Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie kable pod instalacje

herbutt 18 Nov 2010 10:04 2115 4
Optex
    herbutt
    Level 11  
    Witam.
    Wykonuje u siebie w domu nowa instalacje elektryczną. Telewizor plazmowy będzie wisiał na ścianie w związku z czym poprowadziłem już gniazdo zasilające na odpowiedniej wysokości. W korycie euro złącze, kabel sieciowy pod internet, kabel antenowy, kabel hdmi. Mam jednak dylemat z reszta kabli. Ponieważ wszystko będzie pod tynkiem już teraz muszę poprowadzić wszystkie kable. I teraz mam pytanie do was bo morze ktoś rozwiązał już ten problem. Jakie przewody (myśląc o przyszłości) jeszcze pociągnąć oprócz już istniejących?
  • Optex
    irekr
    Moderator
    Jak wkładasz pod tynk to nie kombinuj tylko wsadź peszla 25 mm.
    Nikt nie wie co będzie za 5 lat a nie będziesz przecież kuł ścian ani przybijał kabli do podłogi. Zastanów się tylko gdzie dasz drugi koniec tej rury....
    To tak z własnego doświadczenia...
  • Optex
  • Helpful post
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Od każdego z pokoi poprowadź po :
    - 2 kable koncentryczne (np. RG-6 , TRISET 113) (na dzień dzisiejszy)
    - 2 kable skrętki (UTP-5) (jeden net - drugi telefon)
    --- koncentryki i kable do wspólnego punktu (np. na strychu lub w garażu)
    - rozprowadź sobie w każdym pokoju skrętkę (do wspólnego miejsca) pod system alarmowy i/lub TV-przemysłową

Oczywiście jak irekr proponuje, jest to najbezpieczniejsze wyjście, ale czasami nie można wstawić peszla fi25mm pod tynk.

Pozdrawiam.
    irekr
    Moderator
    I jak już inwestujesz w chałupę to załóż skrętkę kat.6, zawsze to można coś więcej puścić....
  • Helpful post
    wachcio
    Level 24  
    Kolega zamiast peszla użył plastikowego kanału wentylacyjnego o przekroju prostokątnym. Mieści się więcej kabli i bez problemu przechodzi kabel Euro.