Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ENlight model: ATX-1123B wydaje ton wysokiej częstotliwości

Sophik 04 Lut 2003 03:11 3474 12
  • #1 04 Lut 2003 03:11
    Sophik
    Poziom 10  

ENlight model: ATX-1123B wydaje ton wysokiej częstotliwości
    Mam problem z zasilaczem do PC: Enlight model: ATX-1123B 230W
    Wydaje ton wysokiej częstotliwości (piszczy) i mnie to cholernie drażni, a to normalnie zjawisko w tego typu zasilaczach albo w tej serii?
    Sprawdzałem inne tanie zasilacze No Name i nic nie piszczało, a
    może gdzieś coś nie łączy albo jakiś element padł - zasilacz jak na razie chodzi ok.
    proszę o pomoc w tej sprawie...
    PS.
    Gdzie mogę znaleźć schematy zasilaczy ATX (tego modelu i innych o większych mocach)?
    Poprawiłem TONI_2003.

• #2 04 Lut 2003 14:37
    Richi
    Poziom 39  

Schematy poinny byc do znalezienia na stronie glownej w dziale "Computer Printer Schematics". Co do piszczenia to sprawdz czy trafa lub dlawiki czasem nie piszcza z powodu luzow rdzenia.

• #3 04 Lut 2003 21:36
    Sophik
    Poziom 10  

Właśnie to rdzeń transformatora skrzeczy...
    Edit: 04 Lut 2003 22:48
    Skrzeczy najbardziej kiedy zarzucam aplikacje typu np 3Dmark albo jak przesuwam stronki www...

• #4 04 Lut 2003 22:05
    Richi
    Poziom 39  

To moze byc powodem rozklejonego lub peknietego rdzenia, albo tez wysychajacych elek. skrzeczy jak piszesz podczas zwiekszonej pracy systemu co prowadzi do wiekszego obciazenia zasilacza. I jedno i drugie musisz sprawdzic. :lol:

• #5 05 Lut 2003 01:31
    Sophik
    Poziom 10  

Sprawdziłem wszystko i wygląda OK - zasilacz ma dwa lata, a kondensatory elektrolityczne są solidnej jakości - Rubycon wiec nie powinny wysychać, a co do rdzenia to hmm jakiś sklejony jest wiec nijak się nie dostane do wnętrzności... Wszystko opukałem śrubokrętem i nic się nie wzbudzało.
    a nie wynika to z nadmiernego przeciążenia zasilacza?

Trochę sprzętu to dźwiga, a ma tylko 230W (no, ale Enlight z tego co widziałem robi solidne zasilacze - wazy trochę i ma kupę elementów w porównaniu do konkurencji). Co ciekawe podłączyłem ten zasilacz pod płytę Gigabyte 7VAX , Duron 600, RIVA TNT2.dysk 7200 rpm Maxtor i CD ROM LG i chodziło bez tego zjawiska.
    podłączyłem do swojego komputera inne zasilacze i - no name 230W i chodziły bez żadnych ubocznych zjawisk akustycznych.
    Wiec w tym punkcie przeczy fakt, ze zasilacz jest przeciążony, no teraz to sam nic nie wiem...
    Mój sprzęt to:
    Epox 8rda+,AMD Athlon XP 1700,256 DDRAM 333,grafika Hercules Radeon 8500 LE,CDROM Asus i CD RW LG, dyskHDD Seagate Barracuda 4 80GB 7200 rpm.
    Co ciekawe największe obciążenie wykazuje kiedy podłączę dysk i wtedy jest najgłośniej.

• #6 05 Lut 2003 01:35
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !
    A może go "polać" lakierem nitro np. do paznokci ? Jak zaschnie , to go sklei i nie będzie piszczał.

• #7 06 Lut 2003 00:55
    Richi
    Poziom 39  

Hmmm moim zdaniem troche malo mocy jak na taki system. Dla bezpieczenstwa moglbys dac 300W. Jak sam pisales po podlaczeniu HDD piszczy najbardziej. Moze byc ze jest tylko jedno z napiec przeciazone nie caly zasilacz i wtedy sobie popiskuje bedak. 8)

• #8 02 Lip 2003 01:07
    goca marek
    Poziom 11  

Uważam, że masz przeciążony zasilacz, i stąd ten pisk, w któregoś z transformatorów. Musisz dać zasilacz większej mocy np. ATX 300.
    Z tego widać, że Twój egzemplarz zasilacza ma mały zapas mocy, pracuje na granicy mocy. Druga możliwość to słabsza impregnacja któregoś transformatora, mechaniczne drgania zwojów (pisk). Zwiększone obciążenie, zwiększona amplituda któregoś zwoja (zwojów), głośniejszy pisk. Dłuższa praca w tych warunkach wcześniej czy później doprowadzi do uszkodzenia izolacji, zwarcia w uzwojeniu transformatora i oby tylko zasilacza, i nic więcej. Doradzam wymienić zasilacz jak
    najszybciej. Ten zasilacz radzę wykorzystać np. Celeron 500.

• #9 02 Lip 2003 03:20
    grzechhh
    Poziom 15  

A ja mam Enlighta 230W i ciągnie kompa z xp1700@2000 do tego cd 52x, radeon 7000, 2x sblive!, sieć, tuner tv, 2xhdd nieraz jeszcze dochodzi trzeci i żadnych problemów z piszczeniem czy przeciążeniem nie ma, napięcia i system są stabilne, a całość przez ostatnie 3 miesiące pracuje praktycznie non-stop. a zasilacza bym nie wymienił na jakiegoś badziewnego codegena 300W.
    Co do piszczenia to może być to któryś z dławików, luźny zwój/rdzeń.

• #11 05 Lip 2003 12:41
    goca marek
    Poziom 11  

Analizując wszystkie posty dochodzę do wniosku, że dotyczy to:
    1) Dwóch torów napięć +5V i +12V (podłączenie HDD zwiększa piszczenie) od uzwojenia wtórnego transformatora głównego (największy) poprzez dławik toroidalny wspólny dla wszystkich napięć. Dławik duży toroidalny można posmarować lakierem nitro, jeżeli transformator wyjściowy to tylko wymienić - można z jakiegoś uszkodzonego zasilacza.
    2) Mniej prawdopodobne uszkodzenie transformatora sterowanego generatorem DBL494. Zwiększone obciążenie, większe prądy, większe siły elektromagnetyczne oddziaływające między przewodnikami i rdzeniem, większa amplituda drgań mechanicznych zwojów lub rdzenia pękniętego, rozklejonego a tym samym głośniejszy pisk. Ostatnia uwaga dotyczy również punktu pierwszego. Gdyby zastosowanie do punktu 1 nie dało efektów pozostaje wymiana tego transformatora. Smarowanie lakierem transformatorów najprawdopodobniej nic nie da. Jest brak dostępu do zwojów.
    3) Wykluczam możliwość powstawania pisku od wiatraka. Niezależnie od obciążenia, głośność pisku byłaby stała.
    4) Jeśli chodzi o elektrolity to sprawa jest bardziej zagmatwana. Zakładamy, że są dobrej firmy, nie są stare, są dobre.
    Powodzenia

• #12 18 Lip 2003 09:39
    maciekw48
    Poziom 13  

Ja posiadam Athlon 1,7 GHz, płyta GA7ZXE, 256MB SDRAM, dwa dyski po 30GB, Riva TNT2, karta telewizyjna, modem, dwie sieciowe, CD 52x, nagrywarka 40x, i przy zasilaczu 250W nie chodziło zbyt rewelacyjnie. Pod większym obciążeniem się przycinał a nawet zawieszał, a przy zasilaczu 300W już to nie występuje.

Pytałem się kumpla co siedzi w serwisie komputerów, to przy posiadaniu procesora powyżej 1 giga zalecane jest stosowanie zasilacza 300W, ale jak kto woli.

• #13 19 Lip 2003 19:54
    goca marek
    Poziom 11  

Zgadzam się z tymi ogólnymi uwagami i wskazówkami zamieszczonymi
    w ostatnim poście. Również uważam, że zasilacz pracuje na granicy swoich możliwości. Wcześniej czy później słabsze punkty w tym zasilaczu (ATX 230 )
    dadzą o sobie znać, przy takim obciążeniu. Już widać słabsze punkty impregnacji w transformatorze albo w dławiku. Radzę jednak wymienić zasilacz na ATX 300 w tym komputerze.
    Pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo