Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Adaptacja rosyjskiego headset'a do użycia z PMR

[Robi] 17 Nov 2010 10:32 4434 8
 • #1
  [Robi]
  Level 2  
  Chciałbym „adoptować” rosyjski headset do użycia z PMR MT-3030.
  Headset jak na załączonym zdjęciu.

  Adaptacja rosyjskiego headset'a do użycia z PMR

  Niestety nie znam jego prawidłowej nazwy, ale bazuje on na modelu TA-56M (taki opis widnieje na głośniczku).
  Dodatkowe informacje z głośniczka to: 55Ohm i liczba 147.
  Jeśli chodzi o mikrofon to niestety nie znajduje się tam żaden opis, który sugerowałby jego typ/model.
  Co musiałbym zrobić, żeby móc używać powyższego headsetu z nowymi modelami PMR (na początek MT-3030, które posiadam)?
  Z góry dziękuję za każdą, choćby najmniejszą pomoc.

  ps.
  acha... wtyk jest okrągły na 4 piny
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  andy127
  Level 30  
  Witam.
  Zestaw wygląda na dość duży. Zapewne wygodniejsza byłaby słuchawka z mikrofonem oryginalnie dołączana do radiotelefonów. Ja przerabiałem do podobnych celów słuchawki od telefonów oraz słuchawki nagłowne z mikrofonem (takie jakie można kupić w wielu sklepach). Oporność słuchawki nie gra wielkiej roli. Wartość 55 ohm powinna być dobra. Trzeba jednak ustalić jakiego rodzaju jest mikrofon. Do współczesnych radiotelefonów stosuje się mikrofony elektrytowe z wbudowanym wzmacniaczem (kupowałem po 1 zł). W starszych zestawach słuchawkowo-mikrofonowych mogły być mikrofony dynamiczne i taki chyba by nie współpracował z Twoim PMR. Bywały też mikrofony węglowe i z tymi też byłby kłopot.
  Jeśli jest elektrytowy to OK.
  Jeśli dynamiczny to trzeba by spróbować wymienić wkładkę na taką za 1 zł (przeróbka mechaniczna mikrofonu).
  Trzeba też obciąć wtyczkę i zamontować dwie inne wtyczki typu Jack 3,5 mm i 2,5 mm.
  Następna sprawa to przycisk PTT którym włącza się nadawanie (chyba, że korzysta się z VOX-a).
  Czy w Twoim modelu PMR jest małe gniazdo do mikrofonu i większe do słuchawki?
  Andrzej
 • #3
  sp5wcx
  Level 33  
  Mikrofon jest dynamiczny, różnicowy typu DEMSz-1A. Z chęcią odkupię ten zestaw, bo brakuje mi go do kompletu radzieckiej radiostacji R-158.
  A jak nie chcesz się go pozbyć, to po niedzieli zeskanuję fragment dokumentacji od tej radiostacji z tym zestawem.
  Gdzieś na Elektrodzie była dyskusja o układach do współpracy takich mikrofonów z PMR-kami, poszukaj, tam było wszystko na ten temat.
 • #4
  sgyver1
  Level 17  
  Ten zestaw to tzw. policzkofon, jest tam "pilot"-przełącznik do włączenia i wyboru trybu pracy radiostacji(blokada szumu-otwarcie,itp.).Było to używane z kilkoma modelami radiostacji , najpopularniejsza -półprzewodnikowa R-148(mam! ale też ten element -owe "pudełeczko"niekompletny-używana przez komandosów i desant piechoty przewożony w BMP).Szkoda to psuć, jest to niezły oryginalny sprzęt z epoki, m. in. inwazji ZSRR w Afganistanie.Lepiej przerobić prawie identyczny policzkofon od lampowej R-126(bez tego "pudełeczka" z obrotowym przełącznikiem).Mam taki :) Ale bez włożenia mikrofonu elektretowego w miejsce oryginalnej "różnicówki" chyba się nie obejdzie.
  Schematy tego wynalazku i w/w radiostacji R148/158 znajdziesz tu :
  http://www.cqham.ru/sch.htm
  Pozdrawiam miłośników sprzętu z demobilu :)
 • #5
  andy127
  Level 30  
  Tak jak wcześniej pisałem sprzęt jest trochę duży. Na dodatek mało współczesny jak do podłączenia do PMR. Myślę, że jeśli są miłośnicy sprzętu z demobilu to grzechem byłoby ten sprzęt profanować przeróbkami. Lepiej aby stara słuchawka współpracowała ze starą radiostacją a z nowym sprzętem coś małego mniej rzucające się w oczy. Takie kryteria spełnia słuchawka od telefonu komórkowego. Ma mikrofon elektrytowy i przycisk, który można wykorzystać jako PTT. Przeróbka jest dość prosta.
  Andrzej sp3drm
 • #6
  [Robi]
  Level 2  
  Jeszcze raz dziękuję za każdą informację w tym temacie.

  Małe quorum wyjaśnienia...
  Foto załączone w pierwszym poście nie przedstawia w 100% przedmiotu, który posiadam (moja wina, gdyż nie dopisałem wyjaśnienia). Naprawiam ten błąd i poniżej zapodaję oryginalne fotki tego co posiadam.

  Adaptacja rosyjskiego headset'a do użycia z PMR
  Adaptacja rosyjskiego headset'a do użycia z PMR

  Pragnę również nadmienić, że bawię się w airsoft (jeśli tylko czas mi na to pozwala) i stąd właśnie wynika moja chęć dopasowania headset’u do PMR. Staram się, aby to w co i czym się bawię było oryginałem lub jak najbardziej zbliżone do niego.
  Dodatkowe info...
  Oryginalny „wtyk” typu 29ZS14.
  Skoro istnieją przejściówki z 29ZS14 na S1/S2 (SpecShop) to jest duże prawdopodobieństwo powodzenia podczas przerabiania :P

  @sp5wcx
  Ten radziecki headset jest tak klimatyczny, wyjątkowy, a wręcz jedyny w swoim rodzaju, że niestety, ale nie chcę się go pozbyć. W porównaniu z headset’ami typu Swimmer, czy Bowman jest rodzynkiem w swojej klasie! Kupiłem go w „baaardzo” okazyjnej cenie i boję się, że taka okazja nie trafi mi się po raz drugi... :P Nie zamierzam też (jak wspomniał andy127) profanować tego sprzętu. Zleży mi na tym, aby „dopasować’ oryginał do nowych PMR. Jestem pewien, że nie jest to trudne. Jednak moja wiedza jest na tyle skąpa, że jestem zmuszony prosić Was o pomoc.

  @andy127
  Tak jak napisałem w pierwszym poście posiadam PMR Intek MT-3030 z oryginalnym zestawem „mikrofonosłuchawkowym” (z wbudowanym PTT), który jednak nie jest dla mnie satysfakcjonujący. Są jeszcze inne modele, takie jak: KTSM-3 czy EM-105 – jednak klasyfikuję je jako „ostateczna-ostatecznoć”.
  Co do „wytyku” to jest to prawdopodobnie icom S1 lub S2. Zależy mi bardzo, aby nie popsuć niczego co będę podłączał. Jeśli mówisz, że słuchawka pracowałaby OK to byłoby super :) ...pytanie tylko jak dopasować mikrofon :/
  Co do PTT już nie jestem wymagający :P Skorzystałbym nawet z jakieś „klimatycznej” obudowy gruszki CB, w której otwierałbym i zamykał obwód (to chyba nie jest zbyt skomplikowane).

  @sgyver1
  sgyver1 wrote:
  bez włożenia mikrofonu elektretowego w miejsce oryginalnej "różnicówki" chyba się nie obejdzie.

  Czy naprawdę nie ma układu, któryby „pomagał” w dopasowaniu starego układu do nowych urządzeń?
  Z tego co czytałem oryginalny mikrofon jest idealny do pracy w dużym hałasie – skoro tak, to dlaczego zmieniać dobry na gorszy?

  Pozdrawiam
  R
 • #7
  andy127
  Level 30  
  Witam.
  To zmienia postać rzeczy. Słuchawka będzie działać na pewno. Mikrofon po dodaniu wzmacniacza powinien też działać. Nie mam na chwilę obecną sprawdzonego układu takiego wzmacniacza. Może ktoś w międzyczasie coś podeśle. Jako PTT może służyć dowolny przycisk. Najważniejsze byłoby zdobyć gniazdo pasujące do wtyczki jaką posiadasz (warunek konieczny aby nic nie przerabiać w oryginalnym zestawie).
  Andrzej

  Dodano po 40 [minuty]:

  Nie jestem pewny czy dobrze widzę na zdjęciu i chcę się upewnić. Czy zestaw składa się ze: słuchawki, mikrofonu, kabla i wtyczki - nie posiada manipulatora ani przycisku PTT?
  Andrzej
 • #8
  Driver-
  Level 38  
  Taki jedno tranzystorowy wzmacniacz powinien załatwić sprawę. "M" to mikrofon szczękofonu, wyjście "Mic" podłączasz zamiast mikrofonu zewnętrznego PMR MT-3030. Potencjometrem montażowym R2 ustawiasz odpowiednią głośność, tak aby w drugim PMR było słychać odpowiednio głośno i bez zniekształceń. PTT nie musisz dorabiać ponieważ ten typ PMR ma funkcję VOX.
 • #9
  andy127
  Level 30  
  Witam.
  Kiedyś robiłem wzmacniacz do mikrofonu elektrytowego który dawał za mały sygnał do współpracy z radiotelefonem ONWA K-6201 na 2 m (jak na schemacie niżej).
  Adaptacja rosyjskiego headset'a do użycia z PMR
  Układ działał.
  Myślę, że wzmacniacz podany przez kolegę powyżej będzie działał (nie miałem czasu przetestować).
  Myślę, że całość mogłaby wyglądać tak:
  Adaptacja rosyjskiego headset'a do użycia z PMR
  Trzeba tylko sprawdzić gdzie w tym zestawie jest podłączony mikrofon a gdzie słuchawka (myślę o wtyczce) oraz czy ten PMR ma gniazda Jack do podłączenia mikrofonu i słuchawki.
  Andrzej