Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop włącza się raz na jakiś czas

limbo 17 Lis 2010 21:41 11267 32
  • #1 17 Lis 2010 21:41
    limbo
    Poziom 12  

Witam!
    Zakupiłem Toshibe jakiś czas temu. Uzywaną. Jest na TL56 1,8ghz dual.
    KArta ati hd2600.
    Wszystko smiaglo pięknie, do dziś.
    Nagle po włączeniu słyszę wentyaltor i nic więcej. Dopiero np po 10 uruchomieniu laptop odpala jakgdyby nigdy nic i dziala jak działał. SMiało odpalam gdy i nadal dzialaja z taka samą wydajnościa- liczba klatek na sekundę nie spadała.
    Jedna gdy teraz wyłącze komputer to może sie włączyć za 10 razem albo 20. Skąd taka przyczyna?
    Acha za każdym razem gdy już odpali pojaia sie komunikat w biosie zebym wlaczyl bios, tam wgrywal default i działa.
    POMOCY?

0 29
  • #2 17 Lis 2010 22:03
    Mariusz Raczek
    Poziom 28  

Sprawdź i ewentualnie wymień bateryjkę od ustawień cmos setup. Ostrożnie z padami, jeśli jest lutawana do płyty głównej.

0
  • #3 18 Lis 2010 09:09
    limbo
    Poziom 12  

Ale aby ta bateryjke wyciagnac nalezy rozebrać wszystko?
    moge spróbować.
    Dodam, że na poczatku pomagało aby uruchomić wyciągnięcie baterii od laptopa tej dużej i włożenie. Odpalał odrazu jakgdyby nigdy nic. Teraz to nie pomaga.
    Doszły mnie słuchy od pewnego serwisanta- bardzo dobrego u mnie w mieście iż prawdopodobnie to płyta główna, że ma coś w stylu zimnych lutów.
    Co o tym sądzicie Wy?

Dodano po 41 [minuty]:

Przed chwilką znowu uruchamiałem długo laptopa.
    Pojawił się tym razem komunikat w biosie "battery data is dead"
    potem jeszcze raz wyłączyłem włączyłem i wskoczyło z napisami ze ustawienia bios nie znane i musiałem wejsc w bios zapisac default i poszlo.
    Jeśli to faktycznie bateria to dlaczego nie uruchamia sie zawsze z tym komniukatem? w PC mialem ten problem to zwyczajnie zawsze wgrywałem default a tutaj nie zawsze sie uruchmi ten laptop. Czy przez slaba baterie systemową nie chce sie uruchomić laptop?
    Do tego dodam ze laptop ma ok 2 lat i już by padła ta betryjka?

1
  • #4 18 Lis 2010 11:39
    przekrent
    Poziom 32  

Pewnie most południowy wymaga reballingu.

0
  • #5 18 Lis 2010 13:38
    limbo
    Poziom 12  

drogie takie naprawienie? nie drogie?

2
  • #6 18 Lis 2010 14:17
    bmserwis
    Poziom 36  

Kolega wpisze sobie w wyszukiwarkę "reballing" i wszystko będzie jasne. Proszę zlokalizować miejsce gdzie znajduje się układ i spróbować go docisnąć w trakcie uruchamiania. Jeśli ruszy to sprawa jasna.

1
  • #7 18 Lis 2010 16:19
    limbo
    Poziom 12  

za kazdym razem dopiero teraz zuwazylem gdy odpala sie juz laptop mam komunikat
    error 0280 previosu boot incomplete
    Google mowi ze to typowy problem z bateria cmos.
    Szukam teraz sposobu jak jakims programem sprawdzic napiecie tej bateryjki

0
  • #8 18 Lis 2010 17:41
    bmserwis
    Poziom 36  

Żadnym programem, baterię należy wylutować i zmierzyć miernikiem. Na drugi raz niech kolega najpierw dobrze się przyjrzy, bo jeśli nie zauważył kolega tego komunikatu to naprawdę zalecam rozważanie wizyty u okulisty.

0
  • #9 18 Lis 2010 19:51
    limbo
    Poziom 12  

czyli ten komunikat daje nadzieje na to ze padła tylko ta bateryjka??
    Rozebrałem laptopa na części pierwsze. Robiłem to bardzo delikatnie i w każdym etapie robiłem fotki, żeby potem złożyć, tak jak było.
    efekt jest taki ze mam płytę główną w ręce.
    Pierwsze co to wszystkie pasty, aż są pokruszone i pozasychane. Delikatnie poczyściłem, jutro kupię pastę aby montować jak należy.
    Bateria jest wlutowana. Jutro będę miał miernik. Czy aby zmierzyć konieczne jest wylutowanie? a co gdy przyłożę do lutów by sprawdzić?
    Sam jestem w szoku, że mi się udało tak to rozebrać.
    Rozumiem, że napięcie poniżej 2V będzie jednoznaczne?
    Dziękuję za pomoc.
    Szkoda, że nie mam miernika w tej chwili... taką baterię dokupię gdzieś? czy tylko serwis?

0
  • #10 19 Lis 2010 22:26
    limbo
    Poziom 12  

witam!
    Po rozebraniu laptopa rozpocząłem testy
    Bateria cmos wykazała 3,20V
    Czyli jest super.
    Mialem dostęp do HA więc skorzystałem.
    Rozgrzałem most północny i południowy.
    Złożyłem wszystko do kupy. Nie została mi ani jedna śrubeczka.
    Wszystko wygląda więc naprawde dobrze jak na pierwszy raz.
    Efekt mojej pracy jest jednak dość dziwny.
    Po złożeniu laptop odpalił... zapalił sie znaczek (symbol SATELLITE), ktory zapala sie zawsze razem z ekranem.......... wczesniej nie zapalal sie ani znaczek ani monitor. Teraz wyglada to tak, że komputer najzwyczajniej w świecie zadziałał. Uruchomił sie win ale ja tego nie widze na matarycy:(
    Ekran jest czarny zas slyszę ze wszystko sie uruchamia... teraz wiec jestem znowu w kropce.
    czy uszkodzona od poacztku byla karta?
    czy coś może zle złożyłem?
    Czy jest jakas procedura opdlalenia laptopa po calktowitym rozebraniu??
    Dodam ze teraz laptop uruchamia sie zawsze! zawsze wszystko idze prawidlowo lecz nie widze tego na ekranie bo jest czarny?
    co moglem zle podlaczyc? jutro palnuje rozebrac laptop jeszcze raz, moze pominąłem jakiś kabelek albo zle zlozylem.
    Czekam na podpowiedzi.

0
  • #11 19 Lis 2010 22:31
    djkarol1
    Poziom 16  

Podłącz monitor i kombinuj fn+Fx jak pojawi się obraz, w co wątpię to problem z drogą do matrycy albo samą matrycą.... wszystkie kable od matrycy podłączyłeś ??

0
  • #12 19 Lis 2010 22:38
    bmserwis
    Poziom 36  

Odnośnie kabli będzie miał kolega dwa, sygnałowy oraz zasilanie inwertera matrycy. Jeśli na zewnętrznym monitorze jest OK to pozostaje się tylko cieszyć w innym wypadku wina może leżeć w chipsecie karty graficznej (nie pamiętam szczerze mówiąc czy jest to układ zintegrowany czy MXM).

0
  • #13 19 Lis 2010 23:38
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 20 Lis 2010 00:14
    bmserwis
    Poziom 36  

Jak często przy awarii chipsetu masz poprawny obraz na zewnętrznym źródle?

0
  • #15 20 Lis 2010 00:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 20 Lis 2010 00:21
    bmserwis
    Poziom 36  

To spójrz kolego o jakim chipsecie tutaj rozmawiamy.

1
  • #17 20 Lis 2010 00:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 20 Lis 2010 09:06
    limbo
    Poziom 12  

jak mam podłączyć zewnętrzny monitor? jak to robilem to zawsze w windowsie musialem to powłączaća teraz? zwyczajnie podłączenie w ten kabel szeroki z boki niebieski da obraz na zewnątrz? ide próbować
    Proszę sie nie kłócić panowie
    dzieki jeszcze raz
    Acha, karta grafiki wyglądała tak jakby była wkręcona w płyte główną- gdybym porozkręcał śrubki to kartę mialbym w ręce.
    Nie pokoiło mnie coprawda to, że cała karta jest tak jakby przypieczone delikatnie:)
    ciemniejszy kolorek. Ale wdg everest ultimate gdy komp jeszcze dzialal monitorowałem laptop i temperatura nigdy nie była na karcie wysoka. Po wyłaczeniu gry było 45*

0
  • #19 20 Lis 2010 10:03
    bmserwis
    Poziom 36  

Witaj karta w takim razie jest na złączu MXM, czyli w przypadku wymiany wystarczy kupić nową kartę odpada konieczność reballingu.

0
  • #20 20 Lis 2010 10:42
    limbo
    Poziom 12  

Odpalilem sprzęt na monitor zewnętrzny.
    Zadziałało- jest obraz, system wgrywa sie praktycznie normalnie, jednak obraz posiada paski, kreski, ze ciezko zauwazyc co aktualnie dzieje sie na monitorze.
    Co teraz? czy jest opcja ze owe paski oznaczaja uszkodzoną karte? czy moze nadal jest to wina tego mostu połnocnego.
    Zaznacze ze system załącza sie zawsze! prolem uruchamiania zniknął całkowicie.
    Może nie podłączyłem czegoś i dlatego nie ma obrazu na monitorze? może vga zawsze było uszkodzone i tak wyswietlalało? nigdy tego wczesniej nie sprawdzałem.
    Jezeli to karta to moze ja powinienem wygrzac??
    z tego co wiem to ten most który wygrzałem odpowida za przekazywanie obrazu... moze teraz jest inaczej uszkodzony. Pytam bo nie iwem czy kupować kartę... co kombinować?

0
  • #21 21 Lis 2010 09:15
    limbo
    Poziom 12  

Czekam na wasze podpowiedzi... help

0
  • #22 21 Lis 2010 09:51
    polonez15
    Poziom 32  

Uwaliłeś lapka swoim grzaniem kolego...

-1
  • #23 21 Lis 2010 10:12
    limbo
    Poziom 12  

bardzo ciekawe stwierdzenie.
    W koncu poraz 1 laptop sie uruchamia winda sie wgrywa. A ty takie teksty wstawiasz.
    Najprawdopodobniej dzieki tej operacji okazalo sie ze wine ponosi karta graficzna ale czekam na podpowiedzi fachowcow ktorzy sie juz tu wypowiadali.

1
  • #24 21 Lis 2010 10:57
    polonez15
    Poziom 32  

Winda się wgrywa ale grafika wcześniej działała, no nie? I nagle sama przestała?

0
  • #25 21 Lis 2010 11:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 21 Lis 2010 11:23
    jmichal
    Poziom 10  

Ok więc tak, na 99% masz uszkodzony układ graficzny albo naruszyłeś niechcący kartę w złączu w którym się znajduje . Niestety musisz jeszcze raz rozebrać lapka wyciągnij kartę kup izopropanol i przemyj bardzo dokładnie i ostrożnie złącza. Jeżeli to nie pomorze to niestety będziesz musiał zrobić reballing ale w twoim przypadku lepiej ci wyjdzie zakup nowej karty. Pamiętaj tylko że nie wszystkie układy dostępne na rynku będą pasowały do twojego lapka. Najlepiej kupić taką samą bądź z tej samej rodziny.Dodatkowo pisałeś że wygrzewałeś północ i południe ale chyba grafiki jeszcze nie ( mogę się mylić ) jeżeli nie to wyciągnij grafikę i wygrzej ale tylko do ok. 100 stopni nie więcej, i podłącz laptopa.Jeżeli zobaczysz przez moment dobry obraz będzie to oznaczało ewidentnie uszkodzona grafikę
    Pozdrawiam

0
  • #27 21 Lis 2010 11:38
    limbo
    Poziom 12  

grafiki nie wygrzewalem wlasnie bo podejrzewalem most polnocny tzn serwisant mi tak powiedzial ale mowil ze grafika moze miec ten sam objaw.
    Teraz wszystko wskazuje tak jak podpowiadacie na karte grafiki.
    Jednak czy uszkodzony most nie moze powodowac tez tego ze nie ma obrazu a wgrywa sie winda? ponoc ten most jest odpowiedzialny za przekaz obrazu stad moje pytanie.
    Czy możliwe ze cos zle teraz zlozylem skoro nie ma obrazu??
    Dziwne wiec ze skoro grafiki nie wygrzewalem to jest taka zmiana w dzialniu i system rusza.
    Co do wygrzewania przyznam ze robilem to w pelni amatorsko jednak ogladalem jak to sie robi. Robilem to delikatnie i nie wiem jaka temperature uzyskalem. W kazym razie nie czulem smrodu ani nie widzialem zeby cos sie przytapialo... bo robilem to delikatnie, mozliwe wiec ze nic tym nie zdzialalem bo sie balem. Najchetniej wyminilbym karte, czytalem ze niestety inna karta ktora wejdzie moze sie grzac bo te laptopy slaba chlodza i mocniejsza zwyczajnie nie da rady sie schlodzic.
    Jeszcze raz bardzo dziekuje za pomoc i czekam na dalsze rady

1
  • #28 21 Lis 2010 12:05
    jmichal
    Poziom 10  

Każdy z tych układów odpowiada za prace komputera ale w twoim wypadku (linie na monitorze zewn. ) pokazują jednoznacznie uszkodzoną samą kartę graficzną. Jeżeli miałbyś uszkodzona północ to laptop nie przechodziłby procedury POST - u w BIOS -ie , czyli w skrócie nie uruchamiałby się. Upalony układ raczej też nie jest gdyż komputer w ogóle by się nie uruchomił. Podgrzej sama grafikę i podłącz powinieneś zauważyć na chwilę że obraz będzie ok. Za sygnał na monitor i na matryce odpowiada zupełnie inny sygnał, dlatego tak się zdarza że na zewnątrz obraz jest a na matrycy nie.

0
  • #29 21 Lis 2010 12:36
    Electronic DIY
    Poziom 10  

Cytat:
    Ja bym zrobił FORMAT, tylko pożądny, a jakby to nie pomogło to w ogóle inny system operacyjny. Jak to nic nie da, to powoli, ostrożnie rozebrał laptopa i wymienił bateryjke od CMOS'u. Na końcu (w razie braku efektu) wymienił dysk twardy. Spróbował bym ostatni raz i oddał kompa do serwisu na zmianę płyty głównej. Dalej już kupił nowego kompa.
    POZDRAWIAM! Wink

hehe rozwaliło mnie to...
    Na koniec jeszcze wymień CPU, RAM, taśmę od matrycy, matrycę ew. inwerter... co tam jeszcze zostało? :D

A teraz tak na poważnie...
    Zrób tak jak napisał kolega jmichal, i w żadnym wypadku nie sugeruj się takimi postami jak wyżej ;)
    Ewidentnie masz uszkodzoną kartę graficzną.
    Pozdrawiam!

0
  • #30 21 Lis 2010 18:58
    limbo
    Poziom 12  

Super! jestem wdzieczny za rady. chetnie dalbym wszystkim punkty ale nie wiem jak dać każdemu. Zastanawiam sie czy rozbierac i wyciagac karte czy dac juz fachowcowi. Chyba zostane przy pozostawieniu sprzetu w serwisie. Dam znac. jeszcze raz wielkie dzięki

Dodano po 10 [minuty]:

Zmienilem zdanie. Zabiore sie za naprawde karty. Mam izopropanol. Przeczyszcze wszystko. Zobaczymy co bedzie. Jednak czy mam normlanie spryskac cala karte tym i czekac az odparuje ? tak to ma wygladac?
    I jeszcze jedno co do tej procedury POST.
    Rozumiem o co chodzi jednak wczesniej tej procedury nie przechodzilo bo wlasnie tak to wygladalo, wiec czy w skutek rozberania i zlozenia moglem sprawic ze teraz przechodzi POST ale nie ma obrazu? cos to dziwne.

Dodano po 5 [godziny] 27 [minuty]:

Rozebrałem ponownie. Zdemontowałem kartę graficzną.
    Wypłukałem izopropanolem. Wyczyściłem.
    Zmontowałem.
    Niestety nic to nie zmieniło:( jutro serwis.

0