Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamiennik STK 1820 - Power Mosfet

Bartekk2 14 Nov 2010 22:01 2687 4
lampy.pl
    Bartekk2
    Level 10  
    Poszukuję zamiennika za układ stk 1820.
    Jest to tranzystor mocy produkowany przez firme AUK.
    Charakterystycznym punktem tranzystora jest Rds(on)=0.17 Ohm
    Znalazłem podobny IRF640 o Rds(on)=0.15 Ohm - ale przetwornica się nie załącza. Może ze 3 razy zaskoczyła i pracowała normalnie ale na tym koniec.
    Jest to przetwornica w lampie LED - produkcji chińskiej.
    Przetwornica zasilana jest z przedziału od 9 - 18 VDC, a na lampę jest podawane ok. 35 VDC jako, że matryca składa się z 10 szeregowo połączonych Led 1 Watt, więc tyle potrzeba na zasilenia=e całego układu przy prądzie 300 mA.
    Czy ktoś może mi doradzić jaki zamiennik zastosować - bo tego STK w Polsce nie dostanę.
    Jest to obudowa TO-220F-P.
    Będę wdzięczny za podpowiedzi.
    Próbowałem też Buz11 ale ten się tylko grzeje.
  • lampy.pl
    RTV Service
    Level 11  
    FQP19N20 - Rds=0.15, jeżeli zasilacz będzie sprawny w 100% to musi działać.
  • lampy.pl
    silvvester
    Level 24  
    95% elementów elektronicznych typu diody tranzystory spokojnie można zastąpić innymi , co miesiąc są wprowadzane na rynek elementy o lepszych parametrach

W tme znajdziesz min. 50 mosfetów o dużo lepszych parametrach niż ten stk .
    A argumentacje typu " ktoś nad tym myślał wstaw oryginalny" proponuję wsadzić w buty .
    Bartekk2
    Level 10  
    Ok, zgadzam się że takie elementy da się zamienić na inny i nie argumentuję tego w taki sposób - ale skoro tak jest to wyjaśnij dlaczego IRF640 tak się zachowuje?
    To w końcu nie byle jaki tranzystor a zasilam to wprost z akumulatora żelowego więc z tym problemu nie ma.

Ja uważam, że niestety cała aplikacja jest tak dobrana i z takich elementów aby właśnie stworzyć układ, który jak działa to działa a jak coś poleci to w kosz...

Inaczej taki STK 1820 byłby elementem do dostania w sklepie a nigdzie gdzie pytałem nikt o takowym nie słyszał i nie wie co to jest, w Polsce raczej nie kupisz.

Cała przetwornica oparta jest o układ HV9911NG i ten tranzystor jest sterowany prosto z GATE układu, jest oznaczony na schemacie jako T1, jest tam w obwodzie diod również drugi tranzystor i to jest IRF640 jako zabezpieczenie nadprądowe.