Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Plazma vs. LCD pobór prądu

wabikboy 14 Nov 2010 18:37 64263 16
e-mierniki
 • #1
  wabikboy
  Level 16  
  Witam!

  Chciałbym pokazać zdjęcia z pomiaru miernikiem faktyczny pobór prądu TV LCD i TV Plazmowego

  Podziałkę należy liczyć co 20

  Pierwszy to Panel Plazmowy Panasonic FULL HD 42" 3D Max pobór prądu to 390W jak wskazuje producent na tabliczce
  Plazma vs. LCD pobór prądu Plazma vs. LCD pobór prądu Plazma vs. LCD pobór prądu

  Drugie to Panel LCD Philips FULL HD 42" Max pobór prądu to 210W jak wskazuje producent na tabliczce
  Plazma vs. LCD pobór prądu Plazma vs. LCD pobór prądu

  Na zdjęciach niestety tego nie widać ale podczas pomiaru poboru prądu Plazmy wskazówka na mierniku W (watt) cały czas zmieniała położenie i oscylowała miedzy 180W a 300W i było to zależne od danej sceny na ekranie, jak widać na ustawieniach w menu obraz jest ustawiony na normalny czyli warunki domowe, ale myślę że można by jeszcze ustawić tak panel aby zmniejszyć pobór prądu, ja tego nie testowałem gdyż było to robione w warunkach sklepowych i na koniec pracy w sobotę wiec każdy się śpieszył :D:D:D

  Podczas pomiaru LCD wskazówka niezależnie od sceny i ustawień ekranu nie zmieniała swojej pozycji i stała cały czas na 190W.
  Czyli jeśli wieczorem byśmy oglądali Plazmę to pobór by się zmniejszył lecz niestety przy LCD nie było by różnicy.

  Oczywiście plazma może pobierać tak jak jest napisane na tabliczce ale chyba nikt nie robi sobie w domu z telewizora żarówki i nie wyświetla białego ekranu a ogląda telewizor normalnie

  Jak wychodzi z pomiaru nie jest to prawdą że TV Plazmowe pobierają więcej prądu od LCD, przy ustawieniach takich jak mamy zazwyczaj w domu myślę że Plazma mogła by pobierać nawet tego prądu mniej od LCD.

  Niestety może nie jest to dla kogoś wiarygodne i nadal podchodzi do wyboru TV kierując się poborem prądu i myśli że plazma BE bo ciągnie dużo, w takim razie zapraszam do testów i sprawdzenia na własne oczy :)

  P.S. Jeśli ktoś miałby możliwość i chęć zrobić test z podłączonym licznikiem do LCD i Do Plazmy i zrobić pomiar dobowy i uzupełnić temat o taki pomiar wtedy test byłby jeszcze bardziej miarodajny i wiarygodny.
 • e-mierniki
 • #2
  amigo76
  Level 14  
  I wszystko się zgadza - LCD mają "stały" pobór prądu zalezny tylko od poziomu jasności podświetlenia natomiast niezależny od tego czy na ekranie mamy czarną kropkę na białym tle czy na odwrót, natomiast plazma zachowuje się tak jak TV kineskopowe - im jaśniejsza treść wyświetlana na ekranie tym większy pobór prądu.
 • e-mierniki
 • #3
  wieswas
  Level 33  
  Należy zaznaczyć, że test ten i wnioski dotyczą tylko telewizorów LCD podświetlanych świetlówkami. Obecnie jest coraz więcej odbiorników LCD podświetlanych diodami. Tam poszczególne diody pobierają prąd w zależności od zawartości obrazu na ekranie. Przy ciemnych scenach prawie całkiem gasną.
  Np. LCD SAMSUNG UE46B7000 46-calowy przy włączonym układzie oszczędzania energii pobiera średnio poniżej 80W mocy.
 • #4
  Pablo1964
  Moderator
  wieswas wrote:
  Obecnie jest coraz więcej odbiorników LCD podświetlanych diodami. Tam poszczególne diody pobierają prąd w zależności od zawartości obrazu na ekranie. Przy ciemnych scenach prawie całkiem gasną.

  Jesteś tego pewny? Podaj, proszę, źródło - bardzo ciekawa teza, jednak nie jestem pewien jej słuszności.
 • #5
  wieswas
  Level 33  
  Oto pełna specyfikacja parametrów tego telewizora:


  Samsung UE46B7000 to 46-calowy telewizor LCD z podświetleniem LED o rozdzielczości 1920x1080. Full HD jest to obecnie najwyższa uzyskiwana rozdzielczość w telewizorach dostępnych na rynku. W modelu zostało zastosowywane rozwiązanie 100Hz z technologią MotionPlus. Telewizor został wyposażony w 4 złącza HDMI. Złącze USB 2.0 na panelu bocznym i dwa na panelu tylnym umożliwiają odtwarzanie filmów z zewnętrznych pamięci flash. Nowoczesne technologie SRS Trusurround HD i Dolby Digital Plus zapewniają wysokiej jakości dźwięk. Obrotowa podstawka umożliwia dopasowanie telewizora do każdego pomieszczenia. Produkt spełnia kryteria europejskiego certyfikatu ochrony środowiska Eco-Flower.

  Cechy wyróżniające serię telewizorów UE46B7000

  DLNA - podłączenie i wyświetlanie zawartości PC na ekranie TV
  Contents Library - wbudowana zawartość w pamięć telewizora 2 GB flash - dostępne: joga/fitness, przepisy kuchenne, galeria obrazów, rozrywka dla dzieci, etc.

  Przekątna ekranu 46"
  Podświetlenie LED
  Procesor obrazu Samsung LED Engine
  Wbudowany tuner cyfrowy DVB-T MPEG4 i HD TV
  Rozdzielczość Full HD 1920x1080 pikseli
  Ultra Clear Panel
  Wyświetlanie 100Hz z technologią MotionPlus
  Mega Kontrast
  Technologia 24Hz - 1080 24p Real Movie - obraz zgodny z zamierzeniem reżysera
  Technologia Wide Color Enhancer Pro zapewnia w pełni naturalne kolory
  PIP - 1 Tuner
  USB 2.0 na panelu bocznym z możliwością odtwarzania filmów. Obsługiwane formaty plików: avi, mkv, asf, wmv, mp4, 3gp, vro, vob, mpg
  Internet@TV - usługa oferowana dla wybranych krajów w Europie - dostęp do serwisu YouTube bezpośrednio z poziomu telewizora, możliwość wyświetlania wybranych informacji z Internetu - giełda, pogoda, wiadomości
  DLNA - podłączenie i wyświetlanie zawartości PC na ekranie TV: możliwość podłączenia do lokalnej sieci WiFi (Wireless DLNA), kontrola danych i nawigacja przy wykorzystaniu pilota TV
  Contents Library - wbudowana zawartość w pamięć telewizora 2 GB flash - dostępne: joga/fitness, przepisy kuchenne, galeria obrazów, rozrywka dla dzieci, etc., możliwość własnej konfiguracji zawartości - usunięcie i nagranie nowych materiałów
  Ukryte głosniki z technologią DownFire
  Dźwięk SRS Trusurround HD & Dolby Digital Plus
  Moc akustyczna 2x 10 W + dodatkowe głośniki niskotonowe
  Menu ekranowe w języku polskim
  Złącza HDMI z technologią HDMI-CEC (Anynet+)
  Produkt spełniający kryteria europejskiego certyfikatu ochrony środowiska Eco-Flower
  Standardowa konsumpcja mocy 105W, w trybie oszczędności 80W, w trybie czuwania poniżej 0.1W
  Złącza na panelu tylnym: HDMI x4, USB x2, optyczne audio, PC (D-SUB), component (mini jack), gniazdo CI, Composite (mini jack), PC Audio-in (mini-Jack), Ethernet (LAN), antenowe, Scart (mini jack)
  Telegazeta (1000p)
  Zdalne sterowanie TM 990
  Dopasowany do mini wieszaka model WMN1000BXXC
  Dopasowany do wieszaków ściennych w standardzie VESA 400x400
  Crystal TV to unikalne wykończenie obudowy telewizora
  Wymiary z podstawą WxSxG: 76,7x112,9x27,5 cm
  Wymiary bez podstawy WxSxG: 70,5x112,9x3 cm
  Waga: z podstawą 22.5 kg, bez podstawy 17.7 kg
  Czarny Rose
  Na You Tube można znaleźć film z rozbierania tego telewizora na podzespoły.
  Rozkręconą matrycę położono na stole i włączono sygnał i zasilanie.
  Podświetlanie jest krawędziowe i pojedyńcze diody w listwach krawędziowych zapalały się jaśniej lub ciemniej w zależności od treści obrazu.
  Przy pracującym telewizorze można także zaobserwować jak zmienia się jasność LEDów w takt treści obrazu patrząc przez otworki wentylacyjne tylnej ścianki.
  Mankamentem takiej pracy jest ciemniejsze wyświetlanie białych napisów na czarnym tle. Telewizor stwierdza, że prawie cały obraz ma być czarny, więc bardzo słabo podświetla tylko kilka LEDów, przez co napis, który miał być jakrawo biały staje się szary. Oczywiście tryb oszczędzania ma kilka stopni skuteczności lub można go całkowicie wyłączyć . Dla dynamicznych scen, gdzie często obraz zmienia się z jaskawego na ciemny funkcja ta pracuje wspaniale.
 • #6
  Kpc21
  Level 24  
  Pablo1964 wrote:
  wieswas wrote:
  Obecnie jest coraz więcej odbiorników LCD podświetlanych diodami. Tam poszczególne diody pobierają prąd w zależności od zawartości obrazu na ekranie. Przy ciemnych scenach prawie całkiem gasną.

  Jesteś tego pewny? Podaj, proszę, źródło - bardzo ciekawa teza, jednak nie jestem pewien jej słuszności.

  Są 2 rodzaje TV LCD LED. Z podświetleniem krawędziowym i z podświetleniem - nazwijmy to - powierzchniowym (nie wiem czy to ma jakąś nazwę). Odbiorniki z podświetleniem krawędziowym działają na tej samej zasadzie, co tradycyjne (pobór prądu jest mniejszy ze względu na to, że zastosowano diody LED zamiast lamp fluorescencyjnych), natomiast te z podświetleniem powierzchniowym, działają na takiej zasadzie, jak opisano powyżej.
 • #7
  wieswas
  Level 33  
  Odpowiedź dla Kcp21:
  NIEPRAWDA !.
  Telewizor SAMSUNG UE46B7000 ma KRAWĘDZIOWE podświetlanie matrycy, ale jasność POSZCZEGÓLNYCH diod zmienia się w czasie rzeczywistym w zależności od treści obrazu. Pobór mocy także zmienia się wraz z treścią obrazu.
  Telewizor ma funkcję wyświetlania graficznego aktualnego poboru mocy.
  Na tle obrazu można wyświetlić półprzezroczysty rysunek miernika wychyłowego, którego wskazówka zmienia swe położenie w zależności od treści obrazu aktualnie wyświetlanego. Nie jest to oczywiście dokładny pomiar mocy, ale wskazania są w przybliżeniu odzwierciedleniem aktualnego poboru mocy.
  Mankamentem włączenia trybu oszczędzania na maksimum (można wybrać kilka stopni oszczędzania) jest przekłamanie jasności małych jasnych elementów na ciemnym tle. Diodami steruje układ, który je rozświetla indywidualnie.
  Gdyby diody zapalały się i przygasały tylko w takt średniej jasności obrazu, to byłyby połączone równolegle lub szeregowo i sterowane z jednego tranzystora mocy. A tak nie jest.
  Można to obejrzeć na You TUBE, gdzie włączono telewizor z rozebraną matrycą.
  Taki sposób nie jest możliwy do zastosowania w tradycyjnych LCD ze świetlówkami gdyż nie dałoby się utworzyć stref różnie podświetlanych ze względu na rozmiary świetlówki oraz ze względu na czas zapalania i gaszenia świetlówki. Tam można tylko sterować jasnością wszystkich świetlówek np. za pomocą czujnika oświetlenia zewnętrznego lub ręcznego ustawienia jasności. Zmiany te nie są w żaden sposób związane z treścią obrazu.
  PS. Podświetlanie strefowe (powierzchniowe) jest oczywiście lepsze i określane jest jako DIMING, żaś krawędziowe EDGE
  Zapewne matryce z krawędziowym podświetlaniem LED stosowane w monitorach nie stosują pełnej metody wygaszania poszczególnych LEDów, gdyż do tego musiałby być zastosowany procesor analizujący treść obrazu. Zresztą przy monitorze kontrast dynamiczny rzędu miliona nie jest potrzebny a i pobór mocy przez małą matrycę nie stanowi dużego problemu.
  <object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/MMP_WLi3oAk?fs=1&amp;hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param></object>
 • #8
  wabikboy
  Level 16  
  Obejrzałem kilka razy ten filmik i jakoś nie zauważyłem aby tam było pokazane jak przygasają niektóre diody. zachowanie tego typu podświetlenia krawędziowego musi zachowywać się tak samo jak podświetlenie tradycyjne LCD czyli sterowanie odbywa się na wszystkich diodach jednocześnie ewentualnie każda z krawędzi może być sterowana osobno gdyż środek ekranu byłby nie doświetlony jak trzeba, sterowanie sektorowe jest na ekranach LCD typu Full Led gdzie diody są za matrycą i wtedy może być przygaszone lub wyłączone całkowicie co zwiększa kontrast lecz TV są droższe i nieco grubsze.

  P.S. Ten temat jest tylko o Plaźmie i tradycyjnym podświetleniu LCD.

  A tak na marginesie to dla porównania tradycyjne LCD kosztują około 1799 za 42" i pobiera około 180W a Led 42" kosztuje jakieś 3599 i pobiera około 90W. Czyli 3599zł - 1799zł = 1800zł a teraz pytanie: Ile musiał by świecić tradycyjny TV żeby naciągnąć prądu za 1800zł biorąc średni koszt jakieś 0.70zł za KW.? Około 5 lat średnio by wyszło około 1840zł licząc po 8 godzin dziennie pracy telewizora, wiec jak widać nie opłaca się kupować jeszcze TV LED jeżeli ktoś szuka na wzgląd że pobierają mniej prądu do puki ceny nie będą porównywalne lub chociaż z mniejszy się ich różnica.
 • #9
  Zubowski
  Level 13  
  Witam nie wiem jak jest w samsungu ale w lg np takim 47 cali sa 4 moduly z ledami 2 na gorze i 2 na dole kazdy modul ma na sobie 66 diod i sa one połaczone szeregowo po 22 diody wiec jezeli jest jakies sterowanie jasnoscia to minimalnie 22 na moga przygasnac.
  W takich 26 calach np jest jeszcze inaczej tam jest jeden modól ktory posiada 84 diody połaczone szeregowo po 21 i jest umiejscowiony na gorze ekranu.
 • #10
  karpik85
  Level 13  
  Odnośnie pierwszego testu z Plazmą i LCD to wcale mnie wynik nie dziwi. Moim klientom, którym czasem chcę sprzedać dobry telewizor plazmowy też to tłumaczę ale mało kto wierzy - niestety ciężko pokonać stereotypy i ludzi piszących bzdury na różnych forach.

  Jeśli chodzi o podświetlenie LED to najbardziej oszczędne są oczywiście telewizory z pełnym podświetleniem LED, a nie z krawędziowym. Takie pełne podświetlenie miał Sharp w kilku modelach, jest coś takiego w kilku najdroższych Sony i ma to np. to LG 42LE8500. Szczególnie w LG można zauważyć efekt, kiedy np. wyświetlany jest biały napis na czarnym tle to cały ekran jest wyłączony, a tylko wokół napisu widać jaśniejszą poświatę, czyli miejsce, gdzie diody podświetlenia działają, reszta jest wyłączona.
 • #11
  BLADY73
  Level 11  
  witam. Tylko nikt nie pisze, że na dzień dzisiejszy są OGROMNE różnice w cenie plazmy i LED w pełni podświetlanego. Nie wydaje mi się, by oszczędność na prądzie się zwróciła w stosunku do różnicy w zakupie. Pozdrawiam
 • #12
  wabikboy
  Level 16  
  Blady kilka postów wyżej masz napisane:
  Quote:
  A tak na marginesie to dla porównania tradycyjne LCD kosztują około 1799 za 42" i pobiera około 180W a Led 42" kosztuje jakieś 3599 i pobiera około 90W. Czyli 3599zł - 1799zł = 1800zł a teraz pytanie: Ile musiał by świecić tradycyjny TV żeby naciągnąć prądu za 1800zł biorąc średni koszt jakieś 0.70zł za KW.? Około 5 lat średnio by wyszło około 1840zł licząc po 8 godzin dziennie pracy telewizora, wiec jak widać nie opłaca się kupować jeszcze TV LED jeżeli ktoś szuka na wzgląd że pobierają mniej prądu do puki ceny nie będą porównywalne lub chociaż z mniejszy się ich różnica.
  tylko pomiędzy LED LCD a zwykłym LCD. Zawsze trzeba przeliczyć jak się bardziej opłaca, :) Pozdrawiam

  Tak dla ułatwienia:

  cena za KW np: 0,70zł

  średni czas oglądania TV: 8 godz.

  zużycie (zależy czy LCD czy plazma) max lub średnie np: 180W

  Cena TV LED 3599 - Cena TV LCD 1799 = różnica w kieszeni 1800zł

  teraz liczymy:

  0,70zł x ( 8 x 180 ) ~ 1,008 zł dziennie za prąd

  1,008 zł x 365 dni = 367,92zł rocznie za prąd

  367,92zł x 5 lat = 1839,60zł

  Czyli po pięciu latach używania TV wydaliśmy tyle co za sam TV LED w dniu

  zakupu.
  Oczywiście LED też pobiera prąd: podstawiając 90W wyjdzie nam 919.80zł za 5 lat prąd który razem z TV wyniesie 4518.8

  Tak więc Dalej jesteśmy prawie 1000 zł do przodu :)

  (ceny zawarte w tym poście brane z dnia pisania pierwszego postu)
 • #13
  daniel93
  Level 29  
  wabikboy: Teraz cena LED TV znacznie spadła i bardzo się zbliżyła do lcd :-) Dlatego właśnie teraz LEDowe telewizory się bardziej opłacają
 • #14
  wabikboy
  Level 16  
  daniel93 jasne ze się zbliżyła ale patrząc na 32" ale porównaj 42" to nadal jest różnica ale jeszcze trochę i zwykle lcd też znikną jak kineskopy :)
 • #15
  domagalag
  Level 12  
  Znajomy kupił plazmę w czasach gdy dopiero wchodziły na rynek sprzedaży.

  Plazma 45 cali - pobór mocy - 2950 Watt :)
 • #16
  wabikboy
  Level 16  
  To chyba oddzielną linię musiał prowadzić do tego TV i mała elektrownia za domem :) . Ale i tak coś mi za dużo ta liczba na pweno prawidłowo odczytałeś ??
 • #17
  domagalag
  Level 12  
  To akurat nie było odczytane, tylko zmierzone, bo gość potrzebował kiedyś agregatu do zastosowań domowych i chciał pomierzyć co mu ile prądu na chacie zżera, z każdych urządzeń z osobna, to było jak te pierwsze na rynku były, teraz to są sprzęty jak najbardziej energooszczędne. No chyba, że coś było nie tak z tym telewizorem bo też było ogromne zaskoczenie, że to tyle żre.