Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zablokowanie pewnych stron internetowych (od gry online)

szujoza99 16 Lis 2010 15:10 10009 19
  • #1 16 Lis 2010 15:10
    szujoza99
    Poziom 12  

Witam.
    Jest taka sprawa, że mój syn strasznie zaczął olewć szkołe i nałogowo (bo chyba tak można nazwać siedzenie po 8h na dobe przed komputerem) gra w gre internetowa zwaną Tibia.
    Mam internet z Netii (taki zwykły, na modemie ze zmiennym IP). Czy da sie u operatora trwale zablokować tą gre? Żeby założyli jakieś filtry czy coś? I żeby syn tego jakoś nie obszed. Blokowalem mu strony tej gry w jakims pliku host, ale gra i tak mu działała i na nastepny dzień usuną sobie tą komende z tego pliku. Nie ukrywam, że syn jest obcykany w komputerach i na moje groźby o zablokowaniu się poprostu śmieje. Twierdzi, że strona którą moge zablokować to nie jest gra, gdyż gra to plik który łaczy się z serwerem, a tych serwerów jest bardzo dużo. A zablokowanie strony u operatora, to dla niego 5 min roboty i blokady nie ma.
    Więc pytanie do Was, czy da się trwale coś zdziałać u operatora, tak aby nie mógł grać, i aby tego nie obszedł? Czy takie coś jest płatne? Czy da się potem zdjąć taką blokadę na 'życzenie' (np. jak poprawi oceny)?
    Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

0 19
  • #2 16 Lis 2010 15:37
    daavid117
    Poziom 42  

U operatora to raczej niemożliwe. Załóż mu konto z ograniczeniami, zainstaluj program do muzyki, filmów i internetu. Hasło na administratora ustaw ze znakami specjalnymi i wielkimi i małymi literami tak, że nawet OPH Crack Live CD tego nie ruszy. To chyba jedyne rozwiązanie. Zablokuj możliwość utworzenia konta z trybu awaryjnego. Tego nie przeskoczy.

Chłopak ma rację, bo Tibia to nie tylko gra przeglądarkowa (chociaż też), ale również gra przez klienta.

Inny sposób to zakup routera, ustawienie filtrowania adresów, mocnego hasła na router no i zamknięcie routera w szafce by synek nie mógł przywrócić mu ustawień początkowych. Wydaje mi się, że to najlepsze wyjście, bo i najprostsze w wykonaniu. Router ADSL to koszt od 100 zł za w miarę dobry.

Pozostaje oczywiście jeszcze porządny wp.... , ale tego doradzać nie mogę. To na każdego skutkowało i nikt nie powie, że nie przyniosło pozytywnych efektów.

0
  • #3 16 Lis 2010 15:45
    szujoza99
    Poziom 12  

A jak załozyć konto z ograniczeniami? (mam Windowsa XP)
    Bo teraz mamy dwa konta, moje i on swoje. Oba sa kontami administratora. Czy dam rade usunąć te jego stare konto? Bo na jego profil nie wejde, bo jest na haslo. I jak wyłaczyć możliwość tworzenia konta i resetowania hasel z trybu awaryjnego? Bo juz kombinowałem z tymi hasłami kiedyś jak zostawił właczony swój profil ale przez tryb awaryjny właśnie jakoś zrobił, że odzyskał te swoje konto. Tylko prosiłbym tak dokładnie, bo ja się za bardzo nie znam i nie chce czegoś popsuć.

Apropo tego routera, to skąd on będzie wiedział, jaki adres serwera ma blokować skoro tych serwerów jest bardzo dużo? Czy są one jakoś powiazane? A zamknięcie routera w szafie to chyba nie wypali. Zamków montować nie mam zamiaru.

I co to jest te wp.....? (chce wiedzieć tylko w celach edukacyjnych :))

Chyba, że ktoś ma inne pomysły jeszcze. Pozdrawiam.

0
  • #4 16 Lis 2010 15:49
    daavid117
    Poziom 42  

Znalazłem coś co uniemożliwia w ogóle wejście do trybu awaryjnego:

Cytat:
    Druga możliwość to usunięcie z rejestru klucza (oczywiście wcześnie zrób kopie zapasową ;): HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SafeBoot. Po wykasowaniu tego wpisu to podczas próby wejścia w tryb awaryjny system sypie Blue Screenem i od razu restartem kompa (jeżeli w "uruchamianie i odzyskiwanie" jest w dziale "Awaria Systemu" zaznaczona opcja "Automatycznie uruchom ponownie"

Bez konta administratora nie przywróci klucza rejestru, a bez trybu awaryjnego nie utworzy konta administratora.

Wpisz w google "zablokowanie trybu awaryjnego" i pojawi się wiele rozwiązań.

Jeżeli to Twoje konto jest pierwsze (administrator utworzony przy instalacji systemu) to bez problemu możesz usunąć hasło jak i całe konto tego drugiego administratora.

Co do "wp.." to powinieneś się domyśleć czego to niedawno wedle naszego prawa zabroniono.

Blokować adresy mógłbyś na podstawie historii połączeń. Po jakimś czasie skończyłyby się serwery od danego dostawcy tej gry. Zablokowanie frazy "Tibia" również dałoby pewien skutek.

0
  • #5 16 Lis 2010 15:57
    szujoza99
    Poziom 12  

Właśnie konto które było pierwsze jest jego. Odrazu sobie je zaklepał a mi założył nowe, też administratora. Było to dość dawno temu jak kupiliśmy komputera, on miał dużo różnych rzeczy na pulpicie i nie chciał abym mu swoje rzeczy zapisywał na pulpicie i założył mi nowe. Myślałem, że to bez znaczenia. Teraz widze, że od początku sobie wszystko przygotowywał, heh :)

A historie połączeń gdzie sprawdze? A fraze "tibia" to też masz na myśli, aby zablokować w routerze?

0
  • #6 16 Lis 2010 16:17
    daavid117
    Poziom 42  

Zarówno historia połączeń jak i blokowanie fraz jest najczęściej dostępne w routerach. Pozostaje więc włam na konto niesfornego syna. O tym nawet w takim kontekście mi tu raczej mówić nie wolno, bo podchodzi to już pod przestępstwo, a pewności czy jesteś troskliwym ojcem nie mam. Ile właściwie syn ma lat, bo nie wiem czego się spodziewać?

Wszystko znajdziesz w internecie.

0
  • #7 16 Lis 2010 16:30
    szujoza99
    Poziom 12  

18 lat. W tym roku właśnie ma mature a całkowicie sobie zaczął olewać. Kiedyś też w to grał ale jakoś w szkole dawał sobie rade. Teraz też niby jakoś sobie daje rade ale z przedmiotów maturalnych się dodatkowo nic nie uczy. I w dodatku zaczeły się wagary.
    Z tym routerem to myśle, że nie wypali ponieważ nie mam możliwości schowania go pod klucz.

0
  • #8 16 Lis 2010 16:43
    daavid117
    Poziom 42  

Można zawsze zakupić niewielką skrzyneczkę na router. Takie są stosowane w szkołach, instytucjach. To oczywiście wszystko likwiduje objaw. Proponowałbym po prostu dać szlaban na komputer dopóki nie poprawi stopni. Jak nie będzie słuchał to zabrać modem.

1
  • #9 16 Lis 2010 16:51
    szujoza99
    Poziom 12  

Taki szlaban to już mu od paru lat daje. Ale potem jest tlumaczenie, że nie może odrobić jakiejś pracy domowej gdyż na referat który jest do napisania to trzeba korzystac z wikipedii, itp. A potem coś tam niby pisze ale gra w pasku oczywiście.
    Miałem nadzieję, że da się zablokować strony od gry u operatora Netii. Byłoby to najlepsze wyjście chyba.

0
  • #10 16 Lis 2010 17:53
    marek003
    Poziom 40  

Jeżeli chłopak rzeczywiście się zna to zawsze sobie ze standardowymi zabezpieczeniami poradzi. Choć jeżeli chwali się że potrafi złamać "w 5 minut" blokadę operatora (zarządcy sieci) to się chyba tylko chwali.
    Jednak blokada czegokolwiek przez Netię nie wchodzi w grę. Oni się czymś takim nie parają.

Poszukaj jakiegoś programu do kontroli internetu i/lub komputera.
    Na przykład program Benjamin - niestety płatny ale... już nie tak łatwo go obejść - chociaż dla chcącego... Jest wersja demo (14 dni) sprawdź czy ci to pasuje (i czy syn i tego nie "roztrzaska"). Na stronie są filmiki jak on działa.
    Może dla każdego użytkownika osobno blokować strony (czarna lista) lub ograniczyć korzystanie z internetu do konkretnych stron (biała lista), ograniczyć czas korzystania z internetu nawet z wydzieleniem w których godzinach i w jakim dniu. Zapewne koledzy mają internet.
    Jednak ja osobiście z niego nie korzystałem i nie próbowałem go rozgryzać...

Ale uważam że zawsze lepiej pogadać i dojść do jakiegoś konsensusu niż zabraniać, bo ostatecznie może się okazać że coraz rzadziej będziesz widział syna w domu.

0
  • #11 16 Lis 2010 17:59
    mrsebolo
    Poziom 25  

Jeśli ktoś ma w miarę pojęcie o komputerach to uzyskanie uprawnień administratora w przypadku systemu Windows trwa jakies 2 minuty... Więc nie tędy droga, bardziej zajął bym się wychowaniem syna, a mniej blokadami... Każdą blokadę można obejść, a internet to księga "know how"...

0
  • #12 16 Lis 2010 18:03
    Jack14
    Poziom 37  

Jeśli to jest takie "dorosłe" dziecko to tylko blokada na routerze lokalnym (nie dostępnym dla "dziecka").

0
  • #13 16 Lis 2010 18:06
    daavid117
    Poziom 42  

Wspominałem o tym co dwaj koledzy wyżej mówili. Najskuteczniejszy będzie router zamknięty w szafce.

0
  • #14 16 Lis 2010 18:12
    Jack14
    Poziom 37  

Albo jak w tym przypadku w kasie pancernej :D
    (Nie ma innego wyjścia jak tylko lokalny o czym pisał daavid117)
    Pozdrawiam.

0
  • #15 16 Lis 2010 20:16
    szujoza99
    Poziom 12  

No niestety do konsensusu dojść się nie da. Chlopak jest uzależniony od gry i spędza tyle czasu ile się da, zarywa nocki, uczy się (lub udaję) przed komputerem. Spróbuje z tym Benjaminem. Mam nadzieje, że sie nie da go jakoś obejść przez tryb awaryjny czy coś. Albo, żeby chłopak sam dostał się do panelu sterowania programem.
    Najbardziej to bym chciał mu zablokować tą gre. Żadnych z tego korzyści chyba, a 95% czasu spędzonego na komputerze opiera się na przesuwaniu ludzika w grze.
    Szkoda, że nie da się u Netii tego zablokować. Jak Benjamin nie zadziała to będę myślał nad routerem. Dzieki wszystkim za odpowiedzi.

Jak ktoś ma jeszcze jakiś pomysł to proszę pisać.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 16 Lis 2010 20:39
    brofran
    Poziom 37  

szujoza99 napisał:
    No niestety do konsensusu dojść się nie da. Chlopak jest uzależniony od gry i spędza tyle czasu ile się da.... Żadnych z tego korzyści , a 95% czasu spędzonego na komputerze opiera się na przesuwaniu ludzika w grze.

To niestety już uzaleznienie . Dzis gra w Tibie , jak zablokujesz to bedzie grał w inna gre. Przerabiałem to z moim synem. Ciezka sprawa. Proponuję ograniczenie czasu dostępu syna do kompa - 3 godziny dziennie i koniec - nie będziesz musiał go kontrolować niech se robi co chce : uczy, lub gra . Po wyznaczonym czasie wyłaczenie napiecia w gniazdku komputera i już.

0
  • #17 16 Lis 2010 22:20
    marek003
    Poziom 40  

Zostawcie diagnozy psychologom.

Kłopot polega na tym że będąc administratorem i mając wiedzę można wszystko. Wg mnie sam nie masz za dużej wiedzy by być samemu administratorem ale ostatecznie ... Możesz zmienić konto syna na ograniczone oraz - co najważniejsze - by sobie sam nie przywrócił uprawnień wprowadzić hasło na koncie Administratora (w trybie awaryjnym) [I tu są metody jak to ominąć/wyczyścić ale zawsze to jakiś kłopot no i potrzebna wiedza]
    Wtedy nie będzie miał dostępu do do pliku hosts. i nie będzie mógł zarządzać innymi plikami a tym samym próbować wyłączyć np Benjamina.

Benjamin jest programem więc ... zapewne jest metoda jak go wyłączyć. Myślę że ja bym sobie poradził (nie określę czasu) ale oczywiście jako administrator.
    Np. (jeżeli mam cały czas uprawnienia administratora) najprościej przez założenie nowego konta a później wykasowanie tego konta i tak w kółko. Nie domyślisz się nawet.
    Innymi słowy jak ktoś jest pomysłowy i nie ma ograniczeń jako administrator to zawsze coś wymyśli.

Chcecie zamknąć ruter w szafie. Po co? jak teraz działa bez rutera (choć uważam że dotychczasowe urządzenie dzięki któremu się łączą jest to modem z ruterem) to znaczy że jeżeli mam ochotę łączę się kablem bezpośrednio z modemem (po staremu) pomijając ruter i omijam nawet najbardziej wyszukane "ruterowe" zabezpieczenia co do których na marginesie też mam pewne ale... (oprócz ustawień czasowych jeżeli ruter takowe posiada - to jest ciężko przeskoczyć)

Powiedzmy że zmienimy hasło dostępowe do internetu w netii (u operatora) i przed każdym wejściem do internetu syn by musiał prosić ojca o wpisanie hasła w modemie/ruterze czy ustawieniach sieci (oczywiście wyłączona opcja zapamiętaj hasło) ale żeby skończył i tak musi go "zgonić" z komputera.
    Więc dlaczego nie pogadać lub ostatecznie codziennie "zganiać".

Już nie mówię o dziecinadzie w postaci wyłączania prądu/przedłużacza (może to mieć fizyczny wpływ na komputer w szczególności na dysk i dane).

Pozostaje naprawdę męska rozmowa i jasne ale i twarde oraz niezmienne reguły korzystania z net'u.

0
  • #18 16 Lis 2010 22:31
    bmserwis
    Poziom 36  

Router z firewall'em zablokowanie stron w routerze, ustawienie hasła na router. Wcześniej zmiana hasła dostępowego u operatora (tak, aby w przypadku zresetowania ustawień routera nie ustawił go od nowa, będziesz wiedział, że grzebał.

0
  • #19 16 Lis 2010 22:51
    Eidems
    Poziom 28  

Moim skromnym zdaniem, to oczywiście można założyć nowe konto i je porządnie zabezpieczyć. Lecz on jest praktycznie dorosły, i jeżeli dasz mu szlaban, do się po prostu wkurzy. Trzeba jego czas grania na komputerze skrócić. Aż powoli sam dojdzie do wniosku, że ma dużo zajęć i nie ma czasu na grę. Jeżeli jednak to nie pomoże, radze się spotkać z jakimś lekarzem, po prostu jest uzależniony.

0
  • #20 17 Lis 2010 11:59
    trance123
    Poziom 20  

Jest na to Banalny sposób Tibia moze i ma od groma serverów ale zawsze łączy się przez ten sam port 7171 nie ważne do jakiego severa.Proponuje zwykłego firewalla-Outpost pro (uzywam takiego) instaluje go pani u siebie a przy instalacji zaznacza,aby był instalowany dla każdego użytkownika . Program zabezpiecza się hasłem.Dzięki temu nie mozna go odinstalowac ani wyłączyć bez hasła . W nim ustawiamy zablokowanie Tibi oraz portu 7171 i po sprawie.To + porady wcześniejszych osób o innym koncie dla niego i nie przeskoczy tego .

0