Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sieć Lan w domu. Sprzęt i konfiguracja.

gregorr0 14 Nov 2010 23:25 4791 8
    gregorr0
    Level 12  
    Witam. Na początku pragnę poinformować że pomimo przeszukania internetu i forum nie udało mi sie do końca rozwiązać moich założeń.
    A są one następujące.

Internet dostarczany przez Orange za pomocą Livebox umieszczony w pokoju A.

W pokoju B komputer stacjonarny z systemem XP i radio z opcją odbioru stacji internetowych i danych z sieci dostarczonych w systemie uPnP.

W pokoju C laptop z systemem windows 7(podłączony do Liveboxa przez WIFI), kino domowe z LAN i uPnP, tuner tv N, oraz multimedialny odtwarzacz z dyskiem posiadający również LAN i uPnP.

I teraz mam problem. Jaki router/AP/switch muszę posiadać żeby wszystko to zmusić do współpracy razem.
    A więc żeby wszystkie urządzenia miały dostęp do internetu; komputer stacjonarny, tuner, kino domowe, dysk multimedialny, radio.
    I druga sprawa, jak to wszystko skonfigurować żeby oba komputery, radio, i kino domowe miały dostęp do zasobów zgromadzonych na dysku multimedialnym.

Pomimo dużej ilości czasu poświęconej na konfigurację urządzeń nie udało mi się uzyskać dostępu do danych z dysku.

Wchodzi możliwość położenia kabla LAN pomiędzy pokojem A i B, A i C oraz B i C.
    Obecnie posiadam z odzysku 2 routery Netgear DG834G.
    O ile wykorzystując te dwa routery gdzie jeden jest w pokoju B podłączony kablem do Liveboxa a drugi w pokoju C podłączony kablem do routera w pokoju B potrafię udostępnić internet wszystkim urządzeniom to nie mogę żadnemu z nich udostępnić danych z dysku za pomocą uPnP.
    Najchętniej zamiast tych dwóch routerów umieścił bym jakieś inne urządzenie zastępujące je w pokoju C dostarczał internet do niego przez LAN lub WIFI z Liveboxa. Z tego urządzenia lablami do tunera kina i dysku; i dalej dwoma kablami do pokoju B do komputera i radia.
    Myślę że w miarę jasno to opisałem, postaram się jeszcze dodać rysunek.
    Proszę o wszelkie rady co do doboru urządzenia /najlepiej jedno/ i konfiguracji.

Dodano po 21 [minuty]:

bogiebog
    Level 43  
    Przy radio umieszasz switcha i ciągniesz kabel od switcha do LB i do radio i komp stac. Kabel ze switcha idzie do APeka (z 4ma portami LAN) który umieszasz przy kino domowe i ciąniesz kable z AP do kino/tuner/dysk. APek łączy po WIFI z laptopem.

W ten sposób ciągniesz tylko jeden kabel między pokojami. Jako APek możesz wykorzystać jeden z NG. Jak się uprzesz to drugi APek możesz wykorzystać jako switch/AP przy [radio].

gregorr0
    Level 12  
    Dzięki za zainteresowanie.
    Tyle osiągnąłem samodzielnie. Niestety ten router nie ma trybu Acces Point żeby odbierać po WIFI z Liveboxa i nie prowadzić kabli pomiędzy pokojem B i C. Lecz kabel to nie problem. Laptop już ma internet po WIFI bezpośrednio z Liveboxa.
    Do tego wszystkiego doszedłem sam.
    Tylko żeby jeszcze zasoby dysku były dostępne dla pozostałych urządzeń.
    Jak to skonfigurować najprościej.
    Wolałbym coś kupić żeby to w pokoju C stało jedno urządzenie jak na rysunku a do B tylko 2 kable.
    A może wymienić tego Liveboxa na coś innego z tym że musi mieć bramkę VOIP
    i z jednego miejsca obsłużyć wszystko?
    bogiebog
    Level 43  
    Nie idź w żadne łączenie APeka po WIFI do LB, gra nie warta świeczki, jak możesz to kładź kable.

Quote:
    Wolałbym coś kupić żeby to w pokoju C stało jedno urządzenie jak na rysunku a do B tylko 2 kable.

Jak laptop ma WIFI z LB to w "C" umieść "tylko" switcha na 8 portów.
    gregorr0
    Level 12  
    Ok a czy switch 8-portowy pozwoli mi na dostęp z pozostałych urządzeń do zasobów dysku.
    Jeżeli jak to czy jest obojętne co wybiorę czy musi być jakiś konkretny model.
  • Helpful post
    bogiebog
    Level 43  
    Pozwoli jeśli to jest dysk sieciowy.
    Nie wiem jaki masz sprzęt (karty sieciowe) ale mogłbyś się zanstanowić na switchtem 1Gbs zamiast 100mbs.
    gregorr0
    Level 12  
    Dzięki za odpowiedź. Czyli dowolny switch z odpowiednią ilością portów rozwiązuje mi problem.
    Jeżeli tak to poszukam na szybko jakiegoś nawet 4-portowego i postaram sie to w części spiąć i sprawdzić działanie.
    A jeżeli będzie działać to później kupię na 8 portów.
    Tylko czy dysk udostępni dane (pliki z muzyką) dla powiedzmy radio skoro ani w jednym ani w drugim nie ma żadnych opcji ustawień odnośnie uPnP.
    Czy może w switchu trzeba coś skonfigurować?
    bogiebog
    Level 43  
    Nie potrzebujesz uPNP bo będą na tym samym lanie wieć nie musisz otwierać żadnych portów na firewallu (a to uPNP robi między innymi). Między urządzeniami będą dostępne wszystkie porty.

Switch jest przeżroczysty, zachowuje się tak jakbyś miał wszystko podłączone kablami ze sobą, czyli dwa urządzenie połączone przez switch zachowują się tak samo jak dwa urządzenia połączone kablem.
    gregorr0
    Level 12  
    Wymieniłem router. Podłączyłem wszystkie urządzenia przewodami. Wszystko działa jak należy.