Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik swiatłowodowy do pomiaru ciśnienia w tłokach

16 Lis 2010 19:53 1848 6
  • Poziom 11  
    Witam ponownie z małym problemem. Moją kolejną pracą do zrealizowania jest projekt dotyczący czujnika swiatłowodowego ciśnienia w tłokach samochodowych. Znalazłem taki materiał dotyczący tego czujnika http://www.ilot.edu.pl/KONES/2002/01/str268.pdf.

Moje pytanie brzmi czy ktoś posiada jeszcze jakieś ciekawe materiały na temat czujników światłowodowych side-hole. Jeśli chodzi o google znalazłem kilka materiałów najciekawszy podałem w linku. Być może ktoś posiada materiały odnośnie przetwarzania sygnałów już z takiego czujnika tak aby można zrozumieć całą zasade działania od samego pomiaru do samego wyświetlenia wyników pomiaru. za wszelką pomoc będe bardzo wdzięczny.
  • Poziom 36  
    Nie spotkalem sie z okresleniem side-hole, ale znam czujniki swiatlowodowe budowane w oparciu o swiatlowody o indukowanej dwujlomnosci typu panda. Zanim zaczniesz sie zajmowac sama kwestia czujnika dobrze byloby sie dowiedziec jak dziala taki swiatlowod, cos o polaryzacji swiatla i o pomiarach interferometrycznych.
  • Poziom 33  
    Koledze raczej chodzi o ciśnienie w cylindrach, a nie "w tłokach" ;-)
  • Poziom 11  
    tak zgadza się chodzi o cylindry. Co do reszty informacji to mam jakieś żródła ale jeśli chodiz o same swiatłowody side-hole już nieco mniej.
  • Poziom 36  
    To dlatego, ze to jest zupelnie inne zagadnienie. O optyce falowej masz stosy ksiazek, w czasci tych materialow znajdziesz informacje o swiatlowodach, w czasci informacji o swiatlowodach znajdziesz swiatlowody SMPM (single mode polarization maintaining), i w koncu w czesci informacji o swiatlowodach SMPM znajdziesz swiatlowody side-hole. Jednym z wielu zastosowan tych swiatlowodow jest czujnik cisnienia. Zagadnienie jest tak obszerne, ze ciezko bedzie cos znalezc co wytlumaczy wszystkie wykorzystywane zjawiska specjalnie pod katem czujnika cisnienia.
  • Poziom 11  
    hmm może przedstawię mój problem w inny sposób.
    Moim adaniem jest projekt pomiaru ciśnienia za pomoca swiatłowodu side-hole pomiar mniej więcej miałby wyglądać tak jak opisana metoda w podanym wczesniej linku rozdział 4.
    Moje pytanie dotyczy tego na czym polega dwójłomność oraz w jaki sposób jest realizowany odczyt tych pomiarów.

"Czujnik składa się z dwóch odcinków światłowodu typu side-hole, stanowiących część pomiarową czujnika oraz dwóch odcinków włókna dwójłomnego HB (high birefingence) doprowadzającego i doprowadzającego światło. Włókna side-hole zespawano ze sobą w taki sposób, aby ich osie polaryzacyjne były obrócone względem siebie o 90°. Włókna HB obrócone są względem włkien pomiarowych o 45°. Jako źródło światła wykorzystano diodę super-luminescencyjną (SLD). Tylko jeden z fragmentów włókien side-hole wystawiony jest na działanie ciśnienia hydrostatycznego, zaś temeratura działa na obie jego części jednakowo co powoduje jej komensację. Zmiany fazy wywołane ciśnieniem pozostają nieskompensowane. Jako interferometr dekodujący zastosowano pryzmat Wollastona oraz kamerę cyfrową. "

teraz pytanie a pomocą dokąłdnie jakiego układu można tak odebrane sygnały przekształcić do pstaci w której bedziemy mogłi odczytac bezpośrednio pomiar na jakimś wyswietlaczu i powiem tylko tyle że metoda zaprezentowana w cwiczeniu nie wchodzi w grę.

Jeśli ktoś posiada jakieś pomysły proszę o przedstawienie ich będe bardzo wdzięczny.
  • Poziom 11  
    witam chciałbym poprosić kogoś kto dobrze sie orientuje w tym temacie.
    Mój problem już opisałem w poprzednim poście. Teraz mam algorytm pomiaru aczkolwiek do tego potrzebny jest jeszcze układ który zrealizuje przetwarzanie tego sygnału. Normalnym rozwiązaniem było by zastosowanie komputera z jakimś urządzeniam aczkowliek ja chciałbym zrealizować układ elektryczny który w odpowiedni sposób będzie przekształcał sygnał z włókna side-hole a następnie z wykorzystaniem jakiegoś mikroprocesora np z rodizny atmega i programu będzie sterował wyświetlaczem np LCD. Jeśli ktoś jest w stanie zrealizować bądz pomóc to rposze o odpowiedż. Jeśli będzie konieczne jakies wynagrodzenie to jestem otwarty na propozycje. w dwóch linkach podaję sposób pomiaru byc może ktoś znajdzie sie kto to będzie w stanie wyobrazić sobie taki ukłąd z fotodetektorem.

http://home.adelphi.edu/~mn18004/pdf/apop01.pdf

http://home.adelphi.edu/~mn18004/pdf/apop01.pdf