Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWM6081 błąd F11

gienek 1 15 Lis 2010 08:36 10659 5
  • #1 15 Lis 2010 08:36
    gienek 1
    Poziom 18  

Witam Serdecznie.
    Pralka i usterka jak w tytule. Zatkał się odpływ z pojemnika na proszek i woda podeszła chyba pod panel sterowania. Przy włączeniu blokuje drzwi, chwilę myśli , włącza silniczek wypompowujący wodę a następnie miga F11 i mrugają diody prędkości, chwilę jeszcze wypompowuje wodę i silniczek się wyłącza. Mruga tylko F11 , diody prędkości i dioda prania zasadniczego. Rozebrałem panel, na złączce kabla do programatora widać było zawilgocenie. Błąd wskazuje na brak komunikacji między elektroniką. Wysuszyłem wszystko i dalej to samo. Przejrzałem wszystkie połączenia i dalej to samo. Podejrzewam panel ale nie mam go gdzie sprawdzić. Żona marudzi, poradżcie coś. Jestem elektronikiem, sprawdziłem na panelu wszystkie tranzystory i opory, wyglądają na sprawne. Jest tu też układ scalony montowany powierzchniowo, to element najbardziej podatny na uszkodzenia. Jestem ze Śląska, Rudy Śląskiej a pracuję w Radzionkowie i Tarnowskich Górach. Jest ktoś w olilicy mogący sprawdzić mi ten panel, względnie sprzedać sprawny?
    Pozdrawiam,
    Gienek.

0 5
  • #2 15 Lis 2010 11:27
    mariusz123433
    Poziom 8  

sprawdż czujnik poziomu wody i grzałkę

0
  • #3 15 Lis 2010 11:50
    gienek 1
    Poziom 18  

Witam!
    Przyznaję ze tego jeszcze nie sprawdzałem, bo wydawało mi się bez sensu, wieczorem sprawdzę ale proszę dalej fachowców o porady.
    Pozdrawiam,
    Gienek.

0
  • #4 15 Lis 2010 17:47
    skryn
    Admin grupy AGD

gienek 1 napisał:
    wieczorem sprawdzę ale proszę dalej fachowców o porady.

Zdemontować jeszcze raz panel sterowania z płytką użytkownika, odpiąć wiązkę, wziąć suszarkę do włosów, wysuszyć, przemyć spirytusem/propanolem złącze, zamontować wszystko do kupy i gotowe.
    I sprawdzić, dlaczego zalało (najczęściej "kipi" woda spod zasyfiałego po zbrylonym proszku węża łączącego zasobnik-zbiornik). Ale to już wiemy po fakcie opisanym przez Ciebie.
    Jeżeli powyższe czynności nie pomogą (a jest to standard w tych maszynach i pomaga w 95%,; wszelka wilgoć na płycie komunikuje o błędzie, ale nie uszkadza elektroniki - niskie napięcie), to płytkę użytkownika masz do wymiany.
    I to by było na tyle.

0
  • #5 16 Lis 2010 11:13
    gienek 1
    Poziom 18  

Witam Serdecznie!
    Powtórne wysuszenie nic nie poprawiło. Podejrzewam jednak awarię tej płytki sterowania, której zdjęcie załączam poniżej. Do panela dochodzi też 230 v z wyłącznika sieciowego. Te napięcie mogło poprzez wilgoć zewrzeć się z szyną danych i zepsuć coś w magistrali danych. Może mnie ktoś poratować tą płytką?

Pralka Whirlpool AWM6081 błąd F11

Pozdrawiam,
    Gienek.

0
  • #6 19 Lis 2010 09:05
    gienek 1
    Poziom 18  

Witam Serdecznie!
    Dziękuję za porady szczególnie skryn'owi, miałeś rację, niestety u mnie na pewno padł panel sterowania i znalazłem się w 5% grupie pechowców którym nie pomogło suszenie. Ale skad wziąść taki panel, przejrzałem Allegro , panela nikt nie sprzedawał ale są handlarze sprzedajacy części do Whirlpoola. Jeden odpisał że nie ma i podał telefon kolegi a drugi zaproponował za panel 300 zł! Nawet nie pytałem czy nowy czy z odzysku, cena mnie zaszokowała. Poszukałem dalej w Allegro i znalazłem inentyczną pralkę, sprawną, za którą zapłaciłem całe 120 zł. Panel od razu przełożyłem, pralka znów śmiga jak nowa. Mam teraz całą kupę części zamiennych i jak coś znowu padnie nie będę musiał korzystać z usług cwanych handlarzy z Allegro. Zamykam temat i pozdrawiam,
    Gienek.

0