Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

włączam telewizor > światło gaśnie

warpik 15 Lis 2010 01:23 3666 4
  • #1 15 Lis 2010 01:23
    warpik
    Poziom 2  

Witajcie, mam następujący problem. Kupiłem dziś nowy telewizor LCD Samsung (32"). Po podłączeniu w domu okazało się, że kiedy go włączam, światło w pokoju gaśnie.

1. Światło nie gaśnie natychmiast, tylko po około 15-25 s. Nie gaśnie od razu, tylko stopniowo, z efektem przyciemnienia.
    2. Po tym jak zgaśnie, za parę sekund zapala się i znowu gaśnie.
    3. Jeśli światło jest wyłączone i włączę TV, światło w pokoju zapala się samo po około minucie, po czym gaśnie (patrz punkt 2).
    3. Dopiero kiedy odłączę listwę z TV od prądu, światło naprawia się i działa po staremu.
    4. Próbowałem wszystkich gniazdek jakie mam na ścianach, efekt taki sam.
    5. Używanie żelazka w tym samym pokoju światłu nie przeszkadzało.
    6. Testowałem telewizor w MediaMarkt i jakoś tam światło nie zgasło kiedy go włączyłem :)

Dodam, że mój włącznik światła w pokoju jest taki bajerancki > że dotknięciem płytki się zapala lub gasi światło. Jak światło jest włączone to trochę buczy.

Czy macie jakieś pomysły czy to wina instalacji czy telewizora? Mieszkanie jest w starej kamienicy, być może ma starą instalację... Nie wiem o nim dużo, bo wynajmuję je.

Dzięki za pomoc!

0 4
  • #2 15 Lis 2010 03:55
    Dioda52
    Poziom 27  

A co dzieje sie z telewizorem jak wlanczony jest i swiatlo? Czy tez gasnie, czy caly czas pracuje? Jesli TV pracuje caly czas po wlaczeniu, pojawia sie jaks czestotliwosc zaklocajaca sciemniacz do swiatla pochodzaca z telewizora. Jedynym rozwiazaniem jest wymienic na innego producenta sciemniacz, lub zastosowac zwykly wylacznik do swiatla.

0
  • #3 15 Lis 2010 06:49
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Może podaj jeszcze jaki to model telewizora.
    Mam jeszcze pytanie czy aby czasami ten wyłącznik oświetlenia nie ma sterowania na pilota podczerwieni takiego jak do telewizora ?
    Znaczy się czy jak skierujesz na ten wyłącznik pilota i przytrzymasz dłużej jakiś przycisk to możesz załączyć/wyłączyć lub ściemniać/rozjaśniać światło ?

Możliwości są dwie:
    1. Albo TV ma pilota 2-kierunkowego i wysyła do pilota jakiś sygnał w podczerwieni lub posiada możliwość współpracy ze słuchawkami w podczerwini.
    2. Albo TV posiada przetwornicę napięcia, która generuje zakłócenia elektryczne powodujące działanie wyłącznika.
    Raczej bym obstawiał na nr 1

0
  • #4 15 Lis 2010 08:37
    warpik
    Poziom 2  

@Dioda52 i Plumpi. Wasze pomysły wydają się bardzo sensowne! Sprawdzę w domu po powrocie z pracy. Przyznam, że TV jest ustawiony frontem do ściany na której jest włącznik światła.

Model TV dokładnie: Samsung LE32C650

Telewizor po włączeniu pracuje bez zarzutu. Tak samo inne sprzęty w pokoju (laptop, głośniki, itp). Tylko światło reaguje na telewizor negatywnie.

Próbowałem wyłączyć w mieszkaniu z prądu wszystko co zbędne. Zostawiłem w żyrandolu tylko jedną żarówkę. Efekt taki sam - światło gasło.

Dodam że światła w innych pokojach działają bez zarzutu, tylko światło w tym pokoju w którym mam TV gaśnie.

0
  • #5 17 Lis 2010 22:57
    warpik
    Poziom 2  

Mieliście rację, że to zakłócenia z telewizora wpływały na ściemniacz. Nie wiem co on emituje, ale żeby naprawić problem zakleiłem ściemniacz 2 karteczkami post-it. Niestety docelowo to mało estetyczne rozwiązanie :)

Brawo za pomysł, naprawdę bym na to nie wpadł !

0