Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk Seagate Momentus ST98823AS - nie widzi go bios.

GrzegorzWo 15 Lis 2010 18:13 1230 0
    GrzegorzWo
    Poziom 10  
    Witam serdecznie,

Ostatnio w moim laptopie padł dysk. Uszkodzenie wiążę ze "wstrząsem", który niedawno miał miejsce... Po tym zdarzeniu komputer się nie uruchomił. Przełożyłem dysk do innego komputera, gdzie też nie jest wykrywany (komputer przy starcie wiesza się nie jakiś czas, później się uruchamia, ale dysku nie widać - tak w systemie jak i w BIOSie).
    Poczytałem trochę na tutejszym forum na temat uszkodzeń dysków. Zbudowałem nawet terminal wg załączonego schematu. Niestety niewiele mogłem zdziałać - większość komend nie działa (dostaję komunikat "Command Inactive - No VALID Cert Code Detected"), zaś po starcie w terminalu widzę:

Code:

4096k x 16 buffer detected
    MERC2 - 1_Disk    3.03  08-
    Buzz  - 31-05 16:46
    Head Mask FFFF - Switch to full int.
                  Spin Ready

jeśli wcisnę Enter pojawia się dodatkowo:
    Code:
    (P)(H)DiskAccess ReadSector EC=43 at ffffffff.00.006f

DiskAccess ReadSector EC=43 at ffffffff.00.006f
    OVERLAY FAILED3.03  08-31-05 16:49

T>
    T>V4
    Command Inactive - No VALID Cert Code Detected
    T>

Czy ktoś mógłby dać mi wskazówki jak próbować odzyskać ten dysk? Mam na nim trochę zdjęć, których szkoda byłoby stracić.

Dysk jest 80 GB, SerialATA, FW 3.03...

Z góry dziękuję za pomoc,
    Pozdrawiam
    Grzegorz

Edit: Bardzo proszę o wszelkie wskazówki, choćby informację czy uszkodzenie jest mechaniczne, czy może trzeba zmienić elektronikę? Czy faktycznie terminalem mogę coś zdziałać? Znalazłem identyczny dysk z firmwarem 3.06, ale gdzieś słyszałem że nie można przekładać elektronik z różnymi firmware-ami. Czy to prawda?