Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwody elektryczne w mieszkaniu

16 Lis 2010 12:22 3110 5
  • Poziom 9  
    Witam,
    Na wstępie chciałem zaznaczyć, że jestem nowy na forum, posiadam uprawnienia SEP do 1kV (+pomiary), ale w instalacjach domowych dopiero "raczkuję".

Moja sytuacja jest taka:
    Wybudowaliśmy z żoną dodatkowe piętro na poddaszu, na starym domu, w którym zamierzamy zamieszkać. W związku z tym w całości mieszkania (2pokoje, kuchnia, łazienka) będzie nowa instalacja el. + osobna rozdzielnica z zabezpieczeniami na nasze piętro.
    Znajomy, uprawniony elektryk, pomógł mi wykonać instalację el. (gniazda + ośw.) w 2 pokojach i hollu. Za kuchnię zabrałem się sam. W związku z tym nasuwa mi się kilka pytań.

Wykonałem instalację w kuchni na gniazda dzieląc na takie obwody:
    1. 3fazowy - płyta indukc. + piekarnik el.
    2. zmywarka
    3. lodówka + okap
    4. 2 gniazda (nad blatami) do podłączenia czajnika el. + inne urządzenia
    5. 4 gniazda (nad blatami) do podłączenia mikrofali + inne urządzenia
    6. 2 gniazda (nad blatami) + 2 przy podłodze do podłączenia np. odkurzacza (ok. 2kW) i inne urządzenia

Czyli w sumie 6 obwodów. Czy takie rozdzielenie jest w porządku? Kierowałem się wieloma opiniami na różnych forach, zdrowym rozsądkiem i możliwościami finansowymi...

Muszę jeszcze pociągnąć kabel 3faz. Planujemy zakupić płytę ind. (pewnie o mocy ok. 7kW) i piekarnik na 230V. Czy (dla pewności) lepiej zakupić kabel 5x4 zamiast 5x2,5?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 42  
    Witam!

Jeżeli w.l.z. ma mieć cztery żyły to ich przekrój (a w zasadzie przekrój PEN) musi mieć minimum 10mm2 (Cu) lub 16mm2 (Al).
    Moim zdaniem wskazane jest jednak wykonanie w.l.z. pięciożyłowej a PEN podzielić w istniejącej rozdzielni. Zaprocentuje to w czasie wymiany instalacji w istniejącej części budynku. Należy również wykonać (w przypadku ich braku) połączenia wyrównawcze główne.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 9  
    Tylko ja nie mówię o wewn. linii zasilającej. Chcę jedynie poprowadzić przewód od puszki 3faz. w kuchni do nowej rozdzielni. WLZ od przyłącza do istniejącej "rozdzielni" na parterze już oczywiście jest (od kilkudziesięciu lat ;) ) Inna sprawa, że jeszcze nie ma linii zasilającej moją, nową rozdzielnię na piętrze, ale to wykonam zapewne przewodem właśnie 5x10.
  • Specjalista elektryk
    Tzn. nie nadążam...
    Obwody w kuchni pociągnąłeś do puszki, a z puszki chcesz puścić grubszy przewód do rozdzielnicy?
    Źle, każdy obwód ma się kończyć w rozdzielnicy i mieć swoje zabezpieczenie.

Czy też może nie wiesz jaki przewód zastosować do zasilenia całej rozdzielnicy?
  • Poziom 9  
    Po 1 wiem co oznacza WLZ i wiem co to jest.
    Do zasilania nowej rozdzielnicy na poddaszu ustali jeszcze elektryk jaki przewód pociągnąć. Obecnie na parterze są zabudowane 3 szt. liczników. Pierwszy obsługuje pierwszą kondygnację, a drugi i trzeci drugą. Docelowo od trzeciego licznika będzie przewód do nowej rozdzielnicy tak, aby każdy z trzech obsługiwał "swoją" kondygnację.
    Nie pytam o przewód zasilający rozdzielnicę. Pytałem o przekrój przewodu dla zasilenia płyty indukcyjnej (który się zakończy z jednej strony w nowej rozdz. z drugiej w puszce blisko płyty). Nie wiem co nie jasno napisałem....
    Obwody w kuchni są takie jak napisałem i nie jestem takim laikiem, żeby nie wiedzieć, że np. dla obwodu 3 (zmywarka) przewód leci bezpośrednio z gniazda do rozdzielnicy na swoje zabezpieczenie! Puszki rozgałęźne są oczywiście dla pozostałych obwodów.
    Reszta obwodów gniazd jest oczywiście przewodem 3x2,5, oświetlenie 3x1,5 lub 4x1,5 w zależności od potrzeb.