Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie anteny kierunkowe. Połączenie sumatorem?

13 Lis 2010 19:14 2602 3
 • Poziom 11  
  Witam, mam zbliżony problem, więc nie chcę zaczynać nowego posta.

  Mam dwie anteny kierunkowe yagi drabinkowe. Obydwie wycelowane pięknie w maszty nadawcze. Jeden na Kosztowy, drugi na Bytków.

  Problem w tym że były kiedyś trzy połączone przez zwrotnicę Badmora "Katowice" która ostatnio się rozsypała, obraz w takim połączeniu nie był najlepszy. Bo rozdział kanałów na płytce był 32-34.
  Na 32 jest TVN nadawany z Kosztów
  Na 34 jest Puls z nadawany z Bytkowa.
  Albo jedno albo drugie.

  Jak wspomniałem podłączenie każdej anteny z osobna daje super obraz bez dodatkowych wzmacniaczy. Czy mogę obie anteny połączyć jedynie sumatorem sygnału i to sie sprawdzi?
  Ewentualnie jak inaczej to rozwiązać?
  Dzięki za info.  Temat wydzielony z https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1327224.html .
  Cytat:
  ... więc nie chcę zaczynać nowego posta.

  A to dlaczego. Przecież każdy zakładający Nowy Temat musi zapłacić punktami, więc dlaczego ktoś INNY ma się "podczepić" pod temat. ???
  [SP5ANJ]
 • Poziom 33  
  Odpowiedź dla kol. "rokoski"
  Mam nadzieję, że te anteny typu Yagi wieloelementowe są dokładnie obliczone na konkretnie odbierane kanały tzn jedna na 31 kanał a druga na 34 kanał, a nie są to fabryczne anteny pasmowe na cały zakres. Bardziej się opłaca zrobić antenę jak najbardziej selektywną i kierunkową samemu.
  Dodatkową poprawę selektywności każdej anteny można uzyskać zastępując szerokopasmowy symetryzator z puszki antenowej symetryzatorem wykonanym z pętli półfalowej kabla koncentrycznego. Tłumienność takiego symetryzatora jest znikoma, a dodatkowo jest filtrem optymalnie przenoszącym tylko sygnał rezonansowy. Dla każdej anteny musi być obliczona oddzielnie długość takiej pętli symetryzatora. Z kabla koncentrycznego można także samodzielnie wykonać zwrotnicę , która też poprawi separację sygnałów dochodzących z obu anten.
  Ponieważ koszty tych eksperymentów mieszczą się w cenie dwóch metrów koncentryka (a może nawet masz niepotrzebne ścinki kabla), więc warto popróbować. Opisy takich symetryzatorów zamieszczane były w czasopismach "Radioamator i krótkofalowiec" oraz czeskim czasopiśmie "RADIO"
 • Poziom 23  
  Jeżeli anteny działają poprawnie, to możesz spróbować zsumować sygnał na najzwyklejszym rozgałęźniku mało stratnym ( np. Telmor RM-2F ) i powinno zadziałać. Oczywiście z założeniem że poziomy są zbliżone, jeżeli jest inaczej to już musisz stosować sumatory z selektywnie strojonymi wejściami, no ale tu już droższa zabawa.