Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki aparat do robienia zdjęć TYLKO samochodom?

shizmatic 18 Lis 2010 14:58 5400 5
 • #1 18 Lis 2010 14:58
  shizmatic
  Poziom 9  

  Witam, poszukuje aparatu pod nietypową sprawe. Konkretnie aparatem tym będą fotografowane tylko auta, z zewnątrz i wewnątrz, nieporuszające się dla jasności.
  Nad budżetem nie myślałem, dobrze aby nie wykraczał poza jakieś 7 tys (nowy). a tak na dobrą sprawe jeśli sąi takie co za 2 tys zł zrobią równie dobrze zdjęcia to czemu nie.
  Nie będzie filmowania, ani potrzeby używania żadnych "niestworzonych" funkcji.
  Pozdrawiam

  0 5
 • #2 19 Lis 2010 00:16
  kazwita
  Poziom 15  

  Witam.

  Wszystko pewnie będzie zależało od poziomu wspomnianej "nietypowości". Jeżeli będą wykonywane zdjęcia o charakterze dokumentacyjnym (np. uszkodzony błotnik, pęknięta deska rozdzielcza po "zniknięciu" radyjka itp.), to omalże każdy sprzęt się nada począwszy od kompaktu. W przypadku bardziej wyrafinowanych artystycznych zamierzeń, trzeba się skupić głównie na doborze obiektywów. Myślę, że obowiązkowo szeroki kąt dla uzyskania przerysowań podkreślających dynamikę pojazdu, do tego solidny statyw i filtr polaryzacyjny.

  Pozdrawiam.

  0
 • #3 19 Lis 2010 13:06
  shizmatic
  Poziom 9  

  Zdjęcia miałby oddawać urok i walory samochodów, ale napewno nie będzie to kierowane w stronę artystyczną. Mają być poprostu bardzo dobre zdjęcia - niekoniecznie chodzi mi tu o ich wielkość, ma być jakość.

  0
 • #4 19 Lis 2010 23:57
  kazwita
  Poziom 15  

  W takim wypadku wybór sprzętu może w pewnym stopniu zależeć od sposobu prezentacji czy publikacji zdjęć. Strona internetowa stawia mniejsze wymogi niż druk (szczególnie ten w większych formatach). Jednakże proszę na wstępie przyjąć podstawowe twierdzenie:

  O tym, czy zdjęcie może zostać uznane za dobre decydują w pierwszej kolejności umiejętności fotografa, znacznie mniejszy wpływ ma użyty do jego wykonania sprzęt.

  Umiejętności można zdobyć drogą czytania, oraz prób i uczenia na błędach. Czyli na początku nie ma sensu zbytnio przepłacać, chyba że fundusze nie stanowią żadnego problemu. Można wybrać trochę bardziej zaawansowany kompakt, lustrzankę, albo coś pomiędzy tzw. "bezlusterkowca".
  Pierwsze rozwiązanie daje nam do dyspozycji narzędzie niedrogie i łatwe w obsłudze, ale posiadające pewne ograniczenia - np. trudno jest uzyskać małą głębie ostrości (ładne rozmycie tła).
  Lustrzanka jest narzędziem bardzo uniwersalnym, pozwalającym na uzyskanie najlepszych efektów, zawsze można dobrać sobie obiektyw do konkretnego zastosowania, ale trzeba się ciut więcej nauczyć i sumarycznie znacząco więcej wydać gotówki.
  Bezlusterkowce są gdzieś pomiędzy. Zastosowana w nich matryca daje obraz bardzo zbliżony do lustrzanek, może jedynie wybór dedykowanych obiektywów jest uboższy.

  Jeżeli Kolega wybierze lustrzankę - to w technicznej jakości zdjęcia (rozdzielczość, oddawanie barw, poziom szumów) nie będzie większych różnic pomiędzy sprzętem kosztującym 3000zł i tym za 7000zł. Wybór lustrzanki to jednocześnie wejście w konkretny system pasujących do niej akcesoriów - trzeba sprawę przemyśleć przed zakupami. Tak naprawdę to fotografowanie nieruchomego samochodu nie stawia dla sprzętu poprzeczki jakoś specjalnie wysoko, ustawianie ostrości nie musi być błyskawiczne. Jest to dosyć spory obiekt, ale nie przesadnie duży - więc nie ma potrzeby stosowania super specjalizowanych obiektywów (makro, dużych teleobiektywów czy innych wodotrysków np. tilt-shift). Praktycznie każdy standardowy obiektyw sobie z tym zadaniem poradzi. Chyba najlepiej zacząć od uniwersalnego zooma, potem może kolej na jasny obiektyw stałoogniskowy. Do zapanowania nad odbiciami w karoserii bardzo się przyda filtr polaryzacyjny - o którym już wspominałem.

  Na koniec przewrotnie czwarta możliwość - zatrudnić fachowca. Tu jakość zdjęć będzie bezapelacyjnie najlepsza, sprawa nie zajmie też wiele naszego czasu. Pozostaje kwestia ceny i tego, że jak mamy własny sprzęt to jednak się więcej nauczymy.

  Pozdrawiam.

  0
 • #5 23 Lis 2010 02:15
  Big Lebowski
  Poziom 9  

  shizmatic napisał:
  Witam, poszukuje aparatu pod nietypową sprawe. Konkretnie aparatem tym będą fotografowane tylko auta, z zewnątrz i wewnątrz, nieporuszające się dla jasności.
  Nad budżetem nie myślałem, dobrze aby nie wykraczał poza jakieś 7 tys (nowy). a tak na dobrą sprawe jeśli sąi takie co za 2 tys zł zrobią równie dobrze zdjęcia to czemu nie.
  Nie będzie filmowania, ani potrzeby używania żadnych "niestworzonych" funkcji.
  Pozdrawiam


  Wszystko zależy, co rozumiesz przez jakość. Druga sprawa to obiektyw. Co innego będziesz potrzebował do zdjęć auta na zewnątrz, co innego do zrobienia środka. W środku im szerszy (im mniej mm za ogniskową), tym lepszy. Na zewnątrz niekoniecznie :)

  Praktycznie wszystkie zdjęcia na bardzo dobrym poziomie możesz wykonać którymś z zaawansowanych kompaktów - od Nikona P7000, Canona G12, Sony Nex-3/5 itd. Jeżeli jednak chcesz wydać 7 tysięcy, to musisz dokładniej powiedzieć czego oczekujesz. Czy chcesz na przykład zrobić na jednym zdjęciu cały środek, czy szczegóły wnętrza. Najlepiej pokaż przykłady zdjęć z na przykład flickra, będzie łatwiej powiedzieć, czym to się da zrobić.

  Tu masz przykładowe zdjęcie:
  Jaki aparat do robienia zdjęć TYLKO samochodom?
  _SDI2505 by scott.alan.greiff, on Flickr

  0
 • #6 23 Lis 2010 07:16
  kaputo
  Poziom 20  

  Pytanie podstawowe. Do jakiego celu mają służyć zdjęcia? Odnoszę wrażenie, że zdjęcia będą wykonywane dla potrzeb wystawienia aukcji w internecie. ("urok i walory").
  Raczej chyba nie do druku (kalendarze, czasopisma, katalogi) bo wtedy kolega musiałby mieć już jakąś wiedzę w tej dziedzinie. Zresztą sam napisał, "nie artystyczne".

  Myślę, że trzeba szukać porządnego kompakta. Mogę polecić CANON A1100 IS. Potrafi zrobić porządne zdjęcia. Oczywiście, jak napisano wyżej, w głównej mierze zależy to od pstrykającego.

  0