Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Fonica Artur GWS 110

16 Lis 2010 22:27 3895 12
  • Poziom 9  
    Witajcie, po latach nieużytkowania, postanowiłem odpalić w/w gramofon.
    Niestety nie wszystko chce działać jak należy... Vinyl się kręci, igła nastawiona; jak przystawi się ucho na igły to słychać, że coś gra, lecz nie słychać tego w głośnikach... Kilka lat temu ktoś stwierdził, że może to być wina igły i teraz pojawia się pytanie jaką igłę kupić. Jest konieczność wymiany wkładki i igły, czy wystarczy dokupić igłę i ma działać jak należy ?
    Byłaby możliwość podłączenia tego gramofonu do wzmacniacza z XXI w ;>?
  • Poziom 37  
    Wkładka Uf50 lub 70. Pasuje do każdego wejścia AUX, tape tuner itp. Nie wymaga przedzwmacniacza o charakterystyce RIAA.

Sprawdź, czy wzmacniacz chodzi. Jeśli tak to wkładka (zapewne wiekowa) do wymiany. Sama igła nie wystarczy, jeśli nic nie słychać.
    Ale najpierw sprawdź, że wzmacniacz dobry, np. oprzez dotknięcie śrubokrętem styków wkładki. Jak nic nie będzie słychać - najpierw napraw wzmacniacz, wtedy zobaczysz czy konieczny zakup wkładki.

Nie polecam gramofonów z wkładką piezo. Szkoda płyt. Rozglądnij się za dowolnym gramofonem, w którym jest wkładka magnetyczna. Pomijam jakość, ale przynajmniej płyty dłużej wytrzymają. Niektóre gramofony mają już wbudowany przedwzmacniacz RIAA, więc również pasują do wejść uniwersalnych. W przypadku braku - musisz mieć wzmacniacz z wejściem "Phono", lub dokładasz dodatkową płytkę przedzwmacniacza.
  • Warunkowo odblokowany
    000andrzej napisał:
    Wkładka Uf50 lub 70. Pasuje do każdego wejścia AUX, tape tuner itp.

Jesteś na 100% pewien? Większość współczesnych wzmacniaczy ma impedancje wejsciową rzędu 10kΩ, a wkładka ma około 1MΩ. Przy takim niedopasowaniu należałoby zastosować wtórnik na tranzystorach lub op-ampach.
  • Poziom 9  
    Znaczy się, nie mam wzmacniacza, lecz chciałbym podpiąć ten gramofon pod Logitechy X540...
  • Poziom 37  
    thereminator napisał:
    000andrzej napisał:

Jesteś na 100% pewien? Większość współczesnych wzmacniaczy ma impedancje wejsciową rzędu 10kΩ, a wkładka ma około 1MΩ. Przy takim niedopasowaniu należałoby zastosować wtórnik na tranzystorach lub op-ampach.

Ja opierałem się na konstrukcjach typu "Amator, Śnieżka, Jubilat, Tosca a nawet AT9100", gdzie wejście magnetofonowe i gramofonowe były podłączone dokładnie równolegle. Zresztą tak dawniej się je podłączało.
  • Poziom 9  
    Sprawdziłem czy działa wzmacniacz - działa.
    Coś tam słychać w głośnikach(muzykę), oraz coś trzeszczy jak dotknę styków wkładki : )
    To więc tak co muszę kupić nowego ? Sama igła wystarczy :|? Co możecie mi polecić?
    Żebym mógł słuchać muzyki na swoich logitechach to wystarczy przerobić wyjścia głośników z tych starych na chinch, czy muszę coś jeszcze dokładać ? ?
  • Poziom 37  
    Rafol napisał:
    ...Coś tam słychać w głośnikach(muzykę), oraz coś trzeszczy jak dotknę styków wkładki : )...

Jeśli by wzmacniacz działał to byś słyszał głośne bucznie w głośnikach, a nie tylko trzaski.
    Czy ten gramofon oprócz wyjśćna głośniki ma jeszcze jakieś inne wyjście (magnetofon, wzmacniacz)? Jeśli ma to podłącz tam swoje "Logitechy" i sprawdź, czy będzie działać.
  • Poziom 9  
    Ma, wyjście na słuchawki tylko... ale również na stary wtyk...
  • Poziom 15  
    Ten "stary wtyk" to wyjście audio typu DIN. Kup lub polutuj przejściówkę na wyjścia typu chinch i dopiero podłącz do wzmacniacza. Od biedy coś tam zagra choć fachowo powinieneś to podłączyć do wzmacniacza z wejściem PHONO jak wyżej kolega napisał. Po takim czasie nieużytkowania pewnie potencjometry całkowicie zaśniedziały i stąd brak dźwięku na wyjściach głośnikowych. Ale to tylko takie moje gdybanie. Warto sprawdzić.
  • Poziom 37  
    gego napisał:
    ... choć fachowo powinieneś to podłączyć do wzmacniacza z wejściem PHONO jak wyżej kolega napisał...

Kto napisał, że pod PHONO? Wejście PHONO ma dodatkowy wzmacniacz z nieliniową charakterystyką, po drugie jest za czułe.

W gramofonie masz wyjście. Kup wtyk tzw DIN i podlutuj kabelki tak jak na schemacie. Po drugiej stronie gniazdo minijack. Taką przejściówkę sobie zrobisz. Jak podłączysz swojego Logitecha - powinno działać.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2738938#2738938
  • Warunkowo odblokowany
    000andrzej napisał:
    thereminator napisał:
    000andrzej napisał:

Ja opierałem się na konstrukcjach typu "Amator, Śnieżka, Jubilat, Tosca a nawet AT9100", gdzie wejście magnetofonowe i gramofonowe były podłączone dokładnie równolegle. Zresztą tak dawniej się je podłączało.

Niby tak, ale...
    Podłączałem kiedyś sprawny gramofon WG 414 pod lampową fonicę W701 (taki stary wzmacniacz gitarowo - wokalowy) i grało, jak należy, natomiast po podłączeniu do sprawnej wieży SONY CMT- CP2W (zarówno do wejścia line in jak i minidisc) niestety w głośnikach grała tylko cisza.
  • Poziom 37  
    To możliwe, wejścia gramofonowe i magnetofonowe w starym sprzęcie mają 220kΩ sygnał 0,2-2V.
    W tym Sonym jest 47kΩ, sygnał z wkładki może być za mocno obciążony, więc może być za słaby. Prawdę mówiąc, jak masz podłączyć MD, DVD, to nie brano pod uwagę podłączanie takiego wykopaliska.
  • Warunkowo odblokowany
    I właśnie dlatego na pytanie założyciela tematu:
    Cytat:
    Byłaby możliwość podłączenia tego gramofonu do wzmacniacza z XXI w ;>?

zaproponowałem zastosowanie wtórnika.