Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykryto ściśle tajny debugger w procesorach AMD (hasło EDI)

danielde 17 Lis 2010 23:30 3023 7
  • Wykryto ściśle tajny debugger w procesorach AMD (hasło EDI)
    Zajmujący się łamaniem zabezpieczeń sprzętowych haker odkrył tajną funkcję debugowania stosowaną we wszystkich procesorach AMD powstałych w czasie ostatniej dekady. Zabezpieczony hasłem debugger jest prawdopodobnie powiązany z inżynierią wsteczną. Dzięki hakerowi o pseudonimie 'Czernobyl' okazało się, że ściśle tajny debugger stosowano we wszystkich procesorach firmy AMD od modelu Athlon XP począwszy.

W publikacji z 11 listopada haker napisał: "Procesory AMD (Athlon XP i nowsze) posiadają debugger oparty o firmware, który znacznie wykracza poza standardowe możliwości, definiowane przez architekturę x86." Czernobyl pisał również, że "z jakiegoś powodu AMD uznało ten fakt za ściśle tajny," a na ślad o ich istnieniu haker trafił podczas wizyty na stronie zawierającej niedokumentowane rejestry procesorów AMD.

Aby wprowadzić procesor w tryb deweloperski do rejestru EDI procesora należy wprowadzić hasło 9C5A203A. Czernobyl zdobył ten klucz używając ataku metodą 'brute force'.

Wbudowana funkcja debugowania procesorów AMD prawdopodobnie wykorzystywana jest podczas trwania procesów produkcji, a przed wysyłką do sklepów jest wyłączana.

Więcej na temat znajdziecie w publikacji hakera Czernobyl dostępnej TUTAJ.

źródło:Link, Link

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    Tłumacz Redaktor
    danielde napisał 676 postów o ocenie 11, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2009 roku.
    swiftgeek
    Poziom 12  
    stare ;)
    w coreboot było używane od bardzo długiego czasu ;)
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
    A można to po naszemu napisać? Ja np nie posiadam takiej wiedzy żeby to zrozumieć. Coś tam jest zabezpieczone hasłem i nie rozumiem do czego to służy.
    P-o-l
    Poziom 18  
    grala1 napisał:
    A można to po naszemu napisać? Ja np nie posiadam takiej wiedzy żeby to zrozumieć. Coś tam jest zabezpieczone hasłem i nie rozumiem do czego to służy.

Możesz użyć tego debbugera aby zobaczyć jak to wszystko działa(chodzi o procesor) i zrobić jakiś tańszy odpowiednik.
    El Diablo
    Poziom 20  
    Czyli "spiratować" ?
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  
    Może mniej zapału można wykorzystać do napisania benchmark-a który zawyży lub zaniży parametry procesora co dość często występuje w różnych publikacjach prasowych stara wiadomość przeciętny użytkownik potraktuje to jako ciekawostkę.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    P-o-l napisał:
    grala1 napisał:

Możesz użyć tego debbugera aby zobaczyć jak to wszystko działa(chodzi o procesor) i zrobić jakiś tańszy odpowiednik.

nie rozumiem? Wynika z tego, jakby AMD zostawiało furtkę do kopiowania ich procesorów? Mógłby ktoś jeszcze rozwinąć, o co chodzi w tym newsie? Nie siedzę tak mocno w tematyce :)