Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant, druga pompa, dobor przekaznika

16 Lis 2010 21:19 2497 7
 • Poziom 2  
  Witam

  Do starej instalacji o obiegu otwartym - kocioł węglowy, "boczkiem'' dołożyłem kocioł gazowy. Tj VAILLANT- KOCIOŁ 2 FUNK. VUW turboTEC PLUS > wymiennik płytowy > Druga Pompa obiegowa PCO 25/60 LFP LESZNO -> układ otwarty . Sterowanie kotłem gazowym poprzez EUROSTER 2006 podłączony do styków
  3 i 4.

  Rozumiem iż żeby uzyskać efekt końcowy taki że druga pompa włącza się jednoczenie razem z pompą w kotle gazowym muszę podłączyć ja do styków 3 i 4 poprzez przekaźnik. Proszę o dobór takiego przekaźnika.

  Chyba że jest jakiś inny sposób zespolenia tych pomp.

  Po drugie jak zachowa mi się taki układ jak EUROSTER 2006 poda sygnał wyłączający grzanie, czyli jednocześnie wyłączy mi Druga pompę, a z tego co wiem pompa w kotle gazowym jeszcze chwilę będzie chodzić ?

  Pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 23  
  Witam
  Nie siedzę w tych układach, ale ja bym podłączył przekaźnik równolegle do pracującej pompy, na pewno cewka nie zakłóci pracy. Przekaźników jest dużo, może by Pan wybrał jakiś typu 3PDT z cewką 230V AC. To specjalnie nie ma znaczenia proszę tylko sprawdzić obciążalność styków przekaźnika.
  Jerzy
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 10  
  Vaillant posiada w swojej ofercie moduły 2/7 i 1/5 które mogą pracować z zewnetrzną pompą. można wtedy wysterować taką pompę albo przez regulator albo z kotła.
 • Poziom 2  
  najtansze i skutecze rozwiazanie to

  sterownik pompy np taki;
  http://allegro.pl/sterownik-pompy-co-anty-stop-alarm-anty-zamarzanie-i1653362908.html

  Sondę położylem na rure grzewczą miedzianą wychodzącą z kotła, temp na sterowniku ustawiłem na 35 i sprawa załatwiona.
  Minusem jest to ze druga pompa chodzi jeszcze jakis czas mimo ze pompa w kotłe gazowym już się wyłączy, dzieje się tak z tej prostej przyczyny iż rura grzewcza miedziana jest jeszcze nagrzana.
 • Poziom 2  
  Witam, a czy da się na odwrót, tzn. czy da się włączyć pompę w piecu gazowym innym sterownikiem?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Tak, oczywiście, tylko co chcesz uzyskać?
 • Poziom 2  
  chcę uniknąć stosowania drugiej pompy w przypadku podłączenia w układ kominka z płaszczem wodnym, tzn. w układzie kominka jedna pompa ze sterownikiem (po jednej stronie wymiennika woda-woda) i zasterować tym samym sterownikiem pompę wpiecu (po drugoej stronie wymiennika)
 • Poziom 16  
  Miałem podobny układ - poprostu podłączyłem drugą pompę pod oryginalną w vaillancie. I tak piec włączał i wyłaczał obie pompy jednocześnie. Nie wiem czy to prawidłowe ale układ tak działał bez problemów.