Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ceramiczny (kwarcowy?) demodulator FM - jak to działa?

kaem 15 Nov 2010 01:13 2351 3
 • #1
  kaem
  Level 28  
  Mam dwa popularne Technicsy, zarówno amplituner SA-EX120, jak i tuner ST-GT350. Tory AM/FM obu tych odbiorników są oparte na układzie scalonym Sanyo LA1832A i praktycznie się nie różnią (nie licząc obwodów np. wskaźnika poziomu sygnału, którego nie ma w SA-EX120). Charakterystyczną cechą tych odbiorników jest to, że elementem rezonansowym demodulatora FM jest rezonator monolityczny (ceramiczny lub kwarcowy, z dwiema końcówkami, a nie z trzema jak popularne filtry pasmowe p.cz. SFE, FCM, itp). Jak działa taki demodulator i jakie ma wady oraz zalety w porównaniu z detektorami z obwodami LC? A przede wszystkim, dlaczego w ST-GT350 zastosowano rezonator 10,7 MHz, natomiast w SA-EX120 w tym samym miejscu siedzi rezonator 10,65 MHz (tak jest na schemacie)?
 • #2
  Ptolek
  Level 36  
  Podobnie jak wszystkie rezonatory, dyskryminator ceramiczny można przedstawić jako obwód zastępczy LC, albo nie robić tego i po prostu narysować jego charakterystykę. Tak czy siak producenci kształtują rezonans tego ceramicznego czegoś, żeby miał podobny kształt do tzw. krzywej S. Im bardziej liniowy jest środkowy odcinek tego "S", tym mniejsze dostajemy zniekształcenia.
  Zalety czegoś takiego widzę dwie:
  - odpada strojenie po montażu
  - zapewne ma lepszą stabilność długookresową, czyli np. za 15 lat może nie trzeba będzie dostrajać.
  Wszystkie dane dyskryminatorów ceramicznych jakie widziałem, obiecywały zniekształcenia na poziomie 0,7-3%, co nijak się ma do 0,3% obiecywanego przez Technicsa.
  Nie wiem jak oni to zrobili, może jakieś naprawdę dobre dyskryminatory, których nie widziałem. Np. Murata - chyba jedna z większych firm, która takie rzeczy produkuje, nie ma w ofercie dyskryminatorów o zniekształceniach mniejszych, niż 0,7%. Firma Toko ma dyskryminator zapewniający zniekształcenia 1%... W starym radioelektroniku (2/1989) jest artykuł o takich ceramicznych dyskryminatorach (zwanymi piezoelektrycznymi, piezoceramicznymi) opisywanych jako nowinka techniczna.
  Szeregowy rezystor, obecny na schematach Technicsa, powoduje zmniejszenie zniekształceń, natomiast nie wiem czy parametr podawany w katalogu Muraty dotyczy dyskryminatora z rezystorem czy bez niego.
  Dla porównania powiem, że z dobrze zestrojonym, dwuobwodowym dyskryminatorem LC można zejść ze zniekształceniami poniżej 0,05%.
  Jednak już te 0,3% gwarantowane przez Technicsa mało kto usłyszy i to tylko przy dobrej jakości audycji - albo na przyrządach.
  Co do przesunięcia częstotliwości, albo celowo chcieli przesunąć się na inny odcinek krzywej "S" dyskryminatora, albo cały tor p.cz. jest zestrojony na 10,65MHz (czyli cewka wyjściowa mieszacza oraz filtry ceramiczne we wzmacniaczu p.cz.).
 • #3
  kaem
  Level 28  
  Dziękuję. Dobrze wiedzieć. Szkoda, że nigdzie w instrukcji serwisowej nie są podane częstotliwości środkowe tych filtrów w p.cz. (w katalogu: RLFFETNGD01L).
  Dziwi mnie też wielki rozrzut zawartości samych instrukcji serwisowych Technicsa. Totalna niekonsekwencja. W serwisówkach jednego urządzenia są dokładne rysunki PCB, a innego tych rysunków brak. W jednych są procedury strojenia (tunery), w innych nie. Jedne zawierają w sobie też zwykłą instrukcję obsługi, inne nie. Ale to już inna beczka...
 • #4
  serwis
  Level 37  
  Publikacja pt. Filtry piezoelektryczne- praca zbiorowa pod kierunkiem doc.dr.hab.inż. Waldemara Solucha.

  Bardzo obszerny materiał n/t. Filtry kwarcowe, Piezoelektryczne filtry ceramiczne, Filtry z akustycznymi falami powierzchniowymi.

  Omawia własności, sposoby projektowania i realizacji filtrów kwarcowych, ceramicznych oraz filtrów z akustycznymi falami powierzchniowymi.