Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tani dwusuwowy agregat z Chin z dołączonym regulatorem AVR

jaku_z_jelcza 17 Nov 2010 00:11 110564 132
IGE-XAO
 • Tani dwusuwowy agregat z Chin z dołączonym regulatorem AVR

  Witam!!
  Chciałem się pochwalić, że udało mi się zaradzić problemom ze stabilnością napięcia w tanim dwusuwowym agregacie chińskiej produkcji takim jak ten.
  Jest ich pełno na allegro, łączy je niska cena i strasznie niestabilne napięcie. Udało się to dzięki pomocy Fiata 126p :-) Otóż w prądnicy agregatów tego typu jest sporo miejsca. Dlatego udało mi się wcisnąć tam pierścienie ślizgowe od alternatora malucha i szczotko-trzymacz (zmodyfikowany, opiłowany nieco). Na wirniku są dwa aluminiowe uzwojenia, po ok 9ohm każde, połączyłem je w szereg a ich końce podłączyłem do pierścieni ślizgowych. Pierścienie od malucha zostały rozwiercone wewnętrznie do średnicy wałka prądnicy i wklejone na poxilinę.

  Tani dwusuwowy agregat z Chin z dołączonym regulatorem AVR

  W stojanie takiego agregatu są dwa uzwojenia. Jedno robocze, na którym podczas pracy jest ok 230V, drugie wzbudzenia do którego podłączony jest oryginalnie kondensator ( jest tam ok 100V) i jest jeszcze uzwojenie do zasilania prostownika na którym panuje napięcie 17V w czasie gdy na głównym jest 230V. Uzwojenie do zasilania prostownika jest odczepem od uzwojenia roboczego. Po pomiarach okazało się ze do agregatu będzie pasował regulator avr jakich pełno na aukcjach. Są to regulatory od większych agregatów 2kW do 4kW.

  Tani dwusuwowy agregat z Chin z dołączonym regulatorem AVR

  Dziś doszedł regulator i udało mi się wszystko podłączyć. Pod żółte przewody podłączyłem uzwojenie pomocnicze (ok 100V, zamiast kondensatora), pod niebieski i brązowy podłączyłem uzwojenie zasilające prostownik zwane też pomiarowym (ok 17V) a pozostałe dwa przewody do szczotek wirnika. No i zadziałało. Napięcie waha się może o 5V przy podłączaniu na raz 50% obciążenia tj. ok 450W. Niema już mowy o bujaniu napięciem o 100V jak przy wzbudzeniu kondensatorowym.
  Tani dwusuwowy agregat z Chin z dołączonym regulatorem AVR


  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  jaku_z_jelcza
  Level 11  
  Offline 
  jaku_z_jelcza wrote 64 posts with rating 82, helped 0 times. Live in city wyrzysk. Been with us since 2007 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  karbon
  Level 21  
  Do czego służy pomocniczy kondensator 100v?
 • #3
  jaku_z_jelcza
  Level 11  
  karbon wrote:
  Do czego służy pomocniczy kondensator 100v?  To nie jest kondensator pomocniczy tylko kondensator wzbudzenia i jest on podłączony pod uzwojenie pomocnicze na którym jest napięcie ok 100V.
 • #4
  PawełS1717
  Level 17  
  Heh po temacie myślałem że będzie coś na mikro-kontrolerze :)
  A co do tych pierścieni ślizgowych jakie było oryginalne rozwiązanie?? Też szczotki tylko może słabej jakości??

  Pozdrawiam
 • IGE-XAO
 • #5
  Qujav
  Level 22  
  Witam, mógłbyś napisać jaka jest częstotliwość prądu?
  o różnie bywa, czasem 50Hz a czasem 500 :)

  Lubie udoskonalanie chińszczyzny, to daje mi nadzieje na dobrą jakość budżetowych produktów. :]
 • #6
  jaku_z_jelcza
  Level 11  
  Pod obciążeniem jest 51, zależy jak sobie ustawie, lepiej mieć trochę zapasu. Ale czasem wchodzą zakłócenia a miernik jest czuły więc niekiedy kosmosy pokazuje.

  Dodano po 9 [minuty]:

  PawełS1717 wrote:
  Heh po temacie myślałem że będzie coś na mikro-kontrolerze :)
  A co do tych pierścieni ślizgowych jakie było oryginalne rozwiązanie?? Też szczotki tylko może słabej jakości??

  Pozdrawiam


  Nie było ich wogóle:-) Cewki na wirniku były zwarte dwiema diodami i warystorem. A za wzbudzenie odpowiadał kondensator na jednym z uzwojeń w stojanie. Wirnik nie miał elektrycznego połączenia z resztą.
 • #7
  AzaZeL_B
  Level 12  
  Witam

  Czy po zainstalowaniu regulatora poprawiło się odpalanie?
  Ja ostatniej zimy byłem w strefie bez prądu przez około 10 dni (słupy lód połamał) i zakupiłem ten generator. Okazało się że przy około -15°C to odpalenie tego generatora graniczyło z cudem. Zdarzało się że generator tracił zasilanie na jakiś czas a co za tym idzie nie było iskry... tak jakby się rdzeń rozmagnesowywał albo coś takiego.
 • #8
  jaku_z_jelcza
  Level 11  
  AzaZeL_B wrote:
  Witam

  Czy po zainstalowaniu regulatora poprawiło się odpalanie?
  Ja ostatniej zimy byłem w strefie bez prądu przez około 10 dni (słupy lód połamał) i zakupiłem ten generator. Okazało się że przy około -15°C to odpalenie tego generatora graniczyło z cudem. Zdarzało się że generator tracił zasilanie na jakiś czas a co za tym idzie nie było iskry... tak jakby się rdzeń rozmagnesowywał albo coś takiego.  Kupiłem go wiosną także jeszcze nie testowałem go na mrozach, ale regulator napięcia nie ma wpływu na odpalanie silnika. Prąd do cewki zapłonowej nie idzie z prądnicy głównej tylko z modułu CDI który jest zamontowany pod kołem wentylatora.
 • #9
  zm_m
  Level 16  
  Witam.
  Z tego co się orientuje to wzbudzenie reguluje sie na uzwojeniu wirnika a napięcie pobiera ze stojana lub odwrotnie zależy od producenta. Tak uzwojonego generatora
  jeszcze niewidziałem. Może byś zrobił jakiś rysunek to by było łatwiej zrozumieć
  działanie tego generatorka. Z opisu by wynikało że regulacja po przeróbce odbywa się na uzwojeniu wzbudzenia na stojanie jak i na wirniku.Może mi ktoś wyjaśni
  po co to uzwojenie na wirniku było zwarte diodami.
  Pozdrawiam.
 • #10
  bulek01
  Level 15  
  Według mojego rozumowania to bez regulatora działało następująco.
  W prądnicy pewnie występuje szczątkowy magnetyzm.Gdy zaczyna się obracać powoduje to indukowanie się napięcia w uzwojeniu głównym i pewnie trochę mniej w uzwojeniu wzbudzenia.(napewno uzwojenie wzbudzenia obejmuje mniej żłobków stojana niż uzwojenie główne).Na uzwojeniu wzbudzenia kondensator jest pewnie po to aby stabilizować napięcie ,ponieważ to uzwojenie jest źródłem pola magnetycznego(Kondensator przepuszcza stałą wartość prądu a tym samym powodując powstanie w miarę stałego pola magnetycznego ).Powoduje to indukowaniu się w wirniku prądu który przepływa sobie przez te diody.Prąd ten znów wywołuje pole magnetyczne wirnika,który obraca się.To pole magnetyczne powoduje indukowanie się napięcia w stojanie.
  I kółko się zamyka.
  Tak to według mnie działało bez sterownika.
  Sterownik zasilany jest z uzwojenia pomiarowego.
  Jest on połączony z uzwojeniem wirnika oraz z uzwojeniem pomocniczym.
  Mierzy napięcie na uzwojeniu pomocniczym i reguluje tak prąd uzwojenia wirnika aby je ustabilizować.

  Jeśli gdzieś jest błąd w moim rozumowaniu to niech ktoś mnie poprawi.
 • #11
  jaku_z_jelcza
  Level 11  
  Regulator jest zasilany z uzwojenia pomocniczego, a z pomiarowego bierze napięcie by wiedzieć jakie jest napięcie na głównym, i jak je regulować. A bez regulatora to było już gdzieś opisane na elektrodzie, dosyć to zawiłe ale wsumie prostsze rozwiązanie, tylko... Napięcie przy wzbudzeniu kondensatorowym jest bardzo zależne od obrotów, częstotliwość też ale to aż tak bardzo nie przeszkadza. Także wystarczy małe zakłócenie obrotów i napięcie na głównym skacze jak szalone.

  Tani dwusuwowy agregat z Chin z dołączonym regulatorem AVR Tani dwusuwowy agregat z Chin z dołączonym regulatorem AVR
 • #12
  satanistik
  Level 27  
  Quote:
  Kondensator przepuszcza stałą wartość prądu a tym samym powodując powstanie w miarę stałego pola magnetycznego


  Coś kolega pomieszał - kondensator nie przepuszcza stałej wartości prądu - co najwyżej opóźnia fazę prądu o 90". Możliwe że jest to konieczne aby wytworzyć kołowe 2 fazowe pole magnetyczne tak aby prąd na wyjściu miał kształt zbliżony do sinusa. Jak będę miał laboratoria z maszyn w poniedziałek to z ciekawości dopytam.
 • #13
  bulek01
  Level 15  
  Może źle się wyraziłem.Kondensator jest dla prądu zmiennego rezystorem, którego reaktancja(rezystancja) zależy od częstotliwości.I przy danej częstotliwości rezystancja jest stała i płynie ten sam prąd wytwarzając ciągle takie samo pole magnetyczne.Więc z tego wynika, że przy zmianach częstotliwości napięcie wyjściowe skacze.

  Myślę, że lepiej wyraziłem moją poprzednią myśl.
 • #14
  zm_m
  Level 16  
  Na filmie widać że silnik nie trzyma stabilnych obrotów to i napięcie oraz częstotliwość też jest nie stabilna. Ciekawe jak w takich małych agregatach jest
  to rozwiązane.
 • #15
  SAWEK101
  Level 31  
  Ja też posiadam taki agregat i powiem że jaka cena taki sprzęt ale jest trochę niebezpieczny bo jak wyłączę obciążenie to przez moment napięcie skaczę do 300v, lecz myślałem o prostszym rozwiązaniu mianowicie zrobić mu obciążenie które będzie się załączało np przy 240v, wtedy powinno zdławić te skoki.
 • #16
  djmtey
  Level 17  
  Ja też posiadam taki agrgat. Jeżeli nie chce odpalić to wztrzykuję mu trochę benzyny tam gdzie łapie powietrze.Odpala dużo szybciej.
 • #18
  janusz182
  Level 14  
  Panowie, skoro chiński agregat jest do niczego, tani niemiecki też nie jest dobry, więc jaki warto kupić i spać spokojnie, że napięcie nie podskoczy do 300 V.

  Proszę o podanie sprawdzonego modelu, albo firmy produkującej agregaty. Interesuję mnie moce 5 - 6 kW

  dziękuję
 • #19
  jaku_z_jelcza
  Level 11  
  zm_m wrote:
  Na filmie widać że silnik nie trzyma stabilnych obrotów to i napięcie oraz częstotliwość też jest nie stabilna. Ciekawe jak w takich małych agregatach jest
  to rozwiązane.


  No właśnie nie jest, dlatego dołożyłem regulator. Ale głównie chodzi o napięcie, bo jak częstotliwość zmieni się o parę Hz to nawet się tego nie zauważa.

  Dodano po 3 [minuty]:

  jump$ wrote:
  Eurotec to niemiecka firma, lecz te produkty w takim przedziale cenowym bywają bardziej tandetne od chińszczyzny.
  http://www.morar.pl/eurotec-germany-m-1.html


  Eurotec to nie jest dobra niemiecka firma, to tylko gość z kasą tak ja einhell i tym podobne:-) Nawet Ty kolego jump$ dysponując odpowiednia kwota pieniędzy możesz zamówić w Chinach minimum kontener takich czy innych agregatów lub wiertarek itd. i jak sobie zażyczysz to będą miały napis jump$ ;-)

  Dodano po 2 [minuty]:

  janusz182 wrote:
  Panowie, skoro chiński agregat jest do niczego, tani niemiecki też nie jest dobry, więc jaki warto kupić i spać spokojnie, że napięcie nie podskoczy do 300 V.

  Proszę o podanie sprawdzonego modelu, albo firmy produkującej agregaty. Interesuję mnie moce 5 - 6 kW

  dziękuję


  A ile kolega chce wydać na taki agregat i jakie obciążenie do niego podłączać? Szlifierki kątowe wiertarki, duże silniki 3 fazowe, a może tylko oświetlenie komputery i jakieś grzejniki?
 • #20
  dj_john
  Level 14  
  Dodam coś od siebie - jak wiadomo silnik dwusuwowy najgorzej pracuje na biegu jałowym - gdy przepłukiwanie spalinami działa niewydajnie. Ja sam używam taki agregat i radą na skoki napięcia jest jego wstępne ~200W obciążenie. Wtedy nie ma większego ryzyka. Agregat rzeczywiście jest do bani jeśli chodzi o stabilność napięcia - dobry do zasilania żarówek, wiertarki ale nie elektroniki (uszkodził mi wzmacniacz ;/ )

  Ciekawi mnie jak kolega rozebrał agregat - ja nie moglem oddzielić stojana od silnika - czy potrzebny jakiś ściągacz lub spec przyrząd?.

  Jeszcze Co do silnika - w moim egzemplarzu tłok w GMP nie otwierał całkowicie okien płuczących - ergo nie osiągana była pełna moc. Po opiłowaniu (trochę brutalnie - wiem) denka tłoka agregat działa lepiej przy pełnej mocy (subiektywnie). Mam zdjęcia z tej operacji - postaram się poszukać.

  Pozdrawiam.
 • #21
  jaku_z_jelcza
  Level 11  
  Rozumiem że koledze chodzi o wirnik a nie o stojan. Tak czy siak, nawet żeby zdjąć stojan trzeba wyjąć wirnik. Trzeba zdjąć tylna pokrywę prądnicy, poluzować śrubę której łeb wystaje z wału odkręcić ją o max 1mm tak żeby nie dociskała już wału, następnie postawić agregat w takiej pozycji w jakiej pracuje, na dwóch nóżkach które zostały przy silniku - wał prądnicy poziomo. Teraz trzeba zdecydowanie i odważnie, niezbyt ciężkim młotkiem uderzyć w tą śrubę nie przytrzymując agregatu. Wał wirnika zeskoczy ze stożka na wale silnika, wały połączone są gładkim stożkiem. Jeśli wykręcimy śubę tylko troszkę to gwinty się na pewno nie uszkodzą.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Agregat w pierwotnej formie nie nadaje się do zasilania elektroniki, ale po dołożeniu regulatora avr napięcie jest bardzo stabilne. Dlatego właśnie ta przeróbka:-)
 • #22
  sGordon
  Level 11  
  janusz182 wrote:
  Panowie, skoro chiński agregat jest do niczego, tani niemiecki też nie jest dobry, więc jaki warto kupić i spać spokojnie, że napięcie nie podskoczy do 300 V.

  Proszę o podanie sprawdzonego modelu, albo firmy produkującej agregaty. Interesuję mnie moce 5 - 6 kW

  dziękuję


  Fogo - polski producent agregatów prądotwórczych o mocach od 2-630kVA. Droższe od chińszczyzny ale za to produkowane na solidnych komponentach. No i nie trzeba się martwić, że napięcie podskoczy do 300V :)
 • #23
  rdt
  Level 25  
  Witam
  kolego jaku_z_jelcza z twoich postów wynika ze wcześniej robiłeś próby z uruchomieniem silnika klatkowego jako generatora - czemu zarzuciłeś ten pomysł ? - prądnica obcowzbudna jest bardziej wydajna???
 • #24
  jaku_z_jelcza
  Level 11  
  rdt wrote:
  Witam
  kolego jaku_z_jelcza z twoich postów wynika ze wcześniej robiłeś próby z uruchomieniem silnika klatkowego jako generatora - czemu zarzuciłeś ten pomysł ? - prądnica obcowzbudna jest bardziej wydajna???


  Sprawność takiej prądnicy to niewiele ponad 40%, do tego miałem za mały silnik spalinowy no i jest jeden główny problem: zależność napięcia od obrotów. Mały skok obrotów - duży skok napięcia. Prądnica z silnika klatkowego ma jednak swoją zaletę: w prawie każdym domu znajdziemy taki silnik oraz kondensator od pralki i w razie wojny atomowej gdy padną elektrownie damy rade wytworzyć prąd żeby stawić czoło terminatorom:-)
 • #25
  PIEKNY1234
  Level 15  
  [quote="satanistik"]
  Quote:

  Coś kolega pomieszał - kondensator nie przepuszcza stałej wartości prądu - co najwyżej opóźnia fazę prądu o 90". Możliwe że jest to konieczne aby wytworzyć kołowe 2 fazowe pole magnetyczne tak aby prąd na wyjściu miał kształt zbliżony do sinusa. Jak będę miał laboratoria z maszyn w poniedziałek to z ciekawości dopytam.
  kondensator nie zawsze wprowadza 90 stopni opóźnienie fazy zawsze zależy od obciążenia.
 • #26
  rdt
  Level 25  
  Jeszcze mam pytanie - w jaki sposób w agregacie jest sprzęgnięta prądnica z silnikiem czy to jest jakieś sprzęgło rozłączalne czy jest skręcone na stałe??
  Czy możecie wrzucić zdjęcia po rozłożeniu takiego agregatu
 • #27
  jaku_z_jelcza
  Level 11  
  rdt wrote:
  Jeszcze mam pytanie - w jaki sposób w agregacie jest sprzęgnięta prądnica z silnikiem czy to jest jakieś sprzęgło rozłączalne czy jest skręcone na stałe??
  Czy możecie wrzucić zdjęcia po rozłożeniu takiego agregatu


  Na gładki stożek. Wał korbowy ma stożek zewnętrzny i gwintowany otwór na śrubę. Wał prądnicy jest drążony na całej długości, na jednym końcu jest łożysko - dalej od silnika, a bliżej silnika jest stożek wewnętrzny. Śruba jest tak długa jak wał prądnicy i wkręcona w gwintowany otwór w wale korbowym. Wciska wał prądnicy na wał korbowy i cały moment obrotowy jest przenoszony przez tarcie miedzy stożkami na wałach.

  Dodano po 19 [minuty]:

  Tani dwusuwowy agregat z Chin z dołączonym regulatorem AVR

  Po lewej stronie zdjęcia jest wirnik i widać wewnętrzny stożek w wale, po prawej stronie, po prawej stronie wału jest stożek zewnętrzny. Nie ma tam żadnych rowków, klinów, nacięć, zwykłe stożki. I jak już pisałem wcześniej, żeby zdjąć wirnik trzeba wykręcić trochę śrubę z wału o max 1 mm, trzymać za wirnik i uderzyć śrubę raz młotkiem. Raz a porządnie , na pewno zeskoczy ze stożka a gwintom nic nie będzie.
 • #28
  rdt
  Level 25  
  Hmm - jakbym chciał takową prądnicę połączyć z silnikiem od kosiarki to jakieś sugestie może? (poza stwierdzeniem ze się nie da oczywiście)
 • #29
  jaku_z_jelcza
  Level 11  
  rdt wrote:
  Hmm - jakbym chciał takową prądnicę połączyć z silnikiem od kosiarki to jakieś sugestie może? (poza stwierdzeniem ze się nie da oczywiście)


  To dorób sobie przejściówke z wału kosiarki na wał prądnicy i już. I z tego co wiem to 4 suwowe kosiarki mają regulator obrotów, tzn stabilizator obrotów. Trochę dziwne to pytanie...
 • #30
  leadman
  Level 16  
  Ciekawy pomysł.
  Ja problem stabilizacji rozwiązałem inaczej, mianowicie do taniego chińskiego agregatu dołożyłem UPSa.
  Efekt taki że kotłownia działa super, jedna żarówka w domu :) i jeszcze na upartego TV się poogląda.
  UPS APC1500 z allegro za 100zł.