Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[PLC] Programowanie - Pokazywanie ilosci wolnego miejsca.

14 Lis 2010 19:44 1232 12
  • Poziom 10  
    Witam, dostaliśmy z pozoru proste zadanie utworzenia podobnego programu: Link

Dlaczego podobnego? bo miejsc parkingowych miało być tylko 10.
    W programie "QuickII", starałem się przez cały tydzień coś ogarnąć ale niezbyt wiedziałem jak "odjąć" od licznika w PLC 1 liczbę. Starałem się także coś z "pamięcią główna" w postaci licznika ale i tak skutki były marne.

Czy ktokolwiek z was posiada taki program? Lub chociaż wie jakich bramek w jakiej konfiguracji należy użyć aby to działało ? (chodzi mi tylko o element zliczający i odejmujący)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 21  
    nie napisałeś o jaki PLC chodzi, ale chyba wiekszość ma CUD, counter up-down,

do wejscia up podlaczasz wejscie z bramki wjazdowej
    do wejscia down podlaczasz wejscie z bramki wyajzdowej

wyjscie cv to aktualna wartosc licznika,
  • Poziom 10  
    Podany przeze mnie program nie posiada owej bramki CUD, jest albo Up, albo Down każda z nich ma dwa wejścia jedno Set, drugie Reset oraz zapisana wartość do/od jakiej ma odliczać
  • Poziom 31  
    Niech oba liczniki, ten który dodaje samochody przy wjeździe i ten który odejmuje przy wyjeździe, operują na tym samym rejestrze.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    A mógłbyś bardziej wyjaśnić pojęcie "operują na tym samym rejestrze" ?
  • Poziom 31  
    W liczniku dodającym jak i w liczniku odejmujący wpisujesz adres tego samego rejestru.
  • Poziom 24  
    A nie możesz sam sobie licznik napisać?

A M_puls od czujnika wjazdu
    L 1
    L MW_licznik
    +I
    T MW_licznik - dodawanie pojazdów wjeżdżających

A M_puls od czujnika wyjazdu
    L MW_licznik
    L 1
    -I
    T MW_licznik - odejmowanie pojazdów wyjeżdżających

L MW_licznik
    L 10
    ==I
    = Q_parking pełny

Oczywiście trzeba to dopracować o błędy związane z czujnikami, ewentualnie ich oszukaniem ale ogólny szkic licznika wygląda jak powyżej.
  • Poziom 10  
    Mógłbyś opisać to bardziej na schmacie baramek? Ale tak aby to w tym quicku działało? Dodam iż dopiero zaczynam ten program ogarniac
  • Specjalista Automatyk
    Obawiam się, że array nie przewidział liczenia jednocześnie w górę i w dół...
    Zmień program (jak możesz)?!
  • Poziom 21  
    Proponuję użyc instrukcji ADD i SUB - z takim tylko warunkiem, że jak pojazd wjeżdża/wyjeżdża to daną instrukcję wykonujemy jeden raz.
  • Specjalista Automatyk
    Dół diagramu to dodawanie kolejnych impulsów (wjazd pojazdów); bloki o wyższych numerach (w górnej połówce diagramu) - to "logika" cofania/wyłączania zapalonych RS...oczywiście wszystko to - tylko do 3-ch impulsów...resztę musisz sam ...dołożyć.
    Dziwię się, że ARRAY nie ma licznika UP/Down (jeden blok załatwiłby sprawę)...o czym koledzy - wyżej - piszą, w...trochę lepszym przekaźniku programowalnym - to standard.
  • Poziom 10  
    @pafciowaw, dzięki za pomoc jednak zadanie powinno być wykonane na licznikach :/ chodzi oto aby w razie potrzeby szybko można było zmienić ich wartość (np. parking zostaje zamknięty i z 10 miejsc zostają 4)

Nie ja wymyślałem treść zadania oraz jego sposób "wykonania". Na oddanie pracy mam czas do poniedziałku i nie wiem czy dam radę. :<
  • Poziom 10  
    Program zrobiłem opierając go o 10 Counter up, 10 counter down, i kilka bramek and/rs/or/xor/not mniej wiecej kazdy licznik mial drugi ktory resetowal sie i zapamietywal poprzednia wartosc...