Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie po włączeniu pralki Elektrolux EW 1110T

15 Lis 2010 20:58 3306 7
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam problem z pralką jak w temacie. Kilka dni temu w łazience czuć było przegrzaną izolację. Dziś po włączeniu pralki wyleciały oba zabezpieczenia (tzn. zabezpieczenie obwodu gniazdek w łazience - B16 oraz różnicówka). Wygląda to tak : włączam zasilanie i po ok 2-4s "trzask" - ciemno :cry: Co może być przyczyną? Czy spotkaliście się z podobnym objawem? Nie wiem co jest zaszyte w algorytmie programatora. Czy odrazu rusza silnik, czy może pompka (grzałka chyba zacznie grzać jak jest woda). Może podeślecie link do schematu elektrycznego, od tego chyba powinienem zacząć. Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Specjalista AGD
    Odłącz pralkę z sieci. I po kolei sprawdzaj (od samej wtyczki, poprzez przewód zasilający, filtr PZ, .... itd. ) Patrz czy gdzieś nie jest uszkodzona izolacja, przegrzane, nadtopione, wypalone, napęczniałe, ślady osmalenia...
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 9  
    Dziś sprawdzałem tą pralkę. Otóż nigdzie nie znalazłem żadnego nadpalonego styku, czy kabla. Sprawdziłem rezystancję wejścia (na wtyczce - ok 0,5 MOhm), sprawdziłem rezystancję grzałki (ok 27 Ohm). Jeszcze raz włączyłem ją do sieci i zabezpieczenia wystrzeliły dopiero po tym jak nabrała wody do bębna. Odpiałem silnik i jeszcze raz włączyłem. Było ok tzn. pralka była włączona ale nic sie nie działo. Odkręciłem silnik ale żaden ze styków nie jest opisany wiec postanowiłem poprosić o pomoc. poniżej zamieszczam typ silnika:

<Przewód niebieski i czerwony podłączone do szczotek komutatora>
    I moje pytanie: Jak go sprawdzić? Co jeszcze może robić zwarcie w trakcie pracy? Jaki jest algorytm programatora (chodzi mi o sekwencje załaczania -pompka, silnik grzałaka....???) tak bym mógł stwierdzić który element powoduje zwarcie. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzisiaj zrobiłem taki test: odłączyłem silnik i włączyłem pralkę do sieci, pomału kręciłem programatorem (mechaniczny) i okazało sie że nie było zwarcia!. podejrzewam wiec silnik lub moduł sterujący silnikiem. Tak sie składa że mam nowszy model Elektrolux'a EWT 1016. Moje pytanie jest takie : czy mogę do starszej pralki EW 1110T podłączyć silnik z modelu EWT 1016??? Jak na stole sprawdzić czy działa ten silnik?? Proszę o podpowiedź.
  • Specjalista AGD
    Pomierz czy silnik nie ma zwarcia na obudowę.
    Obejrzyj elektronikę.
  • Poziom 9  
    Pomierzyłem ten silnik. Wyglada na to że nie nie ma nigdzie zwarcia do obudowy chyba, że objawia sie to dopieru po podaniu napięcia. Moduł sterujący również nie ma żadnych śladów świadczących o przygrzaniu, spaleniu itp. Nadal stoję w miejscu. Macie może pomysł jak sprawdzić go na stole? Czy jest szansa na sprawdzenie samego modułu (czy triak nie robi zwarcia???)
  • Specjalista AGD
    Możesz uruchomić sam silnik. Łączysz w szereg stojan z wirnikiem (zasilanie jedna końcówka stojana i jedna wirnika, pozostałe dwa końce stojana i wirnika razem).
    Nie pomyl się przy łączeniu - tam jedne przewody idą do bezpiecznika termicznego.
    Nie zapomnij o uziemieniu korpusu silnika.

Podczas włączania zachowaj ostrożność - może mocno szarpnąć silnikiem podczas ruszania.
  • Poziom 9  
    A masz może opis kostki przyłączeniowej? Na tej kostce jest 9 wyprowadzeń. Nie mam ich opisanych. Widze tylko dwa przewody idące do szczotek komutatora (czerwony , niebieski), dwa cienkie do prądniczki tacho (na końcu wału silnika, żółte) a pozostałe 5 wchodzą wgłąb (4 białe i czarny). Czy mógłbyś mi opisać bardziej szczegółowo co z czy połączyć (by nie uszkodzić nic więcej). Poniżej kostka: