Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Philips 25PT4423 Chassis L6.2 - nie wyłącza w StBy

kazik50 16 Lis 2010 12:12 3225 10
  • #1 16 Lis 2010 12:12
    kazik50
    Poziom 12  

Uporałem się z defektem przy wymianie trafo -powielacza (bo on był przyczyną uszkadzania BU508 AX ). Wymieniłem w gałęzi odchylania poziomego; kondensatory, rezystory, dławik oraz T-7421 (BC368). Wszystko ładnie ruszyło, TV sprawny; ale po dłuższym czasie kiedy chcę go wyłączyć pilotem, pojawiają się na ekranie poziome pasy i słychać pisk w głośnikach. Nie ma tego zjawiska jak TV jest włączony bardzo krótko; około 1-2 minuty. Można wyłączyć pilotem. Sprawdzałem napięcie zasilania mikroprocesora 7600; jest 5,1 V. Przeglądałem wzrokowo elementy przy układzie nic nie zauważyłem.

0 10
  • #2 16 Lis 2010 12:28
    radsat
    Moderator

Tysiące razy na forum - 7505 (BC337-40)

0
  • #3 16 Lis 2010 12:46
    mirex
    Poziom 43  

No nie sądzę, ale może warto i tak wymienić.

Cytat:
    wymieniłem ... dławik oraz T-7421 (BC368).

Może jednak tu jest problem ... lub wczwśniej. I też wszystko opisane, a tematów o L6.2 miało już nie być.
    BU508AX powiadasz ...?

0
  • #4 16 Lis 2010 12:49
    radsat
    Moderator

mirex napisał:
    No nie sądzę, ale może warto i tak wymienić.

Mirek, to akurat sam kiedyś przerabiałem. Oczywiście nie wszystko musi być tak samo, toż to elektronika.

0
  • #5 08 Gru 2010 17:02
    kazik50
    Poziom 12  

Po dłuższej przerwie wracam do tematu i jak się okazuje w elektronice nie wszystko jest przewidywalne i oczywiste ; do czego zmierzam , wymieniłem tranzystory -7505, 7500 , diodę 6505 , C-2511 , problem dalej pozostał nie mogę wyłączyć na czuwanie .Kiedy jest czuwanie i włącze program a trwa to około 1-nej minuty , można spokojnie przejść na czuwanie i nic się nie stanie . Jak TV dłużej popracuje i chcę go przełączyć na czuwanie to słychać piski i pasy na ekranie poziome wychodzą . Przetrzymałem TV nieco dłużej i się uszkodził BU-508AX . Sprawdzałem napięcia na D - 6507 - 11,4 V , D-6503 -8V , Emiter BC-337 4,7V ( czuwanie) .napięcie na D-6507 -14,5 V , D -6503 - 11,5V ,Emiter BC-337 -5,2V (TV praca) .Zauważyłem że przy wyłączaniu TV na środku ekranu pojawia się kolorowa tęcza o średnicy około 10- cm ale to osoby temat (wygaszanie ekranu ). trwa to kilkadziesiąt sekund.

0
  • #6 08 Gru 2010 18:07
    leśniak adam
    Poziom 14  

Typowa usterka, o tym chyba już było na forum przyczyną jest T7421-BC368 to tranzystor selekcjonowany do tego chassis powinien mieć jak największe wzmocnienie z grupy 25. Wymieniłeś na nowy czy stary był uszkodzony, jeżeli nie to go załóż. Ja zamawiałem w North z zastrzeżeniem że ma być do chassis L6.2.
    Pozdrawiam

0
  • #7 09 Gru 2010 17:48
    kazik50
    Poziom 12  

Jak już wcześniej wspominałem tranzystor 7421 BC-368 był wymieniany na nowy ,ale czy ma najwyższy współczynnik wzmocnienia ? Tranzystor w odchylaniu poziomym BU-508AX jest zastąpiony BU-508AF.

0
  • #9 09 Gru 2010 19:39
    mirex
    Poziom 43  

A ja też wspominałem, że mimo wymiany nadal masz tam problem prawdopodobnie.
    Czy ma odpowiednie wzmocnienie, to Twoim obowiązkiem było sprawdzić, a nie wkładać byle co i szukać "dziury w całym".
    Podobnie o BU pisałem - grochem o ścianę ...

Przypominam, że na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni. Zastanów się kazik50 co z Twoim pisaniem jest nie tak.

0
  • #10 10 Gru 2010 12:02
    leśniak adam
    Poziom 14  

Owszem pisałeś że wymieniłeś 7421 ale nie pisałeś czy był uszkodzony. W twoim przypadku 7421 nie nasyca się do końca i układ odchylania poziomego zaczyna się wzbudzać. Odpowiada za to tranzystor 7421 bądź elementy w jego otoczeniu.
    Pisał o tym Serwis Elektroniki.

Cytat:
    Identyczny problem miałem kiedyś z takim samym telewizorem, tyle że on palił tranzystor w momencie kiedy telewizor działał zdecydowanie dłużej. Jeżeli TV był zimny, bez problemu można było go włączać i wyłączać. Kiedy się rozgrzał (po około godzinie), w momencie wyłączenia odbiornik piszczał i palił tranzystor.

Problem prawdopodobnie tkwi w stopniu drivera linii (a więc chyba jednak nie w bloku odchylania i wysokiego napięcia – deflection modul).
    Stopień drivera linii w chassis L6.2 jest wykonany w sposób bardzo nietypowy i w tym chassis jest on źródłem większości, jak się okazuje, kłopotliwych problemów serwisowych. Na początek, tylko jedno zdanie wyjaśnienia, „usprawiedliwienia”, dlaczego tak fikuśny układ w tym miejscu zastosowano. Wiąże się to z konstrukcją zasilacza, który nie zapewnia izolacji galwanicznej od sieci energetycznej, a przez to jest bardzo prosty (pod względem ilości elementów, bo pod względem działania już taki prosty nie jest) i proszę zwrócić uwagę, jak mały jest transformator i jak łagodne są warunki pracy tranzystora kluczującego przetwornicy. Chociaż i tu można mieć „mieszane uczucia”, gdyż te łagodne warunki nie zapewniają, rzadszego uszkadzania się aniżeli w innych konstrukcjach. Wydaje się więc, że nadrzędnym celem projektu była chęć maksymalnego obniżenia kosztów elementów i wielkości płyty drukowanej.
    Końcowy stopień linii znajduje się potencjale „gorącym”, generator i część drivera na masie „zimnej”, a elementem izolującym jest transoptor. Spostrzeżenie Czytelnika, że układ działa trochę lepiej na oryginalnym tranzystorze BU1508AX aniżeli na BU508, potwierdza przypuszczenie, że problem tkwi w driverze. Układ ten jest bardzo wrażliwy na zmiany impedancji wejściowej tranzystora kluczującego i co stwierdziłem na własnej skórze, na tranzystorze BU1508DX nie działa w ogóle! A dlaczego? Przecież dodatkowa dioda w tranzystorze kluczującym linii niczemu nie przeszkadza. Faktycznie, dioda nie przeszkadza, ale tranzystor BU1508DX oprócz diody ma również dodatkowy rezystor między bazą a emiterem. Rezystor ten w układzie konwencjonalnym również nie przeszkadza, czasem jest wskazany, lecz tu przeszkadza i to zdecydowanie.
    Już przechodzę do sedna problemu, natomiast powyższa uwaga niech będzie przestrogą dla rutyny, jak w moim przypadku, gdy nie mając pod ręką tranzystora …AX, wlutowałem …DX, nie rejestrując nawet tego faktu i zdziwienie, że układ nie działa. W takiej sytuacji przychodzi do głowy myśl, że zapewne jest jeszcze jakaś inna usterka. Taka też była, ale po jej usunięciu układ dalej nie działał. Dopiero pomiary oscyloskopowe doprowadziły do konkluzji: nowy tranzystor i uszkodzony? W tym chassis nie należy stosować również tranzystora BU508, ani żadnej jego mutacji (pomijam oczywiście problemy z jego montażem do radiatora). W tym względzie eksperymentów nie robiłem, ale wyrafinowana teoria podpowiada, że z uwagi na mniejszą wartość hFE, prąd bazy musi być większy, z czym wspomniany driver ma problemy.

Co może być konkretną przyczyną usterki w Pana przypadku? Odpowiedź utrudniają skromne informacje z listu, a przede wszystkim, czy tranzystor się grzał? Nie znaczy to, że nie wysiadł termicznie. Nie zdążyła nagrzać się jego obudowa, lecz złącze mogło osiągnąć znacznie powyżej 150°C, które dopuszcza katalog. Takie są moje domysły odnośnie tego problemu i takiej „linii” będę trzymał się przy dalszym wnioskowaniu. Jeszcze na marginesie tylko jedna uwaga, gdyż tu nie miejsce aby rozpisywać się nad problemem mocy wydzielanej w tranzystorze kluczującym. Przy tego typu uszkodzeniach drivera, moc w impulsie może osiągać wartości rzędu kilowata! Wtedy naprawdę trudno stwierdzić, dotykając tranzystora, czy jego uszkodzenie było typu termicznego. Natomiast, trudno nieraz się oprzeć zdziwieniu, jakie temperatury złącze krzemowe wytrzymuje. Zdarza się czasem w sprzęcie obserwować, że topi się cyna, druk jest przegrzany, a tranzystor (czy dioda) jest jeszcze dobry.
    Krytycznym elementem w tym układzie jest tranzystor 7421 - BC368. Powinien być on wyselekcjonowany na egzemplarz z dużym wzmocnieniem. Należy zastosować grupę 25 (BC368-25) lub przemierzyć kilka, kilkanaście tranzystorów i wybrać w tym zakresie najlepszy. Aby poprawić wysterowanie tego tranzystora z transoptora, należy zwrócić uwagę na diodę Zenera 6108. Są tu stosowane diody o napięciu 6.8V lub 7.5V. Jeśli jest 6.8, wymienić na 7.5. Ponieważ cały układ zaprojektowany jest krytycznie, jest wskazane przed wymianą BU1508AX pomierzyć wzmocnienie kilku takich tranzystorów i do chassis L6.2 wybrać pod tym względem najlepszy, pozostawiając pozostałe do innych odbiorników, które nie będą „kaprysić”, jeśli dostaną tranzystor „gorszy”. Krytyczny jest również obwód dodatniego sprzężenia zwrotnego z 4 wyprowadzenia trafopowielacza. Cewka 5420 bywa często przegrzana. Najlepiej przemierzyć wszystkie elementy w tym obwodzie, tj.: cewki 5420, 5421, diodę 6424, kondensatory 2421 (i równoległy, którego numeru na schemacie nie naniesiono) oraz rezystory 3424 i 3425.
    Jeśli pomiary te nie wskażą błędu, trzeba przystąpić do naprawy z oscyloskopem. Niestety, nie da się tu wiele pomierzyć (czy pooglądać) z odłączonym końcowym stopniem wykonawczym, z uwagi na zastosowane dodatnie sprzężenie zwrotne. Należy zatem obserwować przebieg na kolektorze 7906 aż od momentu włączenia odbiornika i w razie konieczności ograniczyć się z czasem obserwacji do 10÷15 sekund. Nad sposobem wnioskowania nie będę się rozwodził, odsyłam do artykułu „Aneks do ...” z „SE” 2000/11. Pomiary te powinny wskazać winowajcę i sądzę, że będzie to jeden z wymienionych wyżej „podejrzanych”. Jeśli nie byłoby go wśród wymienionych, to typowałbym na trafopowielacz.
    I jeszcze jedna istotna uwaga. Z listu wprawdzie nie wynika, aby BU uszkadzał się w momencie przełączenia telewizora do stanu standby, jednak w tym chassis tak często bywa. Należy wtedy skupić się na wspomnianym obwodzie dodatniego sprzężenia zwrotnego, a ściślej na skuteczności jego blokowania przez tranzystor 7421. Najskuteczniejsza strategia to dokonywać obserwacji na kolektorze tego tranzystora (BC368) w momencie przełączenia odbiornika do trybu standby. W tym momencie przebieg w tym miejscu powinien od razu i zdecydowanie zaniknąć. Jeśli pojawią się jakieś oscylacje, skupić się na: (1) skuteczności zablokowania wyjścia generatora linii (n.37 TDA8362) poprzez wyłączenie napięcia zasilającego ten stopień (stopień wyjściowy generatora to otwarty kolektor, a zasilanie podawane jest z 5V, a blokowane jest wprost z wyjścia mikroprocesora – n.11, bez żadnego tranzystora pośredniczącego). (2) na stopniu z transoptorem; nie ma być on w tym momencie wyłączany, wręcz przeciwnie, ma skutecznie wysterować i nasycić tranzystor 7421. (3) na wspomnianym wyżej fragmencie drivera mieszczącym się po nieizolowanej stronie chassis.
    Na koniec, analizując układ sterujący i końcowy odchylania poziomego chassis L6.2 nasuwa się dygresja, że i tu praktyka potwierdza teorię, iż dodatnie sprzężenie zwrotne to zjawisko zwykle szkodliwe, a i tam gdzie zastosowano je celowo, co najmniej niebezpieczne. To ono powoduje, że układ jest krytyczny w działaniu, wrażliwy na tolerancje elementów i w konsekwencji jest źródłem większości problemów w tym, z drugiej strony, ciekawym chassis.

0
  • #11 11 Gru 2010 15:32
    kazik50
    Poziom 12  

Pragnę podziękować za bardzo szczegółową wypowiedz odnośnie mojego problemu , a co do tranzystora 7421 BC368 nie był uszkodzony . Jak dostanę wszystkie części i zamontuję to się odezwie.Dzięki za pomoc.

0