Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Euroline zw 23 ke 23/21 - jak zmniejszyć ci¶nienie ?

raf123321 13 Nov 2010 20:02 10995 13
 • #1
  raf123321
  Level 9  
  Witam,

  Posiadam kocioł JUNKERS EUROLINE zw/zs 23 ke 23/21
  Dzi¶ wł±czałem ogrzewanie CO i nie czekaj±c na rozgrzanie kotła dolałem wody, bo wskazówka wskazywała 1 bar... Dolałem do prawie 2 bar, ale po rozgrzaniu kotła ci¶nienie wskazuje mi prawie 3...

  Proszę o informację jak ponownie zmniejszyć ci¶nienie do 2 bar ???
  Zaznaczam, że ci¶nienie zwiększyło się wył±cznie przez moje dolanie wody.

  Z góry dziękuję za szybk± i szczegółow± instrukcję (najlepiej łopatologiczn± bo obsługuję ten kocioł zaledwie od 2 tygodni).

  Pozdrawiam.
  R
 • #2
  krzych1-b
  Level 21  
  ZnajdĽ zawór spustowy z kotła .Zazwyczaj znajduje się on przy zespole wodnym .A tak poza tym, poszukaj instrukcji serwisowej na necie .
 • #3
  zybie
  Level 30  
  jak nie masz możliwo¶ci spuszczenia wody przez kocioł to upu¶ć wodę przez odpowietrznik grzejnika, nie jest to wygodne ale może jedyne
 • Helpful post
  #4
  12B
  Level 21  
  Zmniejszyć ci¶nienie można choćby poprzez odpowietrznik na grzejniku. Popu¶cić odpowietrznik aż zacznie wypływać woda i tak długo trzymać otwarty aż ci¶nienie spadnie do wymaganego poziomu. Ewentualnie je¶li jest gdzie¶ spust z instalacji to oczywi¶cie tamtędy spuszczamy.
  Kocioł nie posiada zaworu spustowego ani zespołu wodnego. Jest co prawda ¶ruba spustowa ale proponuję jej nie odkręcać ( brak kontroli wypływu wody) Po jej otwarciu zrzut wody w cało¶ci.
 • #5
  raf123321
  Level 9  
  A przez ten czerwony zawór bezpieczeństwa się nie da ?
  Doczytałem, że przy 3 bar sam się wł±cza.

  Czy jego przekręcenie spowoduje wypływ wody ???
 • #6
  eLolek
  Level 16  
  Można i przez zawór bezpieczeństwa. Przekręca się go w lewo (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara) najlepiej szybkim ruchem. Zawór otworzy się na moment i zamknie ponownie. Przy otwarciu może jednak gwałtownie wypłyn±ć woda (takie "rzygnięcie"), więc może rozchlapać dookoła. Jak będziesz przekręcał bardzo powoli, to przytrzymaj trochę w momencie, kiedy woda zacznie s±czyć powoli i potem przekręć szybko kawałek dalej aż zawór "strzeli" i zamknie. Czasem po takim otwarciu zawór zaczyna puszczać wodę. Trzeba wtedy spróbować strzelić jeszcze raz, aż gumowa uszczelka zaworu się ułoży i przestanie ciec. Dobrze, gdy do wyrzutu zaworu można podł±czyć jaki¶ w±ż lub rurę odprowadzaj±c± wodę (z reguły gwint 3/4"). Niepotrzebnie dopuszczałe¶ wody do układu, je¶li ci¶nienie było 1 bar przy zimnym kotle, a je¶li już, to nie więcej niż 1,5 bara.Ci¶nienie 2 bary jest większe niż ci¶nienie wstępne naczynia przeponowego i naczynie wypełnia się i przestaje dobrze pracować przy podgrzewie.
 • #7
  zybie
  Level 30  
  spowoduje wypływ ale będzie gwałtowny i nie kontrolowany.możesz próbować
 • #8
  raf123321
  Level 9  
  Ok, dziękuję za rady.
  W takim wypadku jutro spróbuję przez odpowietrzacz w którym¶ z grzejników.

  A jakie ci¶nienie najlepiej ustawić, by pracował najbardziej efektywnie ?
  1, 1,5 czy 2 bar ?
 • Helpful post
  #9
  zybie
  Level 30  
  efektowno¶ć tu nie ma nic do rzeczy chodzi o prawidłow± pracę, ustaw 1,5 bara
 • #10
  raf123321
  Level 9  
  rozumiem, czyli 1,5 ale gdy jest "rozgrzany", czy przy zimnym kotle ?
 • #12
  rudy-7
  Level 11  
  Zrób tak zakręć zawory z co pod kotłem (prawy i lewy) zlej cał± wode przez zawór bezpieczeństwa,z tyłu od góry jest naczynie przeponowe z wentylem samochodowym.Pompk± samochodow± nabij powietrza ok.0,8 bar tylko uważaj bo będzie rosło ci¶nienie na manometrze ale się tym nie przejmuj poprostu upu¶ć t± wode przez zawór bezpieczeństwa.Odkręć zawory pod kotłem(prawy,lewy)dopu¶ć wody do co.1,5 bara.I tyle teraz ci¶nienie nie będzie rosło podczas rozgrzewania się kotła.
 • #13
  nowicjusztomek
  Level 1  
  Panowie mam takie pytanie. Odpowietrzyłem grzejniki i dobiłem wody bo puszczał zawór bezpieczeństwa. Dobiłem tak jak pisze w instrukcji do 1,2 bara ale po wł±czeniu się c.o. ci¶nienie wzrasta do 4 bar a w instrukcji pisze że max 3 bary. Co zrobić żeby przy rozgrzewaniu się wody ci¶nienie aż tak nie rosło???