Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vitodens 200-W, pogodynka + auraton 2005 tx plus

16 Lis 2010 23:12 5672 9
 • Poziom 2  
  Witajcie,

  Piec uruchomiony, był serwisant z Viessmanna i kazał wyrzucić do kosza lub na alledrogo Auratona 2005 tx plus. Twierdząc, że się nie nadaje do tego pieca.

  Miałem w zamiarze ustawić ten regulator w dowolnie wybranym pokoju i aby to on był podstawą określenia temp. w tym pokoju.

  Serwisant ma rację, że ten regulator nie będzie chodził z moim piecem?

  Jeżeli nie miał racji, to jak podłączyć go do pieca (typ WB2B). Nie widzę tam żadnej zworki na płycie, o której mowa w przypadku WB1B?

  pozdr / G
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 21  
  Miał niestety racje
  Pozdrawiam
  Wesoły serwisant
 • Poziom 2  
  W takim razie jakie urządzenie potrzebuję, aby w wybranym pomieszczeniu mieć termostat - najlepiej jakby było to coś sterowane drogą radiową? Nie mam dwóch obiegów. Wszystko połączone razem: podłogówka z kaloryferami na parterze i pietrze.

  pozdr / G
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 31  
  Ten Auraton to tylko taki prosty regulator - rozbudowany termostat. Jedynie ekstra ma możliwość zaprogramowania różnych temperatur w zależności od dnia i godziny, no i połaczenie bezprzewodowe. Z kotłem komunikuje się zamykając obwód na przekaźniku - otwarty lub zamknięty.Można go podłaczyć do np. MCR24 (ten kocioł ma też jedno wejście dla termostatu i regulatora, a sam jakość odgaduje co jest podłączone). Przeglądałem instrukcję wersji WB2C (tego Twojego chyba tym zastąpili) i kompatybilne sterowniki zdalne to jakieś trole: vitotrol200 i vitotrol300, a komunikują się coś na kształt RS-485, w wydaniu Viessmann KM-BUS. Podłącza się to przewodem 2-żyłowym (czyli tak jak termostat) do punktu oznaczonego 145, styki 6 i 7 listwy X3. Jest to o tyle lepsze od zwykłego termostatu, że można ich podłączyć kilka i mieć więcej informacji o tym co się dzieje w kotle. Ale gdybym miał taki kocioł i bardzo nie chciał dać zarobić Viessmannowi to zerknąłbym czy jest tam jakaś zworka (ja tak miałem w MCR, ale w sumie i tak założyłem termostat De Dietrich - u mnie to było złącze uniwersalne - komunikacja lub termostat). Jak by była to można by się zastanowić co by było jak by ją wyjąć...
 • Poziom 2  
  dzięki kaczakat za info.

  Jedyne co mnie zastanawia - z czego piec bedzie pobieral dane o wymaganej temp. z pogodynki zewnetrznej - czy wlasnie podlaczonego auratona? co będzie priorytetem?

  W weekend spróbuję podłączyć go pod slot "145" X3. Mam nadzieję, że niczego nie schrzanię :D.


  pozdr / G
 • Specjalista - systemy grzewcze
  W tym kotle jest zworka - ale termostatu 230V podłączyć się nie da. Tzn. da się, ale nie będzie to w ogóle działać. Pozostają: Vitotrol 200 lub 300. Podłączenie Auratona pod 145 nic nie da bo się on nie skomunikuje z automatyką kotła.
 • Poziom 15  
  No, tak nie całkiem się nie da. Da się tylko trzeba zastosować pewien numer. Auraton 2005 tx, to taki sam termostat pomieszczeniowy jak AURATON 2005, tylko że styki przekaźnika sterowane są radiowo, czyli na odległość. Przy kotle montuje się odbiornik, który jest zasilany z 230v i posiada przekaźnik ze stykami, które sterują kotłem. W zwykłym kotle, który posiada wejście do podłączenia termostatu, styki NO (normalnie otwarte) podłącza się w miejsce zworki, która jest założona fabrycznie na stykach do podłączenia termostatu. Zwarcie tych styków (lub założenie zworki) powoduje pracę kotła na c.o. a ich rozwarcie przejście kotła w tryb letni (praca tylko na c.w.u.). Tak odbywa się sterowanie ogrzewaniem. W Vitodensie takich styków nie ma!!!! I nie próbuj podłączać tych styków do złącza 145, bo to nic nie da - to złącze komunikacyjne KM-BUS.
  Można sterować ogrzewaniem w twoim kotle za pomocą Auratona stosując następującą sztuczkę: Pod styki COM i NO podłączamy opornik 51 Ohm oraz równolegle kabel 2-żyłowy. W kotle szukamy przyłącza czujnika temperatury zewnętrznej (nr 1) i odłączamy jeden z przewodów. Odłączony przewód łączymy za pomocą kostki z jednym z przewodów przychodzączych z Auratona, a drugi z nich przyłączamy do wolnego zacisku nr 1. W ten sposób oszukujemy regulator kotła co do temperatury zewnętrznej. Jeżeli Auraton da sygnał do grzania, to styki zwierają się (zwierają także dodatkowy opornik włączony w szereg z czujnikiem zewnętrznym) i kocioł widzi rzeczywistą temperaturę zewnętrzną. Zaczyna pracować normalnie, jak to zimą. Jeżeli pomieszczenie nagrzeje się i Auraton otworzy styki, to opornik 51 Ohm zostaje włączony w szereg z czujnikiem zewnętrznym i następuje przekłamanie odczytu temperatury zewnętrznej o jakieś 25C na plus, czyli np. przy 0 C na zewnątrz będzie widział +25 C - przestanie grzać, albo bardzo zmniejszy temperaturę na grzejnikach, co poskutkuje tym samym. Trzeba tylko dodatkowo zmienić jeden z parametrów regulatora odpowiadający za czas uśredniania temperatury zewnętrznej, bo fabrycznie jest on ustawiony na uśrednianie przez 21 godzin. Nie wiem, jak (i czy w ogóle) zmienił go serwisant przy uruchomieniu. Jest to parametr 90 w kodowaniu nr 2 i fabrycznie ma wartość 128. Trzeba to zmienić na 0 (brak uśredniania) lub 1 do 3 (Uśrednianie przez 10 do 30 minut). Efektem ubocznym ustawienia na 0 jest brak uśredniania, czyli szybkie reakcje kotła na zmiany temperatury zewnętrznej. Ale sterowanie ogrzewaniem za pomocą Auratona działa!
 • Poziom 2  
  te kombinacje z podłączeniem Auratona - to juz dla mnie za wysoka szkola jazdy.

  Chyba nie pozostaje nic innego jak kupienie cholernie drogiego Vitotrola 200 lub 300...ale zastanawiam sie czy jest sens...

  Biore jeszcze pod uwage pozostanie na samej pogodynce zewnetrzej i regulacji "na piecu" i termostatami na kaloryferach w domu....

  co o tym myslicie?

  pozdr / T
 • Poziom 2  
  zewnętrzny zestaw uzupełniający H4 podpinasz pod wtyk 96, Auratona podpinasz pod zaciski x4.3 i x4.2, sprawa załatwiona.
 • Poziom 2  
  vitodens 200-W, pogodynka + auraton 2005 tx plus nigdy nie lubiłem kabli... to potwierdzenie mojego posta , mam nadzieję że nie będzie problemu z odczytaniem...co do kotletów to może odgrzewany, ale do dziś nikt temu Panu sensownie nie odpowiedział.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Drugą opcją w tym kotle jest zewnętrzny zestaw uzupełniający H2, Auratona podpinasz pod wtyk 143 , wersja B pin 2 i 3 ( blokowanie z zewnątrz ) , H2 do kotła po KM-BUS , Jak Auraton zewrze styki do kocioł nie będzie grzał C.O , C.W.U. dalej działa , za pomocą adresu kodowego 32 możesz zakodować dodatkową funkcję dla pompy obiegowej, do Pana kabla od kotletów , wersja 100% sprawdzona na kotłach Vitodens 200. :-), lepiej późno niż wcale.. Pozdrawiam pseudo serwisantów...;-)