Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawność pieca gazowego Vaillant w zależności od temperatur

15 Lis 2010 21:29 5717 6
  • Poziom 8  
    Witam,
    mamy ogrzewanie na gaz - piecyk firmy Vaillant.
    Chciałem zapytać jak się ma sprawność piecy gazowych w zależności od ustawienia temperatury grzania?
    Wg. mnie , jeśli nie ma wielkiego mrozu, to lepiej ustawić piecyk na jak najniższą możliwą temperaturę, czyli ok 35stopni i grzać trochę dłużej aby uzyskać te 20 stopni w domu. Tata za to mówi, że to nie ma znaczenia i że można nie zmieniać ustawień z zimowych a więc temperatura wody na ok 55stopni i spali się tyle samo gazu a szybciej będzie cieplej w domu.
    Kto ma rację?

Może tata ma rację i temperatura wody nie ma znaczenia w przypadku rachunków za gaz?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    masz kolego całkowitą rację jeśli chodzi o ogrzewanie to grzej najniższą temperaturą z możliwych dla nagrzania pomieszczenia
  • Poziom 8  
    Dziękuję za odpowiedź.

Czy ktoś może wie jakie są mniej więcej różnice, czyli straty ciepła przy grzaniu takim , jakie forsuje mój tata i moim sposobem grzania? Oczywiście mniej więcej a nie dokładne bo nie będziemy tutaj robili dokładnych wyliczeń.
    Bo jest ciekawa riposta, że to co zaoszczędzimy na gazie to zje prąd:) - chodzi o to że niby oszczędności gazu są przy takim grzaniu śladowe a ten piecyk jest sterowany na prąd- procesor, układ sterujący,czujniki ciśnienia i temperatury i co tam się jeszcze może znajdować. I że przez to że będziemy dogrzewać np. 3h zamiast 1h to przez to że będzie włączony 3h , będziemy jeszcze bardziej w plecy na prądzie. Trochę to zabawne ale ciekawi mnie jakiego rzędu to są oszczędności.
  • Poziom 10  
    Najlepiej zakupić regulator pogodowy. Zrobi wszystko za Ciebie i nie będziesz musiał "kombinować".
  • Poziom 31  
    Generalna zasada jest taka, że im mniejsza temperatura zasilania i powrotu tym lepsza sprawność wymiany ciepła w kotle i mniej go idzie w komin. Szczególnie przy kotłach kondensacyjnych. Ale przy grzaniu chodzi też o komfort, wiec może faktycznie można ten model wyposażyć w pogodówkę. Przy niektórych kotłach wystarczy prosty czujnik temperatury zewnętrznej. Ale napisz coś więcej o kotle, możesz też wejść na stronę Vaillanta i sam poczytać. Jeśli kocioł jest takim smutno wiszącym obiektem bez żadnych czujników temperatury, termostatu to pompa i tak może chodzić na okrągło, chyba że robicie pstryk, pstryk w zależności od temperatury w domu. Mój kondensacyjny kocioł zużywa w stresie do 100W prądu, więc w okresie zimowym koszt prądu jest pomijalny przy zużyciu gazu (maksymalna wydajność 24kW, gaz jest z 2x tańszy od prądu, różnica 120x a prąd->praca pompy i elektroniki->ciepło, czyli nie tak do końca jest tracony).
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Ja dodam,że w zależności od zadanej temp. sterujemy również czasem postoju kotła-palnika. Oznacza to ,że jeżeli ustawimy min. temp. na kotle, to po osiągnięciu temp. przez kocioł, wyłączy on się na ok. 10 min( w zależności co zakodujemy na kotle)a może na 60min. Przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło, czyli jeżeli pokrętło przełączymy na maks. temp. to zwłoka będzie ok. 2 min.
  • Poziom 18  
    Trzeba brać pod uwagę to że palnik podobno nie lubi być zapalany i gaszony (częste zapalanie skraca rzekomo jego żywotność).