Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to odpowiedni przewód- budynek gospodarczy.

17 Lis 2010 18:05 2548 9
  • Poziom 2  
    Witam szanownych elektryków.
    Mam pewien problem otóż wybudowałem nowy dom i mam już podłączony prąd 15kW przydziału mocy. Od skrzynki ZE do rozdzielni w domu mam ok40m podłączone przewodem yky5x10mm2. W przyszłym roku chciałbym podłączyć budynek gospodarczy do instalacji mojego domu który jest oddalony od domu 50m, instalacja jednofazowa 230V. Pobór mocy w tym budynku to max 3.5kw. Teraz moje pytanie; czy wystarczy przewód YKY3x4mm2. Dziękuję
  • HELUPOWER
  • Poziom 41  
    Witam
    Wystarczy ,ale namawiał bym na przyłącz siłowy, bo koszt trochę większy,
    a później się żałuje że się nie zrobiło.
    Pozdrawiam.
  • HELUPOWER
  • Poziom 24  
    Z elektrycznego punku widzenia wystarczy, poniewaz spadek napięcia wyniesie 0.4% a moc tracona w kablu nie jest przekroczona (0.3W/m). Z powodów budowlanych, w ziemi nie zakopuje się kabla o przekroju mniejszym jak 10mm2.
  • Poziom 29  
    trebuch1 napisał:
    Z powodów budowlanych, w ziemi nie zakopuje się kabla o przekroju mniejszym jak 10mm2.

Pierwsze słyszę.
    To dlaczego produkuje się kable o mniejszych przekrojach, do układania na ścianach lub w korytach ?
  • Poziom 32  
    To dlaczego YKY zaczyna się od przekroju 1,5mm^2 ??
    A po drugie to poco do lampek ogrodowych zakopywać kabel 10mm^2 jak wystarczy 2,5mm^2 ??
  • Poziom 29  
    Kable/przewody dobiera się:

1. Na długotrwałą obciążalność i przeciążalność prądową
    2. Na warunki zwarciowe
    3. Na dopuszczalny spadek napięcia
    4. Na wytrzymałość mechaniczną
    5. Na dopuszczalny spadek napięcia wywołany prądem załączeniowym

Potem należy sprawdzić skuteczność ochrony przeciwporażeniowej.

Tak więc jest trochę liczenia i podałeś za mało danych aby je wykonać.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Pierwsze słyszę, żeby do ziemi kłaść minimum 10mm2, chyba się koledze pomyliło z minimalnym przekrojem PEN, w przeciwnym razie po co byłyby na rynku np. YKY3x1,5, YKY5x1,5 i im podobne....
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi i sugestie, bardzo mi pomogły w wyborze przewodu.
    Posłucham jednego z rozmówców który sugerował abym podciągnął przewód siłowy i ma rację ze siła może się kiedyś przydać. Dzięki i uważam temat za zamknięty.