Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wybrać piec???? Powierzchnia 64m2

13 Lis 2010 21:14 5638 16
  • Poziom 2  
    witam serdecznie
    Szczerze sporo poczytalem i już sam nie wiem co mam kupić......
    Zacznę od poczatku.
    Mieszkanie to wyremontowane piętro w 10 letnim domu, powierzchnia 64m2. Wysokość pomieszczeń to 2,5m. W salonie oraz w sypialni o łącznej powierzchni 32m2 zamontowane są grzejniki aluminiowe 32 szt. Łazienka to wiszący grzejnik + podłogówka, natomiast kuchnia + korytarz (to podłogówka + 10 szt żeberek). Grzejnik jest tak powieszony aby ogrzewać też klatkę.
    Parter domu jest oczywiście ogrzewany, natomiast między sufitem a poddaszem jest 30 cm waty.
    Piec oczywiście musi być dwu funkcyjny. Najdalszy punkt poboru wody to 5m. Moje pytanie brzmi co bedzie najbardziej optymalne. Nie ukrywam że byłem zdecydowany na piec kondensacyjny ale nie wiem czy jest sens oraz czy grzejniki podołają. Być może inwestycja długo będzie się zwracała. Załóżmy że na zakup przeznaczam 4000-4500 zł.
    Dziękuję za porady
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 35  
    Witam.
    Mam 50 m2 w budownictwie z lat 50-tych, około 40 żeberek ALU (kowektory), nade mną strych bez ocieplenia. Kocioł dwufunkcyjny Termet MiniMax Plus maksymalna moc grzewcza dla CO 13 kW, dla CWU chyba 24 kW. Jest ciepło, nie ma problemów z kotłem i ogólnie jestem zadowolony. Sprawność około 89% (według danych producenta). Praca przez 6 lat - w tym czasie dwa drobne uszkodzenia - zatarcie turbinki wody i awaria jednego z czujników (na gwarancji). Obecna wersja to MiniMax Dynamic, o jeszcze lepszych parametrach (według danych katalogowych producenta). Zastrzegam: nie jestem przedstawicielem tej firmy, ani Oni nie płacą mi za propagowanie ich sprzętu!
    Grzejniki podołają każdemu piecowi (kotłowi), który poda im ciepłą wodę, więc typ kotła nie ma tu większego znaczenia. Kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania, zatem musi mieć układ odprowadzania spalin w systemie "rura w rurze". Jedną rurą wychodzą spaliny, a drugą kocioł zasysa sobie powietrze do procesu spalania. Koszt takiej instalacji kominowej jest dość duży i nie wszystkie starszawe przewody kominowe są chętne do przyjęcia w swoje wnętrze grubych rur ze stali nierdzewnej.
    Inne kotły z wysokiej półki może mają swoje specjalne cechy, ale Termet robi to, co powinien i jest OK.
    Gdybyś nawet policzył sobie 150W/ m2 mieszkania, to i tak ten kocioł jest w stanie dać tyle energii.
    Dla prywatnych celów obliczania zapotrzebowania pomieszczenia na energię cieplą mam taki "chałupniczy" sposób. Jeżeli w mroźny dzień wstawisz sobie do pomieszczenia Farelkę o mocy 2kW i po 3 godzinach będzie ciepło, to znaczy, że tyle mocy w grzejnikach też wystarczy. Jeżeli będzie mało komfortowo, to wstaw drugą Farelkę i daj ją na początek na połowę mocy. Jak po określonym czasie będzie ciepło, to masz już konieczną moc dla pomieszczenia wyznaczoną. Proste, sprawdzone, skuteczne. Nie jest to oczywiście wycyzelowane obliczenie oparte o analizę przenikalności cieplej każdej ze ścian pomieszczenia, z uwzględnieniem mostków cieplnych, przewodności cieplnej szyb, ram okiennych, wnęk futrynowych poparte termowizją itp. (Za to co napisałem za moment zostanę w szlachetnym gronie fachowców zlinczowany, zatem proszę pamiętać o mnie w najbliższe Zaduszki). :D
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    kreslarz napisał:

Kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania, zatem musi mieć układ odprowadzania spalin w systemie "rura w rurze". Jedną rurą wychodzą spaliny, a drugą kocioł zasysa sobie powietrze do procesu spalania.
    Pozdrawiam

Nie musi być "rura w rurze". Możesz pobrać powietrze z kotłowni, dworu itp.
  • Poziom 35  
    Tak, ale instalatorzy zazwyczaj wykonują to w układzie zamkniętym - bez ingerencji w atmosferę otoczenia - łazienki, kuchni itp.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 15  
    Problemów jest kilka. Przed podłączeniem jakiegokolwiek kotła gazowego musisz mieć projekt instalacji gazowej. Musisz też określić, gdzie chciałbyś zlokalizować kocioł - może się okazać, że lokalizacja wyklucza np. stosowanie zwykłego kotła z otwartą komorą spalania. Trzeba pamiętać, że stosowanie otwartej komory spalania wymusza konieczność wykonania w ścianie zewnętrznej otworu nawiewnego powietrza do spalania. Jeśli zastosujesz komorę zamkniętą, to podobnie jak przy kotle kondensacyjnym musisz (powinieneś) zastosować komin, lub tylko przyłącze do komina typu LAS (rura w rurze). W twojej sytuacji nie jest tak tragicznie, bo masz mieszkanie na piętrze i rozumiem niedaleko dach, więc komin będzie raczej niedługi (co zmniejsza koszt komina). Większość kotłów dwufunkcyjnych ma moc wystarczającą do ogrzania takiej powierzchni a moc 24 kW jest z reguły potrzebna do zapewnienia podgrzewu ciepłej wody w odpowiedniej ilości. Pojawiły się już kotły kondensacyjne o mocy znamionowej 11 kW, które modulują już od ok. 2 kW. Boję się, że kwota którą przeznaczasz nie wystarczy na kondensa. Kup może raczej niedrogi kocioł z zamkniętą komorą spalania i ciesz się ogrzewaniem. Co do marki, to zepsuć może się każdy, jednak dobrze, jeżeli masz w pobliżu jakiś dobry serwis.
  • Poziom 30  
    jak zastosujesz kondensat lub kocioł z zamkniętą komorą spalania możesz korzystać z powietrza zewnętrznego. Przy otwartej komorze musisz dostarczyć powietrze z zewnątrz co wychładza pomieszczenie i to bardzo mocno szczególnie przy temperaturach ujemnych co w zimie zdarza się raczej często. Weż to pod uwagę szczególnie jeśli nie planujesz oddzielnego pomieszczenia na kotłownię.
  • Specjalista elektryk
    Kondensat nie jest taki drogi. Kupisz już poniżej 3500 zł.

W domu jednorodzinnym spaliny można wypuścić przewodem koncentrycznym przez ścianę - to znacznie tańsze niż komin.
  • Poziom 2  
    Witam
    Dzięki za odpowiedzi.
    Jeżeli chodzi o komin to jest zostawiony jeden kanał wentylacyjny specjalnie pod piec. Jeżeli chodzi o rury to z tego co się dowiadywałem koszt jednego metra wyniesie mnie 120 zł a potrzebuje 3,5m, więc tak drogo nie wyjdzie.
    Piec bedzie umieszczony w łazience wiec odpada robienie dziury przez ścianę (łazienka już jest wykończona) zostawione jest jedynie miejsce na piec, odpływ do skroplin także jest wyprowadzony.Czyli lepiej kondensa sobie odpuścic a zakupić poprostu z zamknietą komorą spalania??? A czy rachunki za gaz nie będą bardzo duże??? Podejrzewam że to dopiero wyjdzie po pierwszych miesiacach użytkowania. Jeżeli chodzi o serwis to nie powinno być problemów mieszkam 10km od centrum Warszawy.
    Co do tych Termetów to ceny widzę mają bardzo konkurencyjne. A jak ze sterowaniem i użytkowaniem?? Nie ma problemów żeby zrobić wszystkie nastawy??? o których naczytałem się w innych postach ?
  • Specjalista elektryk
    Generalnie kondensat powinien działać z tą instalacją bez problemu, jeśli oprócz dobrego ocieplenia stropu masz jeszcze dobrze ocieplone ściany i sensowne okna, to powinien kondensować cały rok. Nawet jeśli nie będzie czasem kondensował, to tylko przez kilka dni w roku, także nie ma się czego obawiać. A do CWU już kondensacja będzie bezproblemowa. Ceny bardzo nie odbiegają od zwykłych kotłów, więc śmiało bierz kondensata.
  • Poziom 2  
    Trochę się wkręcę ze swoim tematem, ale może ktoś miał do czynienia z piecem z tego tematu i zna odpowiedź na pytanie w poście?

Link
  • Poziom 35  
    Przeczytaj mój post powyżej. Tam proponuję tanie i sprawdzone urządzenie. Co do rozstawu, to nie znalazłem danych Junkersa. Być może trzeba będzie nieco przerobić.
  • Poziom 2  
    Że nie ma danych Junkersa to wiem i dziwię się, że takich danych nie podają. Zależy mi na tym aby nie trzeba było przerabiać bo mam skończoną kuchnie :(
  • Poziom 35  
    Dam Ci foto z mojego Termeta
    Jaki wybrać piec???? Powierzchnia 64m2
    Opis rur:
    Pierwsza od lewej - zasilanie c.o.
    Druga od lewej - c.w.u.
    środek - dopływ gazu
    następna - dopływ zimnej wody
    ostatnia - powrót c.o.
    Nie mam niestety rozstawu, ale jak ten opis pasowałby, to pomierzę mniej więcej co i jak
  • Poziom 1  
    Kochani pomocy!!! Zbudowałam własnie budynek usługowy o powierzchni 400m2 dwu poziomowy. Teraz muszę zająć się tematem ogrzewania. Jaki piec wybrać? Potrzebuję go na wszystko czyli węgiel, drzewo, śmieci. Proszę was o radę jaki piec, czy grzejniki czy nagrzewnica?. co się w tym przypadku sprawdzi? Pozdrawiam wszystkich
  • Poziom 17  
    Jasiek.... nie wolno Ci palić śmieci...
  • Poziom 35  
    Zaproś na miejsce fachowca, niech ustali kubaturę do ogrzania, rozmieszczenie grzejników, ustal z nim jaką chcesz mieć w danych pomieszczeniach temperaturę, które będą często wentylowane (np. takie z bramami dla wjazdu i wyjazdu samochodów), może gdzieś będą potrzebne kurtyny cieplne. Fachowiec ustali przenikalność cieplną ścian, stropów. Na miejscu dogadacie się, czy potrzebna jest c.w.u., w jakich ilościach na dobę, jakiej wielkości jest pomieszczenie na składowisko opału i 99 innych szczegółów. Wtedy można określić ze sporą dozą prawdopodobieństwa, że taki a nie inny kocioł będzie Ci potrzebny.
    Hi, nieco głupio wyszło, bo ten post był tylko do Jasiek157.
  • Poziom 17  
    A ja uważam, że wszyscy chcą ci w jakiś sposób pomóc. Ale bądź Polakiem i kupuj produkty polskie. Mam troszeczkę praktyki w tyn kierunku (od 71 roku) więc możesz mi wierzyć,, kiedyś "Termet" Świebodzice był "be" dzisiaj można powiedzieć, że mercedes na polskim rynku wśród kotłów na powierzchnie małe do 150 m2.Zaznaczam, że nie jestem ani pracownikmiem, ani serwisantem "Termetu".