Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica Optima 800, coś strzeliło, wywaliło korki ...

13 Nov 2010 20:15 5314 5
  • Level 18  
    Jak w temacie, pralka Amica Optima 800, 5-6 letnia, do tej pory chodziła bez zastrzeżeń ale dzisiaj podczas prania, a dokładnie podczas końcowej fazy prania (wirowanie) coś cicho pykneło raz, potem drugi raz aż wreszcie głośny huk, wywalone korki w mieszkaniu, z tyłu pralki dym i zapach palonych przewodów.

Po rozebraniu od góry i na płytkach nie widać żadnych uszkodzeń, przy oględzinach silnika także nie widać niczego niepokojącego. Pralka ponownie podłączona, ustawienie na wirowanie i elegancko wiruje, chodzi bez zastrzeżeń. I tutaj właśnie zastanawiam się czy nie doszło gdzieś do przebicia w silniku, np gdzieś kapiąca lekko woda? Jak to sprawdzić? Przecież coś musiało się podtopić skoro był huk i poszedł dymek. A teraz pralka normalnie chodzi. Tzn nie włączałem na pełny cykl prania (tylko wirowanie) ale żadne błedy nie wyskakują. Silnik chodzi jakby nigdy nic. Nie sprawdzałem grzałki ani nie uruchamiałem programu prania w którym grzałka się załącza. Ale na zdrowy rozum skoro pralka była w trakcie wirowania gdy nastąpiła awaria to grzałka i tak nie grzała.

Proszę o jakieś sugestie.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Helpful post
    Level 16  
    Prawdopodobnie wywalił condesator przeciwzakłuceniowy.Do niego wchodzi przewód zasilający a dopiero potem dalej idą przewody.Zobacz czy gdzieś nie wywaliło w nim dziury i czy nie śmierdzi.Czesto nic nie widać bo gdzieś pod spodem może być dziurka.Najlepiej go wymontować i obejrzeć.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 18  
    Jeżeli wywaliłoby filtr przeciwzakłóceniowy to pralka potem działała by normalnie? Jak sprawdzić taki filtr jeżeli nie będzie widać żadnych uszkodzeń? W sumie oglądałem go tylko od góry i wyglądał normalnie ale może faktycznie gdzieś od dołu sie wypalił ?
  • Helpful post
    Level 16  
    Przeważnie pralka przestaje wtedy chodzić ale zdarzają się wyjątki.A ze od góry nic nie widać to normalne.Najczęściej wywala od dołu.Wystarczy włożyć rękę i pomacać lub go wyjąć.Można tez powąchać czy nie śmierdzi spalenizną.
  • User removed account  
  • Level 18  
    Kolego elektromechaniktom, miałeś rację, wywaliło filtr przeciwzakłóceniowy i faktycznie z góry nic nie było widać, ale z dołu dziurka. Wywaliło go w ten sposób, że pralka jednak chodziła. Dzięki za radę i klikam pomógł!