Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór anteny Lidzbark Warmiński

16 Lis 2010 18:22 1642 8
 • Poziom 2  
  Witam,
  moja Mama mieszka w Lidzbarku Warmińskim ok.50 km od Olsztyna w domku jednorodzinnym(klocek jedno piętrowy). Kupiłem jej telewizorek (Technika 19 LCD) do kuchni i zainstalowałem antenę szrokopasmową ZAT-18/19 na dachu. Generalnie odbiór fatalny. Odbiera tvp1,tvp2,polsat i tvp3info. Najlepszy odbiór tvp2 reszta kiepska lub bardzo kiepska. Bardzo proszę o pomoc w doborze anteny która zapewni dobry odbiór. Pozdrawiam i czekam na pomoc
 • Moderator
  Dokładną pozycję poproszę....
 • Poziom 14  
  Czy w antenie jest wzmacniacz, bo można próbować dołożyć i zobaczyć czy wystarczy, ale jeśli odbiór ma być dobry to niestety trzeba będzie kupić antenę yagi ze wzmacniaczem i wycelować w Olsztyn/Pieczewo. Skoro teraz odbierasz już tvp info to najpewniej nadajnik nadaje kierunkowo właśnie na północ. Odbierasz może już jakieś ślady po TV4 na kanale 58 bo może on też będzie osiągalny. Ze wzmacniaczem może być jedynie problem z TVP2 który nadaje najsilniejszy sygnał i może powodować problemy. Inną sprawą jest TVP1, które jak widzę nadaje w pionie i to na zakresie VHF. Odpowiednia kierunkowa antena na to pasmo(na przykład z dipola za 26 zł.) ustawiona pod kątem 90 stopni i symetryzator powinny wystarczyć. Do tego wszystkiego zwrotnica może być chyba np. ta http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_1-12-21-60_dipol_C0010.htm
 • Moderator
  Do Pieczewa jest około 42 kilometry.
  System antenowy na którym odbywa się emisja TVN, TV4 i TVP3INFO jest na 150 metrach a wiązka jest skierowana na Braniewo.
  Celowo pytam się o dokładną pozycję bo wbrew pozorom nie będzie to prosta instalacja.
  Do tego dochodzi cyfryzacja w 2011 roku i na spokojnie trzeba się zastanowić ile na tą instalację można wydać...
 • Poziom 2  
  Co to znaczy dokładna pozycja, jak określić taką pozycję? Jestem kompletnym laikiem w tych tematach.
  Bardzo dziękuję za zainteresowanie
 • Moderator
  Jest coś takiego jak strona www.earth.google.com gdzie można sobie pooglądać z satelity. Jest tez strona "narodowa" czasami bardziej przydatna: www.geoportal.gov.pl - wygodniejsza bo nie trzeba instalować programu.
  Wyszukujesz tam widok Lidzbarka Warmińskiego i ustawiasz tak by było widać poszczególne domy. Stawiasz kursor na swoim domu i odczytujesz pozycję geograficzną.
  Można tez prościej - jakiś adres, najbliższe skrzyżowanie.
  Jak wiesz okolice Lidzbarka do "płaskich" nie należą..
 • Poziom 2  
  Podaję pozycję
  X:696996.06 Y:603707.64
  N:54°7'36.55 E:20°35'14.98
 • Moderator
  Fajne miejsce ale sygnały bez rewelacji.
  Na trasie masz przewyższenie o 55 metrów w odległości około 1200 metrów, to bardzo dużo, szczególnie w tym terenie. Dla sygnałów nadawanych z czubka masztu w Pieczewie nie ma specjalnego wpływu, natomiast dla anten "małych mocy" ma znaczenie krytyczne.
  Proponuje prosty zestaw:
  na szczyt masztu:
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-69_dvb-t_A1911.htm i do puszki wkładasz
  http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-169_24db_ekranowany_B4008.htm
  poniżej http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_vhf_7-elementowa_dipol_7-6-12_A0710.htm do odbioru TVP1 i musi być ustawiona w polaryzacji pionowej;
  W wygodnym miejscu instalujemy zwrotnicę:
  http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_1-12-21-60_dipol_C0010.htm lub
  http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_6_1-12-21-69_C0364.htm
  Należy pamiętać o właściwym powycinaniu zwor zasilających.
  Przy odbiorniku instalujemy http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacniaczy_antenowych_zs_12v_100ma_z_regulacja_D0015.htm i ustawiamy napięcie rzędu 9V, w razie potrzeby należy je podnieść lub obniżyć.
  To na początek. Instalacja będzie pracować poprawnie także przy odbiorze cyfrowym, wystarczy zdjąć wzmacniacz w górnej antenie i usunąć wtyczkę podająca zasilanie do anteny.
  Zmontuj ta antenę i daj znać jak będzie działać. Jeżeli wielkość sygnału TVN, TV4 i TVP3INFO będzie zbyt słaba, a sygnał TVP2 zbyt silny (pionowe pasy na obrazie TVN/TV4?TVP3INFO trzeba będzie zastosować nieco inny zestaw akcesoriów.
 • Poziom 2  
  Bardzo dziękuje za pomoc. Po montażu dam znać o jakości odbioru