Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[arduino][bascom]Czy da się napisać program dla Arduino w B

16 Lis 2010 21:49 8653 7
  • Poziom 14  
    Witam, zamierzam w najblższym czasie nabyć Arduino Mega 1280, ale jak dotąd radziłem sobie tylko z Bascomem (brak chęci do przesiadki) i mam pytanie, czy da się w prosty sposób zaprogramować Arduino poprzez jego bootloader plikiem przygotowanym w bascomie??
    Mam USBasp i pewnie nie byłoby problemu żeby z niego korzystać, ale straciłbym wtedy tą niewątpliwą zaaletę Arduino, czyli jego bootloader. Może kiedyś się przełamie i zacznę pisać w C.

proszę tylko nie podnosić dyskusji typu Bascom vs C

Pozdrawiam forumowiczów
  • Poziom 12  
    Możesz spokojnie zaprogramować Arduino dowolnym hexem wykorzystując jego bootloader. Do tego celu potrzebujesz Arduino uploader dostępny tutaj:

Arduino Uploader.

Osobiście Arduino używam jako płytki prototypowej, programy pisze w C z wykorzystaniem winavr i wszystko chodzi super.

Dla zachęty dodam, że moja przesiadka z Bascomu była podyktowana tym, że próbując uruchomić zewnętrzny przetwornik na SPI nie działało jak należy.
    Wtedy też poznałem moc tego, że w C wszystko trzeba zrobić "samemu" i praktycznie bez ograniczeń, ale dzięki temu można skonfigurować i ustawić wszystko.
    Polecam - im wcześniej tym lepiej!
  • Poziom 33  
    Mi ten uploader cos nie działa.
    Pokazuje hexa wybieram odpowiedniego coma, procek daje upload. Wyskakuje okno dosowe i pisze tam
    using port: \\.\com4
    using programmer: stk500v1
    bound rate: 19200

i tak stoi w nieskończoność. Dioda TX na płytce ciągle miga.

Po odłączeniu ciągle działa program który był wcześniej wgrany softem arduino .
    Z ardiuno-0021 wszystko dziala prawidłowo.

Płytkę mam Nano v3 z megą 328 i ftdi
  • Poziom 12  
    U mnie trzeba ustawić 57600, a w nowszych podobno będzie już 115200.
    A mam Arduino 2009.

Prawdopodobnie przy 19200, pisze Ci że nie może się zsynchoronizować!

W oknie testowym zmień na 57600, niestety chyba trzeba ręcznie to za każdym razem zmieniać.
  • Poziom 33  
    No zadziałało przy 57600.

W bascomie skonfigurowałem obsługę zewnętrznego programatora i wgrywa mi soft od razu po naciśnięciu F4.
    Działa super
  • Poziom 12  
    Musi działać sam w sobie.

Jeśli masz poprawnie zaintalowane Arduino, ustawiasz port, wybierasz typ procesora i ręcznie ustawiasz prędkość portu na 57600.
    A skoro masz wersję Nano, może optymalna prędkość portu jest inna. Spróbuj inną prędkość!

tak wyglada okno z moimi działającymi ustawieniami

[arduino][bascom]Czy da się napisać program dla Arduino w B.
  • Poziom 33  
    Pawelko111 ale napisałem przecież że po zmianie na 57600 którą zasugerowałeś wszystko działa poprawnie.
    Dopisałem tylko ze skonfigurowałem bascoma dodatkowo żeby automatycznie ładował soft.
    Więc jeszcze raz dzięki za trafną podpowiedz.