Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Na ile godzin spawania TIG wystarcza wam butla 8l argonu

wylon 15 Nov 2010 22:05 94637 20
 • #1
  wylon
  Level 12  
  Witam

  Tak jak w tytule na ile godzin spawania wystarcza wam butla argonu 8l.(150At) w metodzie tig.
  Podłączyłem dziś spawarkę migatronic delta 160 do tiga... Zaczynam dopiero sie "bawić" tigiem.
  Zastanawiam się na ile starcza gazu(argonu).
  W buli było 145 atmosfer, ale po nie całej godzinie (może 40min) z butli 8l. Zostało 110 atmosfer przepływ gazu 8 l/min elektroda 1,6 i ceramika NR7(bo tak było założone w nowym kablu), ale zmyśle że bardzo dużo gazu poszło wyczytałem że taka butla starcza na 10 godzin więc gdzie jest problem?? Nadmienię, że reduktor firmy perun..

  Czy możecie mi napisać, jakie nastawy przepływu gazu do danych elektrod i ceramiki, w jakich konfiguracjach powinno się je stosować. Z założenia będę spawał elektrodą 2,4 i ceramiką nr7 czy to dobre połączenie?. Oczywiście do spawania zwykłych blach, rurek itp. Jak i czym się objawia, że jest za mało jak i za dużo gazu?.

  PS. Czy jest w sieci jakiś wirtualny kurs czy objaśnienia(wskazówki) dotyczące spawania tig obejrzałem filmiki na youtube jak i przeczytałem posty na różnych forach. Ale nie ma wszystkiego w jednym miejscu a w zasadzie tylko odpowiedzi na konkretne pytania.. A nie ma opisanego krok po kroku (ze zdjęciami), co i jak.
 • #2
  gpql
  Level 17  
  obliczyć możesz
  Symbol chemiczny Ar
  Liczba atomowa 18
  Masa cząsteczkowa 40 g/mol
  Punkt wrzenia - 185.9° C
  Tabela konwersji ciecz – gaz *

  1 litr cieczy = 0.8243 m3 gazu
  1 m3 gazu = 1.2132 litrów cieczy
  1 kg = 0.5915 m3
  butla zawiera 6kg argonu
  6*0.5915= 3.549 m3 j. 3549l przy przepływie ok. 15l/min 236.6 minut > 3.94 h obliczeniowo ale zazwyczaj nie jest dokładnie 6kg czyli krócej.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  gpql
  Level 17  
  Tak się zgadza ale jak widać w obliczeniach przyjęte jest 1kg a nie 1 litr ciekłego.
  Dane pochodzą od dystrybutora gazu i w/g opisu jest tam 6kg gazu sprężonego.
  Osobiście zawartość butli mierzę wagą czyli 6kg. Ciśnienie będzie poniżej wskazań a w butli jest jeszcze 0,5kg
  Pozdrawiam
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  wylon
  Level 12  
  To jak to możliwe że piszą na różnych forach że starcza im gazu na 10 godzin spawania. Czyli musieli by mieć 2-4l/min przepływu gazu jest możliwe spawanie na tak małym przepływie...??
 • #7
  H3nry
  Level 32  
  Tak jest możliwe spawanie na tak małym przepływie jak 2-3l/min.Małe prądy , raczka "mokra".
  Mała butla powinna wystarczyć na 10 godzin ale pod jednym warunkiem, ze używasz dobrego 2 sekcyjnego reduktora i masz krótki przewód łączący ze spawarka.Polecam ewentualnie dołożyć oszczędzacz gazu .
 • #8
  bori1
  Level 14  
  Dobrym rozwiązaniem na ograniczenie ilości straty gazu osłonowego jest Optimator ELGA. Nie jest to tanie rozwiązanie ale po "4 miesiącach PRACY" pewny zwrot kosztów zakupu tego reduktora. Po roku zwraca się MIGATRONIC DELTA 160. Nie napisałeś czy jest to DELTA E czy HF. Jeżeli E to nie masz co kupować super reduktorów pozostaje pogodzić się ze stratami gazu. Jeżeli będziesz miał kłopoty z DELTA to prowadzę serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Strona w ww.arc-serwis.pl
 • #9
  H3nry
  Level 32  
  bori1 wrote:
  Dobrym rozwiązaniem na ograniczenie ilości straty gazu osłonowego jest Optimator ELGA. Nie jest to tanie rozwiązanie ale po "4 miesiącach PRACY" pewny zwrot kosztów zakupu tego reduktora. Po roku zwraca się MIGATRONIC DELTA 160.

  Wszystko się zgadza tylko ten koszt zakupu;/
  Polecam optimizery w cenie 100zł swego czasu dostępne tu http://www.spaw.info.pl/
  Jest to dodatkowy jednokomorowy reduktor niskiego ciśnienia. Podłącza się go na wyjście posiadanego reduktora i po sprawie.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  H3nry
  Level 32  
  Tu informacja opisową z dodatkowymi obrazkami : Link

  Zasadniczo stabilizacja wypływu gazu uzyskana dodatkową sekcją . Nie ma takiej możliwości, żeby jedna komora dała stabilny przepływ gazu przy starcie oraz podczas spadku ciśnienia w butli .Brak efektu pompowania , komfort pracy a do tego oszczędności ;)
  Na deser trochę teorii Link
 • #13
  orwo777
  Level 9  
  Gdzie w Warszawie można napełnić nową, własną butlę do argonu 8-10L.
  Do tej pory spotkałem się z firmami, które tylko dzierżawią własne butle z gazem za odpowiednią opłatą dzienną Air Products Air Products
  Zajmuję się naprawa biżuterii i potrzebuję napełnić 2-3 butle na rok.
  Koszt dzierżawy znacznie przewyższa wartość kupionego gazu, a nie chcę ryzykować życia kupując butle "jednorazowe" przerobione z gaśnicy na Allegro.
  Jeśli może ktoś pomóc, bardzo proszę.
 • #14
  elektromechanik
  Level 27  
  orwo777 wrote:

  Zajmuję się naprawa biżuterii i potrzebuję napełnić 2-3 butle na rok .  Nie kombinuj tylko dorób złącze i poszukaj spawacza z argonem i dużą butlą.
  Przepuści Ci za parę zł i po kłopocie.

  Swoją drogą to ja spawam trochę TIG. kupiłem okazyjnie oryginalną butlę 8L i w punkcie gdzie wymieniają butle duże zawsze mają 1-2 butle małe na wymianę.
 • #15
  orwo777
  Level 9  
  Rozumiem, że chodzi o przetoczenie gazu z dużej butli do małej i to generalnie powinno działać?
 • #16
  elektromechanik
  Level 27  
  orwo777 wrote:
  Rozumiem, że chodzi o przetoczenie gazu z dużej butli do małej i to generalnie powinno działać?


  Nie powinno a musi!!!!!!!!!
  W taki sposób przepuszczam sobie tlen do butli 5l. Służy mi ona do palnika propanbutan-tlen. Z racji że zajmuję się chłodnictwem to tego palnika uzywam dość często.

  No ale dowiedz się w punkcie wymiany butli. Najlepiej jakimś małym może Ci za parę zł. załatwią jakąś legalizowaną i będziesz mial na wymianę legalną bez problemu.
 • #17
  Jacek1983rr
  Level 24  
  Butle z allegro mają czasem podrobioną legalizację co wprawne oko rozpozna. co do butli co2 przerobionej na argon jest to możliwe tylko musi posiadać wyższą próbę wytrzymałościową. w obiegu dużo jest takich butli.
 • #19
  januss73
  Level 32  
  Odgrzeje trochę kotleta.
  Przyszedł mi do głowy pomysł na pozbycie się "puff" przy starcie, czyli oszczędność drogiego argonu. Wiem, że można zamontować optimator ale to jest wg mnie dla amatora spawacza spory wydatek.
  A więc pomysł jest taki. Kupuję elektrozawór, taki jak stosowany jest wewnątrz spawarki (koszt ok 30zł) rozbieram spawarkę i wyciągam z niej dodatkowym przewodem sterowanie tego wewnętrznego zaworu. Kupiony zaworek montuję zaraz za reduktorem i podłączam równolegle z tym ze spawarki. W ten sposób spawarka zamyka gaz jednocześnie w spawarce i za reduktorem, dzięki czemu ewentualne podwyższone ciśnienie powstaje tylko w reduktorze a nie w całym wężu a więc "pufff" nie powinno już mieć miejsca. Co o tym myślicie?
 • #20
  Michelson
  Level 25  
  Może i dobry pomysł, ale zawory musiałyby zamykać w tym samym momencie. Najlepiej gdyby były takie same. I pytanie, czy spawarka "obsłuży" dwa elektrozawory jednocześnie.
 • #21
  januss73
  Level 32  
  Te zaworki zasilane są zwykle z 230V i ciągną jakieś 50mA a załączane są przekaźnikiem więc raczej nie powinno być problemu. Nawet jeśli to jeden przekaźnik załatwi sprawę. Zasadniczo po zamontowaniu takiego zaworka ten w spawarce staje się zbędny i można by go odpiąć a gaz podać bezpośrednio na przewód palnika. Trza będzie zamówić zaworek i przetestować.