Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęt do nagłośnień do budy.

30 Wrz 2004 15:08 5663 42
  • Poziom 30  
    Moja szkoła musi zaopatrzyć się w nowy sprzęt
    Potrzebne są następujące elementy:
    1. Kolumny
    2. Wzmacniacz do nich
    3. Mikrofony bezprzewodowe
    Sprzęt będzie używany na apele (głównie komunikaty głosowe).
    Będzie on używany na dużej sali gimnastycznej (wymiary (pi razy oko) 15*12m), i na wolnej przestrzeni (2-3 razy do roku).
    Nie znam się dobrze na tym temacie więc proszę o propozycje.
    Cena nie za duża(im mniejsza tym lepiej, ale nie kosztem jakości)
  • Poziom 28  
    Sądzę że w takiej opcji najlepiej będzie kupić jakiś mały mikserek, na przykład Samsona , z 4 wejściami mic, 3pkt korekcja wcale nie jest rzadkością w takim sprzęcie, jeśli mikrofony bezprzewodowe - no tu musisz pójść na kompromis jak nie chcesz zbankrutować, jeśli chodzi tylko o to żeby było wyraźnie słychać to kup sobie Stage Line'y, wzmacniacz... no jakaś końcówka 2x100-2x200 i cztery kolumienki po 150W, albo kupić powermikser i cztery kolumny, mam doświadczenie w nagłaśnianiu w szkole :) więc napisz mi co to za szkoła - gimnazjum, liceum, podstawówka, technikum - czy ten sprzęt ma służyć na dyskoteki, czy raczej tylko na akademie, co już macie - żeby nie było dublowania się sprzętu. Coś się dobierze, bez obaw. Pisz tutaj a nie na priv, wtedy inni Koledzy mogą się włączyć do dyskusji.

No i skąd jesteś... jak z moich okolic mogę osobiście pomóc.

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Polecam powermixer LDM 2x200W przy 4 ohm np SMX-8, SMX-10.

===

Wysłany: 30 Wrz 2004 14:57 Temat postu: Re: Sprzęt do nagłośnień do budy.
    Zalecane kolumny to LDM P-151 (2way) lub P-15106 (3way) 15" 300W 4 ohm

Post pod postem. Jest to niezgodne z regulaminem. Posty jeden pod drugim scalono (patrz: data)
  • Poziom 30  
    Szkoła to liceum. Sprzęt będzie używany na akademie.
    Sprzęt który szkoła posiada to :
    -mikser
    -kolumny(89r)
    -źródła
  • Poziom 28  
    Jaki macie mikser ? Zaraz dobiorę coś normalnego, poszukam po Sieci. Używałem LDM'a i daje czadu szczególnie z czterema kolumnami, ale na 2x4 ohm (4 kolumny) trzeba go dodatkowo chłodzić na pełnej mocy. Dyskotek w szkole nie macie ? Skąd piszesz ?
  • Poziom 28  
    http://www.monacor.de/en/produktseite_stageline.php?artid=3919&spr=EN&typ=u - takie 4 mikrofony - od razu mają różne kolory gumowej opaski, osobiście spotkałem się z niebieskim i zielonym, ale jest tego więcej. Chyba że chcesz wydać kasę na przykład na Shure'y, 1500 zł za jednoantenowy SM58 - bez sensu... szczególnie na akademie. Bierz to i jak będzie leciutko trzeszczeć (squelcha nie ma) - powiedz tak musi być, głos jest słyszalny i jest OK. Jak to nie pasuje to niech się z kablami mordują.

http://www.samsontech.com/products/productpage.cfm?prodID=60&brandID=2 - mikserek, jak chcesz troszkę więcej luzu to http://www.samsontech.com/products/productpage.cfm?prodID=59&brandID=2
    i gra gitara. Wierz mi, do szkoły nie trzeba rewelacji, a taki Samson (na przykład) czy porównywalny Behringer, Phonic... z pewnością wystarczy. Taki kaliber to tak akurat. Po co wydawać kasę i nosić pomniki ?

Wzmacniacz można określić jak napiszesz czy korzystalibyście z tego sprzętu na dyskotekach.
  • Poziom 29  
    Ja uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłby tutaj POWERMIKSER LDMa, Boxa, lub HandBoxa (polskie firmy), samson też może byc ale chodzi o cenę. Moc 150-200W - do tego 2kolumny na głośniku 12``- 15 cali z oferty BEYMY. Po co osobny mikser + koncówka drozej wyjdzie. Mikrofony tez maja w Elmuz, tanie przewodowe - bezprzewodowe tutaj trzeba uważac bo jest bardzo dużo badziewia - ja używam tylko przewodowych. Na dydkoteki zazwyczaj DJ ma swój mixer itp. sprzet więc to już by był jego problem z podłączeniem. Na apele bedzie mniej rozkładania, a powermikser jest ku temu dobrym rozwiazaniem oraz kolumny estradowe na porzadnych głosnikach niekoniecznie duzej mocy.
    zobaczcie w http://www.elmuz.com.pl/strony/start.htm
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Z moich doświadczeń wynika, że do samego tekstu mówionego na obiektach typu sala, aula, korytarz, lepiej mieć więcej mniejszych kolumn, powiedziałbym nawet kolumienek, wtedy więcej słuchaczy znajduje się w polu dźwięku bezpośredniego i rezultat jest o niebo lepszy niż w przypadku stosowania dwóch wielkich 200W paczek. Gdybym miał wyposażać szkołę na takie apele, kupiłbym właśnie cztery kolumny po 100W, takie małe paczuszki - namiastka estradówek, powermikser... kurczę fajnie, można niby oszczędzić, ale zasadniczą cechą takich konstrukcji jest bieda w torach wejściowych, szczególnie w mniejszych konstrukcjach, osobiście nie widziałem powermiksera z 4 mic który miałby 3 pkt korekcję. A nawet taki mały mikserek to niebywale większy komfort pracy. Co do końcówki mocy... zgadzam się, jedno pudło więcej, też kiedyś byłem za powermikserami, ale w znajomym liceum też się doposażali do dwóch TRek i końcówki 2x350, teraz jest ładnie. Do takiego systemu można sobie potem dokupić jakiś exciter, kompresor... elastyczniej jest. A jak masz powermikser to masz go i koniec. Tak teraz patrzę do wrześniowej EiS. Mikser Samson MDR 1064 6 mic z insertami, 2 stereo, wszędzie 3 pkt korekcja, 2aux, wada - wszystko na obrotowych, ale 750 zł to chyba nie za drogo. Do tego jakaś końcówka około 2x150 za jakiś 1000 zł i śmiga. Jak chcesz pudło to widzę Samson PA 324 - 6 mic 3pkt korekcja, 1 stereo, bez korekcji, 2x7 pasm eq na sumie, procesor efektów, 1599 zł. Nawet fajne, ale szczerze mówiąc nie brałbym, nie lubię takich kombajnów. Kolumny aktywne sprawiają kłopot w eksploatacji jeśli chcesz je rozkładać daleko bo musisz ciągnąć jeszcze sieć. A co do dyskotek... mało poważni DJ'e jeżdżą z komputerem, wzmacniaczem i kolumnami. Normalni DJ'e biorą case'a z płytami i czasami decki z mikserem. Chyba że się zajmują kompleksową organizacją, czyli biorą nagłośnienie, światła, wzmacniacz z kolumnami. Ale generalnie lepiej mieć coś, na czym można dyskotekę zrobić, choćby i to wzmocnienie. Po co na innych liczyć w tym kontekście ? Pozdrawiam, aha, podłączanie mica bez korekcji na kolumnę, to w przypadku 90% mówców i 90% mikrofonów tańszych od 400 zł poroniony pomysł. Pozdrawiam
  • Spec od akustyki
    Panowie wszystko pieknie tylko trzeb wziac pod uwage jeszcze dwa apekty
    1 prawdopodobnie bedzie to obslugiwane przez ludzi ktorzy nie maja pojecia nic o sprzecie albo konczy sie ono na domowych miniwierzach.
    2 Ekonomia

Dlatego jednak upieralbym sie na power mikserze i to raczej typu walizkowego (kostka) nie konsola powiedzmy taki 2x200-2x300W/4 omy

Do tego mozna wziac wtedy 4 kolumny NP malutkie a calkiem niezle HandBoxy LP302 (wiem ze to nic rewelacyjnego delta 15 w pudle o objetosci ok 70l )Ale szkolne apele to nie wystep jakiejs gwaizdy ani nawet zabawa weselna.

Co do mikrofonów zaleznie od kasy mozna wziac jakies 2 przewodowe shury (ale raczej z podstawowych serii) a bezprzwodówka do apeli spokojnie wystarcza zestw (!) Alpharda za nieco ponad 100zł (!2 mikrofony) i wiem co mowie zrozumialosc mowy jest dobra a cena idealna slyszalem je (u nas w gimnazjum maja takie) wiec wiem ze wystarcza.

A tak jak kolega pisal jak w szkole robi sie dyskoteki to DJ ma prawie zawsze swoj sprzet (przynajmniej konsole, mikrofon i playery)
    Poza tym szkolna dyskoteka to nie parada techno czy koncert gwiazdy rocka .

(za moich czasów na dyskotece w podstawóce mieli altusy 140 i wzmacniacz diory 442 i to byl sprzet a sale 11x18m)
  • Poziom 30  
    Mixer to MX-834
    http://www.cosyma.de/pro-nieder/details.php?id=1&title=Niederohm%20Technik
    Sprzęt nie będzie używany na dyskach(bo ich nie ma szkole).
    Obecny wzmak to technics SU-500 (wyjście do czterech kolumn). Czy mógłbym kupić kolumny o mocy RMS do 100 i wykorzystać je razem z tymi starymi(albo kupić 4 kolumny, a stare sobie odpuścić), czy lepszym rozwiązaniem będzie kupić cztery (lub dwie mocniejsze) kolumny i nowy wzmak.
    Proszę o propozycję z cenami lub linkami sklepów gdzie można je dostać.
  • Poziom 29  
    Mam rozumiec, że ten mikser z linku to szkoła posiada? Czyli wtedy najlepszym rozwiazaniem byłoby zastosować kolumny aktywne. Cena nowego wzmacniacza/końcówki mocy ok. 900zł do tego kolumny 800zł szt. (sklepowe). Lepiej bedzie chyba jednak zastosować dwie aktywne - taniej wyjdzie, choc napewno lepszym rozwiazaniem byłoby zastosowanie 4kolumn po 2 na strone (trapezoidalne) ustawione bokami dla wiekszego kata promieniowania. Ale chodzi o kompromis i mozna te dwie kolumny aktywne umiescić na statywach ok. 2m nad podłogą. w przypadku starych kolummn to może byc różnie, można je wyremontować, ale napewno nie bedzie takiego efektu jak z estradówek. Moc ok. 150W wystarczy. http://www.elmuz.com.pl/strony/start.htm
  • Spec od akustyki
    www.handbox.com.pl
    www.ldm.com.pl
    www.allegro.pl :)

Np power mixety LDM SMX-10D/300,SMX 10D/200
    Handobox AMX-210 E 1650zł, AMX-308 E 2350zł

Kolumny.
    LDMa mysle ze seria podstawowa wystarczy np CS-151 albo z pro P-151

z Hand boxa LP302,lp202 zaleznie od kasy
    Mysle ze na pocztaek 2 kolumny bedzie wystarczalao jezeli natomiast wzielibyscie power mixe taki2x300W/4 omy mozna zawsze dolozyc druga pare komn (nawet nie chodzi o wieksze natezenie dzwieku tylko o uzyskanie lepszego pola) i jak koloeszy pisali kolumny na statywyi bedzie ok
  • Poziom 28  
    Szczerze mówiąc nie wiem jaka moc na tą otwartą przestrzeń, jak masz mikser to w sumie od biedy dokupiłbyś sobie kolumienki i mikrofony tylko, ale jak otwarta przestrzeń jest to jakiś wzmacniacz (mały powermikser albo końcówka mocy 2 x 100) i 4 kolumny - na apele na sali gimnastycznej OBOWIĄZKOWO.
  • Poziom 30  
    Myślałem, żeby kupić jakiś wzmak i 2(w późniejszym czasie następne)kolumny. Na power mixer buda nie wyłoży kasy, dlatego chce dokupić wzmak i kolumny. Kolumny aktywne odpadają-problem z dostępem do zasilania, tam gdzie będą docelowo używane jest tylko jedno gniazdko.
    Jaki wzmak i kolumny wybrać. Podajcie konkretne modele i ceny, muszę pokazać to dyrektorowi.
    Co można z zrobić z wzmakiem technicsa(sprzedaż opdpada)jeśli nie wykorzystam go do tego celu, to nagłośnie nim świetlice na kolumnach zrobionych z ZGK100.
    Nie dostałem limitu kasy więc może uda mi się wyciągnąć coś więcej.
  • Poziom 28  
    Z tego wynika że Twój dyrektor jest lekko niepoważny... na Twoim miejscu zacząłbym od łopatologicznego wtłoczenia mu do czaszki, że sprzęt się kupuje raz a dobrze. Wiadomo, że w szkolnych realiach kasa jest problemem, ale oszczędzanie na jakości sprzętu to nie jest dobry pomysł. Tak samo na ilości. Kup cztery kolumny 100-200W, cena to paręset zł za jedną, do tego wzmacniacz, http://www.lauda-audio.pl/prod/1333/505.htm to Wam posłuży długo i niezawodnie. Powiedz dyrektorowi żeby wziął kaskę - jakieś 3 do 4 tysięcy - jedziecie, kupujecie, po sprawie. Ciężko sypać modelami, szczególnie że potem wiąże się to z zamówieniami i czekaniem. Te mniejsze kolumienki nie różnią się za bardzo ceną. Nie rozumiem filozofii w wybieraniem czegoś takiego. Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Znalazłem w pismie "muzyk" firme GM Acel z Leszna. Maja w ofercie wzmacniacze mocy już od 290zł a kolumny od 300zł szt. Niestety nie ma wiekszego info w pismie oprócz tel 065 5731825 i maila gmacel(malpa)op.pl - mozesz zobaczyc co tam maja do zaoferowania...

• Spec od akustyki
    mieszkam w lesznie i szczrze mowiac, to pierwsze słysze o tej firmie :|
  • Poziom 22  
    Ehh, radosna twóczość chłopkaów z elektrody... ;-)

Obecnie najlepsza oferta wsród powermikserów to LEM RX-300 (2x150W/8ohm) w cenie 1999zł, do tego np. dwa zestawy głosnikowe na 12" głosnkach, także z LEMa. Nic lepszego i tańszego nie kupisz.
    Porównaj WYGLĄD, FUNKCJONALNOŚĆ i CENĘ tego LEMa z np. polskimi wyrobami LDM, HandBox czy innych....
    No albo już tego Samsona PA324 za 1599zł...
    Nie przejmuj się mocą 2x150W, to sporo i bez problemów nagłośnisz plac przed szkołą... Z resza moc ma tu niewiele do gadania, bo liczy się jeszce sprawność zestawów głośnikowych, która najlepiej powinna oscylować koło liczby 100dB. Jak podnad 100dB to super, ale wątpię żebyś mial pieniążki an takie zestawy ;-)

Z mikrofonów bezprzewodowych to polecam BST, byl ostatnio test w EiS (08/2004), wypadły całkiem dobrze, a sa tanie -899zł za model BST KIT-80 UHF, ale chyba jest jeszcze tańsza odmiana na pasmo VHF.
    Poza tym z bezprzewodowców w podobnej klasie cenowej to SAMSON STAGE 55 (720zł), SAMSON STAGE 5 (580zł) .

Jeżeli bedziesz potrzebował mikrofonów przewodowych (a napewno będziesz...;-) ), to polecam albo Behringery XM8500 (nie wiem czy nie przekręciłem symbolu), SAMSON R21 (79zł), SAMOSN Q7 (130zł) i SAMSON VP-1 (199zł) który jest zestawem mikrofon R21 + statyw+ uchwyt mikrofonowy+ kabel mikroofnowy 7,62m, bardzo dobra oferta.

Wszystko kupisz wysyłkowo (pokrywają koszt przesyłki), dostaniesz faktury itd.
    Dystrybutorzy:
    LEM - http://www.fxmusic.pl/
    BST - http://www.anymusic.pl/testy/produkty.php?firma=BST
    SAMSON - www.samson.com
    Dobry sklep internetowy - www.muzyczny.pl.

Pamiętaj, ze oprócz sprzętu do nagłaśniania będziesz potrzebował zestaw kabli; głośnkowe, sygnałowe, jakis porządny przedłużacz, statywy pod głosniki; mikrofony, gabki mikroofnowe, to także musisz uwzględnić w wydatkach.

P.S.
    Podałeś link do wzmacniacza Samson RA150??? To jest końcówka przeznaczona dla monitorów studyjnych ;-) Zresza ona ma 2x75W na 4 ohm!!! Przelicznik w tym przypadku 1W za 1zł jest .. kiepski ;-)
  • Poziom 30  
    Dlaczego mam kupić powermixer, a nie dokupić poprostu sam wzmacniacz. Ten mikser co jest w budzie nie jest zły i można go jeszcze wykorzystać. Gościu który się opiekuje tym sprzętem doczepi się do kupna powermixera, ponieważ mikser jest. Dlatego wolałbym kupić końcówe i 4 kolumny pasywne. Sorry za ten link ale nic innego na temat tego miksera nie znalazłem w necie. Jak chcecie to mogę zrobić foty cyfrówką.
  • Poziom 30  
    Dlaczego mam kupić powermixer, a nie dokupić poprostu sam wzmacniacz. Ten mikser co jest w budzie nie jest zły i można go jeszcze wykorzystać. Gościu który się opiekuje tym sprzętem doczepi się do kupna powermixera, ponieważ mikser jest. Dlatego wolałbym kupić końcówe i 4 kolumny pasywne. Sorry za ten link ale nic innego na temat tego miksera nie znalazłem w necie. Jak chcecie to mogę zrobić foty cyfrówką.
  • Spec od akustyki
    http://sinus.cfu.com.pl/ Moze by tak koncówke od nich SINUS400 do tego jakies 4 kolumny po 150W na glosniku 12"+ jakis HF jak pisalem np z LDMa abo z Elestry z serii podstawowych wystarcza jesli nie bedzie na tym dyskotek (a i na szkolna dyske pewnie tez by starczylo).

Np elestra B 12-150/12CX cena 880/szt
  • Poziom 30  
    Co myślicie o takiej kombinacji:
    - wzmak - Alesis RA-500
    - Kolumny - Electra - B12-150/12CX *4
    Brakuje tylko mikrofonów bezprzewodowych(przewodowe nie będą potrzebne).
  • Poziom 29  
    BTW na przestrzeń otwartą, jeżeli jest to miejsce stałe (np. boisko), poleciłbym zainstalowanie głośników tubowych i podłączenie ich pod radiowęzeł szkolny (o ile taki jest), i miksera "estradowowego" pod wzm. radiowęzła.
  • Poziom 29  
    Zobacz ten wzmacniacz jak za ta moc to cena wg mnie nieduza 300W http://invoxaudio.republika.pl/katalog_pl.htm
    z kolumnami to łącząc 2 na stronie 8omowe masz 4ohm i wykorzystasz wszystko co ta koncówka potrafi. Jak znajde jakies ciekawe kolumny i tanie dam znac.
  • Poziom 28  
    Kolumny takie właśnie w sam raz. Jak kupisz sobie 4 masz idealnie i na salę żeby zapewnić równomierną zrozumiałość, a względem mocy na imprezę na otwartym powietrzu spokojnie starczy, szczególnie jak zrobisz z tego dwie kolumny (jedna na drugą).
  • Poziom 29  
    Te kolumny co są z linku moge powiedzieć, że to nic ciekawego. Sa wykonane na głosniku 12`` ALPHARD z seri RW - (alphard robi w tej serii czerwone zawieszenie) moc tego głosnika to nie wiecej jak 150W rms nawet mniej... a głosnik wysokotonowy to zwykle piezo tyle tylko, ze z wieksza tuba. Alphard tez robi wysokotonowe dynamiczne, ale z racji na cene tej kolumny pewnie jest to piezo.
    Co zatem proponuje? zamiast kupic 4 takich kolumn 650zł*4=2600zł!!!!!!! za ta kase masz już estradówki na profesjonalnych głosnikach beymy lub eminence do odtwarzania mowy wystarcza głosniki 10calowe!!!!!!!
    http://www.prolighton.pl/efekty6/link7.htm zobacz tutaj albo http://www.elmuz.com.pl/strony/start.htm jest też cos takiego na allegro jak YONE robia oni kolumny na głosnikach eminence.
    Nie sugeruj sie 4 kolumnami kupujac je wyjdzie drożej niz kupujac np. 2 ale z dwoma głosnikami w jednej obudowie. Efekt ten sam +3dB wiecej, a znacznie taniej. Jedyny plus 4kolumn to możliwosc ustawienia ich bokami po dwie na strone (nie jedna na drugiej) w celu zwiekszenia kata promieniowania (obudowa trapezoidalna) jak pisałem wczesniej...
  • Poziom 30  
    Myślałem nad kupnem 4 kolumn, żeby je rozstawić szerzej i poprawić zrozumiałość.
  • Poziom 29  
    Zrozumiałosc przekazu zależy od ustawienia barwy dzwieku, (ustawienia panoramy w mikserze jeżeli jest dużo źródeł nadawczych) ustawienia czułosci wejscia, jakosci glosników, wzmacniacza, okablowania, mikrofonów. Do tego kolumny powinny byc ustawione na wys. ok. 2m nad ziemia. Dodatkowy czynnik na zrozumiałosc przekazu ma poglos naturalny sali, odbijanie sie fali dzwiekowej o sciany oraz ludzie, którzy sie tam znajdują. Ludzie/słuchacze tłumia znacznie wysokie tony.
    Mozna poprawic zrozumiałosc przekazu przez:
    ustawianie kolumn na statywach, ustawianie ich tak aby nie promieniowały pod katem prostym na sciany, odpowiednie ustawienie barwy dzwieku i czułosci 0,+3dB na wskazniku wysterowania tak aby nie było przesterowan.