Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparat Olympus FE-240, błąd obiektywu.

mot4ba 17 Lis 2010 17:59 3158 14
  • #1 17 Lis 2010 17:59
    mot4ba
    Poziom 10  

Witam. Mam problem z aparatem Olympus FE-240. Aparat był po upadku, cały obiektyw wpadł do środka, połamały się elementy prowadnicy obiektywu ale posklejałem je i wszystko mechanicznie wyglada OK (działa także), ale po złożeniu aparat chyba błędnie odczytuje położenie obiektywu gdyż po uruchomieniu co trwa dość długo (ale żaden bład nie wyskakuje) obiektyw wysuwa się w położenie troche mniejsze niż powinien (1/3). Gdy przyblizam obraz zoomem to lekkie dotknięcie zooma powoduje że aparat maksymalnie zoomuje pomimo że puszczam zooma. Gdy natomiast cofam zbliżenie to obiektyw chowa się całkowicie jak gdyby był wyłączany i natychmiast obiektyw wyskakuje z powrotem do maxymalnego położenia. Gdy go wyłączam to kilkukrotnie cofa sie do srodka ale ostatecznie wszystko gaśnie przy wysuniętym obiektywie w 1/3. Dodatkowo AF wydaje się calkowicie nie działać, gdyż nawet przy tym max Zoomie nie łapie nic ostrości, mawet nie probuje. Wydaje mi się że to któryś transoptor szczelinowy. Są dwa-jeden przy AF a drugi przy silniczku obiektywu. Tylko jak je sprawdzić bo transoptory mają niby 5 wyprowadzeń a tamte mają tylko 4, więc jak sądze to dioda+fotorezystor ? Skąd wiedzieć który z nich to dioda ;) Dodatkowo silniczek AF ma dwa widoczne uzwojenia (4 wyprowadzenia do taśmy) ale gdy podłączam 1.5V pod którekolwiek uzwojenie to silniczek nie reaguje. Te od biektywu przy 1.5V pracuje. Proszę o jakieś rady gdyż chyba ze 3 razy już go rozkładałem szukając przyczyny. Obiektyw ejst złozony poprawnie gdyż olympus pomyslał i nie ma możliwości złozenia go źle.

film pokazujący problem

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.
    Link

0 14
  • #2 17 Lis 2010 22:09
    ion-tichy
    Poziom 31  

Punktem wyjścia musi być poprawna praca układu AF. To układ sterowany przez driver - przykładanie napięć nic nie da. Silniczek wraz soczewką musi pracować lekko w całym zakresie.
    Ale tak na marginesie, klejenie połamanych prowadnic innych elementów obiektywu nie ma większego sensu. To precyzyjny układ, tam wszystko musi gładko chodzić.

0
  • #3 17 Lis 2010 22:37
    mot4ba
    Poziom 10  

sęk w tym że wszystko pracuje dość lekko, na pewno na tyle by silniczki nie miały z tym problemu. skleiłem bardzo dokladnie także z tym też nie powinno być problemu.

0
  • #4 18 Lis 2010 14:27
    mot4ba
    Poziom 10  

Wybaczcie że jeden pod drugim...
    W jaki sposób sprawdzić czy silniczek krokowy AF działa poprawnie ? są tam dwa uzwojenia więc mam oba podłączyć czy jak ? Wole się spytać nim coś spale ;)

0
  • #5 18 Lis 2010 15:48
    gajmix
    Poziom 32  

Żeby silnik krokowy zaczął się obracać trzeba podawać zasilanie sekwencyjnie na odpowiednie cewki. Nie mając do niego odpowiedniego sterownika możesz co najwyżej sprawdzić cewki, i tylko tyle.

0
  • #6 18 Lis 2010 16:33
    mot4ba
    Poziom 10  

Rozumiem, dzięki za informacje. Sprawa wygląda tak, że słychać działanie silniczka obiektywu który pracuje i sporo głosniej słychac działanie tego silniczka od AF ktory wydaje się mieć jakieś problemy jak gdyby miał problemy z obracaniem zębatkami ale recznie moge je obracać z praktycznie zerowym oporem (wszystkie razem łącznie z podłączonym silniczkiem).
    Jest jakaś opcja żeby zresetować aparat ? Bo wydaje mu się że jest poprawnie wyłączony z wysuniętym obiektywem... A może zapamiętał ostatnią pozycje przed upadkiem ?

0
  • #7 18 Lis 2010 17:48
    gajmix
    Poziom 32  

mot4ba napisał:
    Jest jakaś opcja żeby zresetować aparat ? Bo wydaje mu się że jest poprawnie wyłączony z wysuniętym obiektywem... a może zapamiętał ostatnią pozycje przed upadkiem ?

Owszem zdarzały się w starszych modelach Sony i Panasoniców takie rzeczy że po wymianie obiektywu na sprawny aparat wariował, ale w Olympusach to się raczej nie zdarzało. Przynajmniej ja nie miałem takiego przypadku. Jeśli tak jest, to winne jest oprogramowanie i nic tu nie poradzisz oprócz resetu z poziomu menu aparatu.

0
  • #8 18 Lis 2010 18:05
    mot4ba
    Poziom 10  

Dzięki za pomoc. A wiesz może o co chodzi z tym zoomem ? Jedno dotkniecie a on pracuje w całym zakresie.

0
  • #9 18 Lis 2010 20:40
    ion-tichy
    Poziom 31  

Proponowałbym sprawdzić, taśmę obiektywu, złącze tej taśmy na płycie, poprawność styków. Prędzej tu jest problem lub w samym driverze, oprogramowaniu dałbym spokój, to nie komórka.

0
  • #10 22 Lis 2010 20:38
    mot4ba
    Poziom 10  

Do pierwszego postu dodałem filmik ukazujący problem.

0
  • #11 23 Lis 2010 09:39
    1496289
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 23 Lis 2010 11:49
    mot4ba
    Poziom 10  

Obiektyw jest oryginalny i matryca też. Jedyne co to to że obiektyw był klejony ale zrobiłem to dokładnie i trudno znaleźć nawet gdzie to było klejone ale fakt faktem recznie obracając obiektyw po odłączeniu przekłądni ciężko chodzi. I to mnie martwi bo nie wiem co stawia taki opór. Złożony jest dobrze bo inaczej by się nie dało.

0
  • #13 23 Lis 2010 12:38
    1496289
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 23 Lis 2010 13:07
    mot4ba
    Poziom 10  

Tak. W sumie ciągle jest nieostry. I co bym nie zrobił zoom i tak jest maxymalny.

0
  • #15 24 Lis 2010 01:11
    1496289
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów