Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radia samochodowe odbiór audycji cyfrowych.

emus 15 Lis 2010 08:58 4768 10
  • #1 15 Lis 2010 08:58
    emus
    Poziom 16  

Witam,

Obecnie samochody są wyposażone w radia przystosowane do odbioru audycji nadawanych analogowo. Radia są zabudowane fabrycznie, mają sterowanie z kierownicy oddzielnie wyświetlacze itp. Po przejściu na nadawanie cyfrowe radia zamilkną.
    Co dalej z takimi radiami?
    Czy są jakieś informacje że producenci radioodbiorników przygotowują się do produkcji dekoderów?

• #2 15 Lis 2010 20:04
    powalla
    Moderator CarAudio

Płyta CD wychodzi z użycia już chyba 10lat i nikt nie robi problemów z tego ;)

• #3 15 Lis 2010 21:31
    emus
    Poziom 16  

Dla mnie jest problem.
    Czy przy zakupie nowego samochodu warto wydawać pieniądze na montowany przez producenta samochodu ponad standardowy system nagłośnienia?
    Jak za 2- 4 lata radio analogowe w takim systemie przestanie odbierać to może szkoda pieniędzy?

• #4 15 Lis 2010 22:29
    kamil907
    Poziom 28  

Zawsze lepiej samemu sobie doposażyć zestaw CA niż przepłacać za to u producenta.

• #5 15 Lis 2010 22:37
    miki87
    Poziom 20  

A to nie jest tak, że na razie wprowadzana będzie tylko telewizja cyfrowa?
    Natomiast przekazy radiowe pozostają analogowe, bo nie planują zmian;>

• #6 15 Lis 2010 22:44
    powalla
    Moderator CarAudio

Wierzysz że za 4 lata coś się zmieni? Telewizją cyfrową też straszyli i co? Analogowa dalej jest w eterze ;)

• #7 16 Lis 2010 07:34
    emus
    Poziom 16  

Dolny zakres UKF zniknął, mamy tylko górny. Z przestrajaniem radioodbiorników nie było większych problemów. Kupno nowego to nie był (jest) duży wydatek pieniędzy.

Telewizja naziemna analogowa prawdopodobnie zniknie w lipcu 2012 roku.

Radia samochodowe fabryczne są zbudowane w autach. Przestrajanie z odbioru analogowego na cyfrowy to jest niewykonalne? Wymiana na fabryczne z odbiorem cyfrowym pewnie będzie drogie i problem ilości radioodbiorników używanych w Polsce.

Czy są plany wyłączenia nadawania analogowego i przejścia na nadawanie cyfrowe audycji radiowych?

• #8 17 Lis 2010 08:51
    JendrekMak
    Poziom 15  

emus napisał:
    Po przejściu na nadawanie cyfrowe radia zamilkną.
    Co dalej z takimi radiami?
    po przejściu na cyfrową TV analogowa zamilknie a jeśli chodzi o radio to przez dłuższy czas będzie nadawane równolegle (do kiedy? nie wiem, nie mam czasu, zarobiony jestem poza tym u nas plany odbiegają od rzeczywistości).
    sygnał cyfrowego radia testowo już jest nadawany w systemie DAB+ w Warszawie i chyba we Wrocławiu

• #9 17 Lis 2010 11:59
    slavwek.ie
    Poziom 34  

JendrekMak napisał:
    sygnał cyfrowego radia testowo już jest nadawany w systemie DAB+ w Warszawie i chyba we Wrocławiu

Poza tym większość "lepszych" radioodtwarzaczy jest przystosowana do odbioru sygnału DAB, część poprzez dodatkowe urządzenie (dekoder) a część "własnoręcznie"

Odnośnie analogowego sygnału TV:
    Urząd Komunikacji Elektronicznej napisał:
    Zgodnie z ustaleniami międzynarodowymi od dnia 17 czerwca 2015 r. nastąpi zaniechanie ochrony przed zakłóceniami odbioru programów telewizyjnych nadawanych w sposób analogowy naziemny. W praktyce oznacza to konieczność wyłączenia do tego dnia naziemnych analogowych przekazów TV również w Polsce.

Tak więc najpierw niech uporają się z sygnałem TV, a o radio będziemy martwić się za min 5 lat..

• #10 17 Lis 2010 14:15
    all4you_9
    Poziom 19  

Za mała jest różnica między cyfrowym i analogowym radiem dla zwykłego użytkownika, co innego TV. Z czego pamiętam DAB było dużo wcześniej niż cyfrowe TV (DVB-T) i nie przyjęło się. Tak więc nic się nie zmieni przez przynajmniej 5 lat.
    Tak jak kolega napisał że jak chcesz przepłacać i mieć wygodę nie wyciągania panelu radia, to kup samochód z fabrycznym CA.

emus napisał:
    ...
    Przestrajanie z odbioru analogowego na cyfrowy to jest niewykonalne? ...

To tak ja byś chciał przerobić kaseciaka na na CD.

• #11 24 Maj 2011 10:14
    emus
    Poziom 16  

z odpowiedzi wynika, że nie ma się czym przejmować.
    Temat zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME