Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Canon s30 intervalometer avr + program (bascom)

bobeer 15 Nov 2010 23:50 5297 4
 • Canon s30 intervalometer avr + program (bascom)  Program służy do robienia zdjęć lub serii w określonych odstępach czasu (intervalometer)
  Program współpracuje z aparatem canon s30 który nie posiada takowej funkcji w swoim menu, a nawet jeśli by posiadał jak można zobaczyć na innych modelach
  była by ona ograniczona do max 100 zdjęć w odstępach minimum 1min. max 60min.
  Na zdjęciu jest uwidocznione w którym miejscu znajdują się sygnały spustu migawki (przy okazji również sterowanie zoom jeśli ktoś chciałby to w jakiś sposób wykorzystać)
  Program jest tak prymitywny, ze nie będę opisywał jego działania, wspomnę tylko iż co minute wyzwalany jest sygnał polowy spustu migawki w celu zapobieżenia przejścia aparatu w uśpienie (nawet z ustawieniem auto power off ten model się usypia w celu oszczędzania energii, przy okazji tracąc MF jeśli taki ustawimy).
  Od strony sprzętowej: Procesor jest zasilany napięciem 3.3V które można znaleźć na bocznej płycie aparatu- są tam układy kilku przetwornic napięcia- jedna z nich dostarcza 3.3V. Znalazło się tez miejsce na umieszczenie 90s2313 w wersji smd taktowanego przez max7375, bo miejsca na zwykły rezonator + kondensatory już brakło (oczywiście można użyć jakiś nowszy avr z wbudowanym generatorem).
  Tranzystory npn są sterowane bezpośrednio z procesora bez rezystorów, ponieważ dostają w stanie załączenia tylko prąd z pullup który jest wystarczający.
  W roli czujnika oświetlenia zastosowałem fragment fotoogniwa (bateria słoneczna), ale równie dobrze można użyć fotodiody, lub innego "fotoelementu"
  Fotoelement jest włączony równolegle z wyprowadzeniami zewnętrznego złącza isp, dzięki czemu można również w każdej chwili zmienić program sterujący.
  Aparat jest zasilany w sposób ciągły z zasilacza impulsowego o napięciu 7.5V pobierając prąd okolu 500mA.
  W programie są ustawione wartości czasów robienia zdjęcia co 30sekund, oraz na 30 minut po wykryciu że światło jest już zbyt słabe. Fotografowanie zaczyna się automatycznie jeżeli poziom światła jest wystarczający aby fotoelement podał stan niski na wejście portu procesora.
  Efekty działania aparatu wyzwalanego w powyższy sposób do obejrzenia pod tym linkiem:
  http://boberov.maszyna.pl/Chemtrails/chemtrails%2013-11-2010/chemtrails_13-11-2010q35.avi

  Canon s30 intervalometer avr + program (bascom)

  Zdjęcia dodajemy za pomocą dodaj obrazek na forum, a nie w formie załącznika [DJpopak;)]

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  bobeer
  Level 28  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika
  bobeer wrote 1427 posts with rating 485, helped 56 times. Been with us since 2001 year.
 • #2
  SPAWN17
  Level 16  
  Link do filmu nie dziala
 • #4
  bobeer
  Level 28  
  Bardzo proszę Andruciku wskaż mi to oprogramowanie (konkretnie do kompaktów canona z przed epoki DIGIC), bo ile razy szukałem, tyle razy bezskutecznie. Napewno również inni użytkownicy takich zabytkow jak S30 bardzo się ucieszą z takiego linku do firmware zamieniającego starego trupa w skryptowo konfigurowalną maszynkę.