Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Euroline zw 23 ke 23/21 - jak zmniejszyć ci¶nienie ?

raf123321 13 Nov 2010 20:02 9993 13
    raf123321
    Level 9  
    Witam,

Posiadam kocioł JUNKERS EUROLINE zw/zs 23 ke 23/21
    Dzi¶ wł±czałem ogrzewanie CO i nie czekaj±c na rozgrzanie kotła dolałem wody, bo wskazówka wskazywała 1 bar... Dolałem do prawie 2 bar, ale po rozgrzaniu kotła ci¶nienie wskazuje mi prawie 3...

Proszę o informację jak ponownie zmniejszyć ci¶nienie do 2 bar ???
    Zaznaczam, że ci¶nienie zwiększyło się wył±cznie przez moje dolanie wody.

Z góry dziękuję za szybk± i szczegółow± instrukcję (najlepiej łopatologiczn± bo obsługuję ten kocioł zaledwie od 2 tygodni).

Pozdrawiam.
    R
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwi±zania w przemy¶le. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    krzych1-b
    Level 21  
    ZnajdĽ zawór spustowy z kotła .Zazwyczaj znajduje się on przy zespole wodnym .A tak poza tym, poszukaj instrukcji serwisowej na necie .
    zybie
    Level 30  
    jak nie masz możliwo¶ci spuszczenia wody przez kocioł to upu¶ć wodę przez odpowietrznik grzejnika, nie jest to wygodne ale może jedyne
  • Helpful post
    12B
    Level 21  
    Zmniejszyć ci¶nienie można choćby poprzez odpowietrznik na grzejniku. Popu¶cić odpowietrznik aż zacznie wypływać woda i tak długo trzymać otwarty aż ci¶nienie spadnie do wymaganego poziomu. Ewentualnie je¶li jest gdzie¶ spust z instalacji to oczywi¶cie tamtędy spuszczamy.
    Kocioł nie posiada zaworu spustowego ani zespołu wodnego. Jest co prawda ¶ruba spustowa ale proponuję jej nie odkręcać ( brak kontroli wypływu wody) Po jej otwarciu zrzut wody w cało¶ci.
    raf123321
    Level 9  
    A przez ten czerwony zawór bezpieczeństwa się nie da ?
    Doczytałem, że przy 3 bar sam się wł±cza.

Czy jego przekręcenie spowoduje wypływ wody ???
    eLolek
    Level 16  
    Można i przez zawór bezpieczeństwa. Przekręca się go w lewo (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara) najlepiej szybkim ruchem. Zawór otworzy się na moment i zamknie ponownie. Przy otwarciu może jednak gwałtownie wypłyn±ć woda (takie "rzygnięcie"), więc może rozchlapać dookoła. Jak będziesz przekręcał bardzo powoli, to przytrzymaj trochę w momencie, kiedy woda zacznie s±czyć powoli i potem przekręć szybko kawałek dalej aż zawór "strzeli" i zamknie. Czasem po takim otwarciu zawór zaczyna puszczać wodę. Trzeba wtedy spróbować strzelić jeszcze raz, aż gumowa uszczelka zaworu się ułoży i przestanie ciec. Dobrze, gdy do wyrzutu zaworu można podł±czyć jaki¶ w±ż lub rurę odprowadzaj±c± wodę (z reguły gwint 3/4"). Niepotrzebnie dopuszczałe¶ wody do układu, je¶li ci¶nienie było 1 bar przy zimnym kotle, a je¶li już, to nie więcej niż 1,5 bara.Ci¶nienie 2 bary jest większe niż ci¶nienie wstępne naczynia przeponowego i naczynie wypełnia się i przestaje dobrze pracować przy podgrzewie.
    zybie
    Level 30  
    spowoduje wypływ ale będzie gwałtowny i nie kontrolowany.możesz próbować
    raf123321
    Level 9  
    Ok, dziękuję za rady.
    W takim wypadku jutro spróbuję przez odpowietrzacz w którym¶ z grzejników.

A jakie ci¶nienie najlepiej ustawić, by pracował najbardziej efektywnie ?
    1, 1,5 czy 2 bar ?
  • Helpful post
    zybie
    Level 30  
    efektowno¶ć tu nie ma nic do rzeczy chodzi o prawidłow± pracę, ustaw 1,5 bara
    raf123321
    Level 9  
    rozumiem, czyli 1,5 ale gdy jest "rozgrzany", czy przy zimnym kotle ?
    rudy-7
    Level 11  
    Zrób tak zakręć zawory z co pod kotłem (prawy i lewy) zlej cał± wode przez zawór bezpieczeństwa,z tyłu od góry jest naczynie przeponowe z wentylem samochodowym.Pompk± samochodow± nabij powietrza ok.0,8 bar tylko uważaj bo będzie rosło ci¶nienie na manometrze ale się tym nie przejmuj poprostu upu¶ć t± wode przez zawór bezpieczeństwa.Odkręć zawory pod kotłem(prawy,lewy)dopu¶ć wody do co.1,5 bara.I tyle teraz ci¶nienie nie będzie rosło podczas rozgrzewania się kotła.
    nowicjusztomek
    Level 1  
    Panowie mam takie pytanie. Odpowietrzyłem grzejniki i dobiłem wody bo puszczał zawór bezpieczeństwa. Dobiłem tak jak pisze w instrukcji do 1,2 bara ale po wł±czeniu się c.o. ci¶nienie wzrasta do 4 bar a w instrukcji pisze że max 3 bary. Co zrobić żeby przy rozgrzewaniu się wody ci¶nienie aż tak nie rosło???