Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DualCore Intel Pentium E2160 1.8 GHz na jaki mogę zamienić?

hooma 16 Lis 2010 15:00 4002 20
  • #1 16 Lis 2010 15:00
    hooma
    Poziom 11  

Cześć. Pisałem na forum wielotematycznym, ale lepiej zająć się tym na fachowym:D

Może wkleję treść stamtąd i proszę Was o pomoc.

Cześć. Mój komp ma już coś ponad 2 i pół roku, ale nie stać mnie na nowy. Przeszedł już kilka formatów (blisko z 10 chyba )wydajność mu się ciągle upuszcza. Coś mi mówi, że przydałoby się szybszy procesor załatwić, tylko nie mam pojęcia jaki mogę tu "włożyć" jeśli mój pc odznacza sie parametrami (podsumowanie z everesta ; widać że procek nienajmocniejszy) :

Cytat:
    Typ komputera Komputer z procesorem x86 obsługujący interfejs ACPI

System operacyjny Microsoft Windows Vista Home Basic Oryginalny (komp z NTT System i taki napis też na CD)

Typ procesora DualCore Intel Pentium E2160, 1800 MHz (9 x 200)

Nazwa płyty głównej Asus P5GC-MX/NTT/SI (jakaś rzadka i mało znana)

Mikroukład płyty głównej Intel Lakeport-G i945GC

Pamięć fizyczna 2048 MB (DDR2-667 DDR2 SDRAM)

Typ BIOS'u AMI (06/26/07)

Karta wideo ATI Radeon HD 2600 PRO (512 MB)

Karta dźwiękowa C-Media CMI8738/C3DX Audio Device (kupiona niedawno bo zintegr. padła)

Kontroler IDE Intel(R) 82801G (ICH7 Family) Ultra ATA Storage Controllers - 27DF

Kontroler IDE Intel(R) 82801GB/GR/GH (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller - 27C0

DMI (płyta główna): producent ASUSTeK Computer INC.

DMI (pamięć): całkowita liczba / liczba wolnych gniazd 2 / 0

1,8Ghz procek mało jak na dzisiejsze standardy, co mógłbym wyłapać, ale nie kosmicznego koło 3 Ghz?? I co potem z chłodzeniem od razu.

0 20
  • Sklep HeluKabel
  • #3 16 Lis 2010 15:25
    Karaczan
    Poziom 39  

Zamiast procesora to ja bym wymienil plyte glowna na cos sensowniejszego.
    A potem podkrecic to e2160.
    Te sztuki robia w miare spokojnie 3.2ghz.

0
  • #4 16 Lis 2010 15:42
    628467
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #5 16 Lis 2010 15:56
    hooma
    Poziom 11  

@ wariato

Muszą chodzić nowe gry na minimalnych detalach (nie mam fortuny). Obecnie komputer muli, wolno kopiuje pliki, wolno wczytuje gry i programy, już nie wiem co mu jest, po formacie pare dni i zaś słabnie.

@ Karaczan

Nie mogę nic w biosie zrobić, mówiąc o podkręcaniu bo nie mam podświetlonych FSB itd. A na tej płycie głównej można podkręcać?

@ Paniki to co Ty napisałeś to już dla mnie magia bo jestem laikiem jednym z tych co się nie znają, a chcieliby żeby ich komputer szybciej pracował :) NIe wiem jaki mam zasilacz, otwierałem już kompa sam i wymieniałem kartę muzyczną, lecz to tylko tyle. Można w jakimś programie sprawdzić jaki mam ten zasilacz? Kiedyś był moment, że komp mi się resetował przy wydajniejszych graficznie grach i mówili mi, że to wina zasilacza.

0
  • Pomocny post
    #6 16 Lis 2010 16:02
    wariato
    Poziom 43  

Piszesz że komputer muli, wolno kopiuje pliki być może niepotrzebnie szukasz winy w procesorze. Podaj jaki posiadasz dysk twardy na pokładzie, bo to może być też jego wina. I dobrze byłoby gdybyś sprawdził ten dysk czy przypadkiem już nie ,,siada''.
    Co do zasilacza to odkręć bok obudowy i zczytaj to co jest napisane na nim a najlepiej gdybyś zrobił i pokazał na forum zdjęcie.

0
  • #7 16 Lis 2010 16:23
    hooma
    Poziom 11  

Dysk Samsung HD501LJ

POwiem tak, jeśli kojarzysz dysk to możesz mi coś o nim powiedzieć. Na początku miałem awarię, a właściwie spalił się poprzedni dysk. Po mozolnych rozmowach, telelfonach, pismach w końcu przyjęli gwarancję (teraz już jej nie ma bo ponad 2 lata) i wymienili dysk na nowy. Mówi się zawsze o wymianie na identyczny. Pisałem chyba kiedyś tu na elektrodzie, że od kiedy dostałem nowy dysk, to wszystko śmiga wolniej. Może mi jakiś szajs wrąbali? Czy wybór nowego dysku jest uzależniony od czegoś? Gniazd? Płyty głównej? Czy każdy pasuje?

0
  • #9 16 Lis 2010 17:05
    neophyte
    Poziom 31  

Ta płyta to OEM dl NTT, nie podkręcisz nic na niej.

0
  • Pomocny post
    #10 16 Lis 2010 17:18
    Karaczan
    Poziom 39  

Tak jak kolega mowi, nie podkrecisz na tej plycie nic, dlatego sugeruje jej wymiane.
    A co do dysku, nie ma przypadkiem zworki wsadzonej by wymusic wolniejszy tryb sata1(150)?

0
  • #11 16 Lis 2010 20:01
    hooma
    Poziom 11  

Nie wiem czy zworka to taki mały plasticzek wsadzony obok wtyczki tasmy do dysku bo w starym kompie taka mialem. Jak bede na kompie to sprawdze zasilacz, ta zworke i zrobie test tym programem. Dzięki za zainteresowanie Wam koledzy. Może dojdziemy czemu tak zamula ten komp mimo formatów.

Dodano po 2 [godziny] 1 [minuty]:

Dane z HDTune:

0
  • #12 16 Lis 2010 23:28
    -XantiO-
    Poziom 17  

Z tego co widać to dysk jest do wymiany końcowe sektory padnięte

0
  • #13 16 Lis 2010 23:52
    hooma
    Poziom 11  

Tylko się przewrócić! Dysk do zakupu. Zasilacz pewnie też, ale się upewnimy bo rano podam co to jest, dziś nie miałem czasu rozkręcać. Plus myślę na GeForce 9600 lub 9800GT żeby pograć w lepsze graficznie gry.

0
  • #14 17 Lis 2010 11:21
    userek
    Poziom 12  

Przy procku 1.8Ghz nie ma sensu pakować się w takie karty,pierw płyta potem o/c i na końcu grafika

0
  • #15 17 Lis 2010 11:36
    hooma
    Poziom 11  

Oto zdjęcia z dzisiejszej sesji otwierania blaszaka i przy okazji czyszczenia go:

Zasilacz

Od środka

Tu gdzie trzymam palec jest karta dźwiękowa, która moim zdaniem była za blisko grafiki co ograniczało przepływ powietrza przez wiatraczek karty graficznej. Dlatego patrząc, że mam identyczne gniazdo zaraz obok (bliżej obudowy), przestawiłem ją, lecz teraz nie mam dźwięku w kompie!

Wymiar kratki w bocznej części obudowy, jeśli by tak zainteresować się dodatkowym wiatrakiem.

@edit po pewnym czasie

Przełożyłem kartę spowrotem i już gra. Nie kapuję. Slot wygląda identycznie, a jednak jakby tam nie podawało napięcia, bo podczas wkładania do gniazda jack wtyczki z włączonym zasilaniem głośników jest buczenie przez moment, a na tym drugim nie ma.

0
  • #16 17 Lis 2010 13:19
    userek
    Poziom 12  

Czyli zasilacz do wymiany,odinstaluj kartę dźw. w windowsie po ponownym uruchomieniu karta albo sama się zainstaluje albo poprosi o stery

co do wiatraka to zależy jakie temperatury masz w budzie np. temp. procka,widać że jest boxowy cooler intela

0
  • #17 17 Lis 2010 13:22
    hooma
    Poziom 11  

Z everesta (komp chodzi już ok.4h):

Cytat:
    Temperatury
    Procesor 31 °C (88 °F)
    Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 32 °C (90 °F)
    Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 33 °C (91 °F)
    GPU Diode 41 °C (106 °F)
    SAMSUNG HD501LJ 32 °C (90 °F)

Wartości napięć
    Napięcie rdzenia procesora 1.28 V
    +3.3 V 3.22 V
    +5 V 4.99 V
    +12 V 12.20 V
    +5 V podczas wstrzymania pracy 4.90 V

Wczoraj po całym dniu chodzenia w nocy tu były wartości rzędu:

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 ok.60 °C
    Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 ok.60 °C
    GPU Diode 90 °C ! (po użyciu benchmarka bo testowałem kartę i może dlatego. ale masa syfu była na wiatraczku i sprzątnełem.)

0
  • Pomocny post
    #18 17 Lis 2010 16:30
    wariato
    Poziom 43  

Tak jak poprzednicy pisali wymienić zasilacz to podstawa. Tu masz temat o zasilaczach: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
    Z dyskiem nie ma tragedii - są gorsze. Komputer odkurzyć w środku, poukładać przewody. Możesz spróbować pobawić się w delikatne OC procesora, tematów jest sporo na forum nawet dla zupełnie zielonych. Pod tą grafiką to faktycznie ciasno.

0
  • #19 18 Lis 2010 14:03
    lowermann
    Poziom 18  

Ja także dopowiem swoje 3 grosze.
    Do wymiany płyta np na msi p35 neo2 fr lub np Gigabyte p35 ds3l, około 120 - 150 zł, na tych płytach e2160 podkręcisz na standardowym chłodzeniu na 2,8 ghz, jeżeli byś miał jakieś w miarę dobre chłodzonko to 3,2 ghz idzie bez zwiech.

Zasilacz musisz wymienić, np na jakiegoś fortrona 400 wat, cena około 50 zł, tylko musisz zwrócić uwagę na wtyczki i moc na lini 12v ponieważ były też słabsze fortrony, w tej chwili nie pamiętam oznaczeń. Możesz się też pokusić o modecoma mc 350 wat.

dodatkowo jeżeli miałbyć gotówkę to kupno takiego e5300 i wykręcenie go na 3,6 ghz da kopa. Myślę że za 130 zł by wyrwał.

Grafa, hm mógłby być nawet jakiś 9800, 8800 się wystrzegaj ponieważ coraz częściej potrafią padać. Cena zapewne około 250 zł jakby Ci się udało.

Koszt modernizacji 580 zł minus około 200 zł za swoje części które mógłbyś sprzedać. Decyzja należy do Ciebie.

Co do dysku to faktycznie prędkość drastycznie spada od około 150 Gb pojemności aż do końca.Ale na początku masz dobrą szybkość. Świadczyłoby to o tym że formatowałeś początkowy obszar dysku stawiając system. Więc może masz pofragmentowany dysk na dalszych partycjach i dlatego tak wydajność spada?

0
  • #20 18 Lis 2010 14:24
    Grzesiek002
    Poziom 10  

wariato napisał:

Co do tej płyty to obsługuje chyba każdy procesor jaki wyszedł na LGA775 (poza Core 2 Quad)

quad`y śmigają na 775!!
    tylko trzeba magistrali pilnować, bo chodzą na 1333 a nie wszystkie płyty z 775 obsługują taką częstotliwość

0
  • #21 19 Lis 2010 23:43
    -XantiO-
    Poziom 17  

Na płycie Gigabyte p31 ds3l procek pójdzie 3GHz na boxie grafe polecam 4850 za 250 zł da się znaleźć jak wymieniać procka to na E8200 bo są najbardziej opłacalne
    zasilacz to chieftec'a polecam

0