do zera.
     'po skończeniu się czasu, wyłącza grzałkę i silnik, wyświetla koniec trawienia... i czeka na wyłączenie wtyczki z gniazdka ;D

  Loop
  End


  Wogóle nie wiem jak się do tego zabrać...
  Co o tym myślicie?
  Proszę o nieodsyłanie mnie do innych tematów i z góry zaznaczam: JUŻ SZUKAŁEM.
 • #2
  mirekk36
  Level 42  
  sim_007 wrote:
  Witam.
  Problem tak jak w temacie, po prostu troche mnie to tym razem przerosło.

  .... Co o tym myślicie? Procze o nieodsyłanie mnie do innych tematów i z góry zaznaczam: JUŻ SZUKAŁEM.


  Nieeee, no SUPER! masz napisane już 95% programu. Zostało ci jeszcze tylko 5.

  Już dawno nie widziałem takiego pytania (prośby o gotowca) na elektrodzie ;) zresztą sprytne - bo podane nietypowo (to trzeba przyznać)

  ..... wystarczy tylko, że mi dopiszecie to pomiędzy:

  Code:
  Do
  

  Loop
  Super ;)
 • #3
  sim_007
  Level 11  
  Hahaha.

  Chodzi mi o to że niewiem jak to wszystko ogarnąć... ;/ Może jak ktoś by coś podrzucił a z resztą spróbuje sobie poradzić. :p

  Dodano po 6 [minuty]:

  a ogólnie to nie znam się na taimerach temu proszę o pomoc... ;/
 • #4
  mirekk36
  Level 42  
  sim_007 wrote:

  a ogólnie to nie znam się na taimerach temu proszę o pomoc... ;/


  No to zaraz, teraz ja czegoś nie rozumiem, wytłumacz mi więc bo może ja czegoś nie wiem. Jak to jest ? - ja jak się zaczynam np uczyć języka angielskiego to po kolei uczę się na początku najprostszych słówek, zwrotów i ćwiczę to wszystko po kolei. Potem zaczynam uczyć się wymowy, potem budować pierwsze zdania w oparciu o gramatykę, poznaję gramtykę i tak po kolei aż dojdę do jakichś certyfikatów jeśli mi na tym zależy.

  A ty jak? ty się inaczej uczysz ?

  czyli np rozpoczynając naukę angielskiego po raz pierwszy od razu pytasz wykładowcę ile jest czasów w języku angielskim i prosisz żeby ci napisał wypracowanie w tym języku?

  czyli np jeśli zaczynasz naukę fizyki jądrowej to od razu przechodzisz do rzeczy i prosisz kogoś o prosty przepis na budowę bomby atomowej?

  czy wreszcie zaczynając naukę programowania mikrokontrolerów, nie czytając nic na temat podstaw (do których na pewno zaliczają się m.inn "tajmery" - prosisz o uzupełnienie jak w krzyżówce tylko tych kilku pól pomiędzy Do ... LOOP ???

  Jak dla mnie to szok ;)

  Może jednak zacznij jak każdy od podstaw hmmmm ? mówię ci będzie łatwiej...

  Dodano po 2 [minuty]:

  aż mi się przypomniał film "VABANK" Machulskiego, gdzie gościu wchodzi do jubilera i tak jak ty po najmniejszej linii oporu pokazuje sprzedawcy tłumnik od rewolweru - pytając grzecznie czy ma dokręcić resztę ? ;)
 • #5
  upanie
  Level 22  
  Z góry przepraszam za pisanie nie na temat i przepraszam też sim_007 bo nie mam pewności czy to co napiszę dotyczy również Ciebie no ale skoro mirekk36 to wywołał to się wypowiem, a raczej wypiszę ;)

  Otóż moim skromnym zdaniem "problem amatorów" stworzyły takie twory jak BASCOM, niestety ELEKTRODA i ogólnie internet. Drzewiej jak ktoś chciał mieć jakieś ustrojstwo a nie potrafił tego zrobić to zlecał to komuś lub prosił kolegę aby mu to zrobił. W obecnych czasach wszyscy na wszystkim się znają. Poczytają trochę w necie jakie to proste i do dzieła. Zauważcie ilu mamy teraz programistów. Chce sobie ktoś zrobić wytrawiarkę ze sterowaniem mikrontrolerowym to oczywiście uznaje, że sam napisze program mimo, że jest stolarzem albo nawet elektronikiem. No a dlaczego nie skoro to takie proste, wezmę sobie BASCOMa tam wszystko jest a na elektrodzie ciągle ktoś o coś pyta i mu odpowiadają to dlaczego mi mieliby nie pomóc? No i w ten sposób mamy po kilkadziesiąt postów w dziale mikrokontrolery dotyczących głównie pierdół!!!
  Wszystkim się wydaje, że każdy jest programistą z urodzenia, otóż NIE JEST. Żadnemu z nich nie przyjdzie do głowy, że to nie jest taki prosty fach. Żaden z nich nie wie ile trzeba było się naczytać książek, dokumentacji i ile godzin nasiedzieć przed komputerem ucząc się samodzielnie popełniając błędy i je rozwiązując. To jest mnóstwo ciężkiej pracy. Do dobrego poziomu dochodzi się długo i ciężką pracą. No ale po co tak skoro można tak:
  "Jestem początkującym programistą i nie wiem za dużo ale powiedzcie mi jak zrobić ..."
  A przeczytaj książkę o programowaniu, włóż trochę w to pracy to jak później zadasz konkretne pytanie to chętnie Ci ktoś pomoże. Nie chce Ci się to sobie odpuść programowanie i poproś kogoś o zrobienie tego za Ciebie.
  Rozsierdziłem się ;)
  Jak kiedyś napisałem komuś w takiej sytuacji że nie każdy jest programistą i nie każdy musi nim być to zostałem oskarżony o tworzenie jakiejś zamkniętej KASTY do której nie chcemy nikogo wpuścić :O
 • #6
  mirekk36
  Level 42  
  upanie -> no tutaj to i ja się aż trochę zdziwiłem ;) ..... bo o ile kolega ma sporo racji w tym co pisze a szczególnie polecając przeczytanie chociaż jednej książki przez takiego początkującego !!! Na prawdę bardzo dobra rada.

  Ale ..... to, że wszystko bierze się od Bascoma ;) , że jak ktoś się nie urodził programistą to nim już nigdy nie zostanie, że nauka to mnóstwo ciężkiej pracy to już lekka albo i mocna przesada.

  1. Bascom dla totalnych laików w tej dziedzinie bywa realną alternatywą żeby w ogóle zacząć i bardzo dobrze jeśli ktoś chociażby dzięki niemu zacznie tę przygodę.... jak będzie chciał więcej to sam zrozumie, że trzeba się przesiąść na coś innego ;)

  2. Nie trzeba się urodzić programistą, wg mnie każdy może się tego nauczyć i to w dowolnym momencie życia - na tę naukę (przyjemną naukę) zawsze jest dobry czas

  3. Mnóstwo "ciężkiej" pracy??? - ja to bym nieco inaczej określił ;) ... mnóstwo mega przyjemnej, wciągającej wręcz narkotyzującej w dobrym tego słowa znaczeniu - pracy ;)

  Sam miałem okazję niejednokrotnie pomóc wielu osobom, które zresztą twierdziły na początku, że nigdy nie nauczą się chyba programować bo już próbowały i nic. Tymczasem po "niedługim czasie" , poradach czy kursach - stawiają z powodzeniem swoje pierwsze kroki, skutecznie pisząc już i to wcale nie takie najprostsze programy do migania diodą LED. I co ciekawe wielu uważało, że jak już to tylko Bascoma uda im się nuczyć jak ktoś coś podpowie - a teraz? a teraz piszą w C.

  Natomiast to nie oznacza, że nie trzeba ćwiczyć, uczyć się po kolei, czytać, czytać i czytać..... bo jeśli ktoś z uporem maniaka zadaje takie pytanie jak tu w tym temacie ..... to cóż, też jestem prawie skłonny przyznać praktycznie w 100% rację koledze upanie jeśli chodzi o powyższą wypowiedź - RACJA ;)
 • #7
  atom1477
  Level 43  
  sim_007 wrote:
  Procze o nieodsyłanie mnie do innych tematów i z góry zaznaczam: JUŻ SZUKAŁEM.

  sim_007 wrote:
  Hahaha.Może jak ktoś by coś podrzucił a z resztą spróbuje sobie poradzić. :p

  Czyli nie mogą być przykłady z innych tematów? Muszą być nasze własne? Nie opublikowane na elektrodzie?
  A może jeszcze takie zrobione specjalnie dla Ciebie? Jednym słowem gotowiec?
  Sory.
  Na moje oko --> Kosz.
 • #8
  upanie
  Level 22  
  Quote:
  2. Nie trzeba się urodzić programistą, wg mnie każdy może się tego nauczyć i to w dowolnym momencie życia - na tę naukę (przyjemną naukę) zawsze jest dobry czas

  Nie zrozumiałeś mnie ale to chyba ja faktycznie nieprecyzyjnie napisałem.
  Chodzi mi o to, że nie wystarczy się urodzić żeby być programistą. Po prostu tego się trzeba nauczyć a nie wyssać z mlekiem matki.

  Co do BASCOMa to nie w tym rzecz, że on jest jakiś zły ale wręcz przeciwnie. Nie znam go więc może piszę jakieś głupoty ale z tego ci się orientuję to ma on w sobie obsługę prawie wszystkiego i wystarczy tylko składać z klocków całość.
  To tak jak FrontPage i programowanie stron WWW. Owszem można zrobić stronę FP ale czy ma to cokolwiek wspólnego z programowaniem? U mnie w firmie był taki koleś który to twierdził w CV, że posiada wysoki umiejętności w programowaniu (pisaniu) stron WWW. Przyszło napisanie stronki do naszego urządzenia i ło kurdę się nie da się :O w FP nie ma takiego klocka SZOK :O Wiesz na czym polegała praca tego kolesia a no na szukaniu w necie jak zrobić stronkę do urządzenia takiego jak nasze :O Takie twory jak pętle czy funkcje to dla niego była jakaś abstrakcja. Jak już zaczął coś z tym dłubać to ciągle przyłaził z każdą pierdółką i marnował nasz czas. Oczywiście prośby żeby poszukał w książce, którą mu daliśmy, nic nie pomagały. Był zatrudniony na innym stanowisku niż programista i na nim pozostał już do końca.
  Chodzi o to, że tego typu programy ogłupiają ludzi pozwalając im wierzyć że są specjalistami.
 • #9
  mirekk36
  Level 42  
  Tak teraz rozumiem o co ci chodziło i popieram,

  a jeśli dochodzi do takich skrajności jak opisałeś to pewnie, że można wysnuwać takie wnioski, że ci ludzie dali się co nieco ogłupić. ;)

  masz rację .... ale tutaj jest wg mnie nawet gorsza i sytuacja, bo człowiek nawet nie chce mienić się specjalistą, sam mówi że jest początkujący ale ma mega lenia i chce od razu, nauczyć się w 5s programowania i to poprzez podanie mu gotowca .... bo szkoda mu czasu na mniejsze kroczki.