Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

programowanie 24rf08 IBM LENOVO R51e

18 Nov 2010 19:38 5651 17
  • Level 10  
    Witam!
    Kupiłem płytę główną do IBM-a R51e (jako uszkodzoną) sprzedający napisał, że "wyskakuje jakiś błąd". Po zmontowaniu płyta się uruchamia, ale pojawia się błąd dotyczący daty, ale nie mogę wejść do biosu i nie startuje system.
    Po oglądnięciu płyty głównej niedaleko chipsetu jest układ Phillipsa P24S08, który był wcześniej wylutowywany.
    Podejrzewam, że powinien tam być Atmel 24RF08.
    Myślę, że powinienem zczytać zawartość tego P24S08 i tym samym wsadem zaprogramować Atmela 24RF08 (akurat mam taki układ z innego laptopa).

Problem polega na tym, że nie wiem jak to zrobić.

Pozdrawiam.
  • Level 32  
    P24S08 to odpowiednik 24RF08 więc błędnie myślisz. Programowanie tego eepromu odbywa się dokładnie tak samo, jak każdego innego szeregowego eepromu. Heh, nie trudno się domyśleć, że pragnąłeś zadać pytanie, jak usunąć hasło z BIOS-u?
  • Level 36  
    Kolega w bezczelny sposób próbuje nagiąć regulamin forum i zrobić z nas idiotów! Jedyne co mogę zaproponować to zgłoszenie się do serwisu Lenovo, gdzie jeśli sprzęt jest legalny, usuną hasło.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    piter_wasil wrote:
    Kupiłem płytę główną do IBM-a R51e (jako uszkodzoną) sprzedający napisał, że "wyskakuje jakiś błąd".

I nie interesowało Cię zupełnie, jaki?
    piter_wasil wrote:
    Po zmontowaniu płyta się uruchamia, ale pojawia się błąd dotyczący daty

A może byś numer lub numery błędów podał?
  • Level 10  
    Płyta wydaja dwa krótkie piski, po wciśnięciu F1 pojawia się: "entering bios setup..." i tak sobie wisi.

W innych IBM ( T 40, 41, R 50, 51) jest układ Atmel 24RF08, a takiej płyty nie miałem i nie wiem, czy powinien tam być ten który tam jest (Philips P24S08), czy Atmel, który jest na innych płytach?

Do kolegów: przekrent i bmserwis
    nikt nie lubi jak się komuś coś imputuje, to, że w tym układzie jest hasło, to akurat wiem, wiem też jak je odczytać ( jest tego sporo na forum wystarczy poczytać )

Jeżeli ktoś uważa, że chcę zrobić z kogoś idiotę, lub chcę nagiąć regulamin, to przepraszam.

Nie potrzebuję ani wsadu, ani pomocy w odczytaniu hasła.

Wiem, że są różnice między tymi układami (bo gdyby ich nie było, to każdy by sobie programował Philipsa lub 24C08 i komputer by działał).

Pytam czy: powinien być tam układ Philipsa, czy Atmel.
  • Level 32  
    He? Skoro wiesz jak odczytać hasło, to dlaczego zadałeś pytanie jak odczytać zawartość P24S08 i zaprogramować AT24RF08??
  • Level 10  
    Na płycie głównej jest wlutowany P24S08 (nie wiem czy tam powinien być), na innych płytach IBM, które widziałem jest 24RF08. Wiem jak odczytać zawartość Atmela i wiem co dalej można z tą zawartością zrobić (jeżeli chodzi o hasło).

Nie wiem:

1) czy w tym miejscu powinien być akurat ten Philips P24S08 (jako zamienik),
    2) jak mam zaprogramować Atmela, którego mam z innej płyty głównej.
    3) czemu cały czas jestem posądzany o kradzież laptopa i późniejszą próbę uruchomienia tego laptopa, jeszcze raz piszę: Kupiłem płytę główną od gościa, który sprzedawał i laptopy i płyty główne na allegro, gość naprawia i sprzedaje nadal więc chyba nie jest złodziejem, bo by zamknęli (a swoją drogą jest sporo serwisów, które tak robią i wystawiają na to paragon)
    4) nie wiem jak zaprogramować Atmela, bo nigdy tego nie robiłem.
  • User removed account  
  • Level 36  
    Uzupełniając tylko od strony prawnej

Quote:

Podżegacz ponosi odpowiedzialność taką samą jak sprawca czynu tj. grozi mu kara przewidziana za przestępstwo do którego podżegał.

Pomocnikiem jest osoba, która z zamiarem bezpośrednim aby inna osoba dokonała czynu zabronionego swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie. Wskazuje się, iż może to nastąpić między innymi przez takie czynności jak dostarczenie narzędzi lub środków przewozu, udzielenie rady lub informacji.

Pomocnictwa można dokonać przez działanie (np. przez dostarczenie broni, albo zapasowych kluczy do magazynu dla złodzieja) albo przez zaniechanie (np. strażnik nie zamykający na noc magazynu), z tym że pomocnictwa przez zaniechanie można dokonać tylko w sytuacji gdy na kimś ciąży szczególny prawny obowiązek zapobieżenia danemu skutkowi (np. właśnie na strażniku do pilnowania mienia)

Odpowiedzialność za pomocnictwo do dokonania czynu zabronionego jest odpowiedzialnością samoistną tj. nie jest uzależniona od tego czy osoba której udzielana jest pomoc zrealizuje swój czyn. Innymi słowy pomocnik odpowiada za samo zachowanie będące ułatwieniem do popełnienia przestęsptwa dla określonej osoby w określonej sytuacji (bo można je popełnić tylko z zamiarem bezpośrednim) np. pracownik który wykradnie dla kolegi kody wyłączające alarm w banku odpowiada za sam ten fakt, niezależnie od tego czy ów kolega w ogóle podejmie się napadu na ten bank.

Pomocnik ponosi odpowiedzialność taką samą jak sprawca czynu tj. grozi mu kara przewidziana za przestępstwo w którego popełnieniu chciał pomóc.

Podstawa prawna: Art 18 Kodeksu karnego

Za: forum prawne
  • Level 10  
    Co do błędów (byłem w pracy i nie mogłem sprawdzić):

Mouse initialized
    ERROR
    0177 Bad SVP data, POST task.

Jeżeli w czasie uruchamiania wcisnę F1 zaczyna się " entering bios setup" i tak sobie wisi, nie pojawia się żadne żądanie wpisania hasła, laptop wisi.

Pisząc o serwisach miałem na myśli, że skupują sprzęt z serwisów zagranicznych, naprawiają (lub czasami nie), lub rozmontowują i sprzedają - w całości lub w częściach.
  • Helpful post
    Level 32  
    Prawdopodobnie ktoś wlutował P24S08, pochodzącego z R61, T61, X61, T400, T500, X300(X200), X301, R400, R500, W500, SL410, SL510, T410, T510, nie programując mu prawidłowych danych SVP dla serii T4x, R5x. Pisałeś, że posiadasz 8 nóżkowy AT24RF08. Jeśli pochodzi z serii T4x, to po prostu go wlutuj bez jakiejkolwiek modyfikacji zawartości.
  • User removed account  
  • Level 32  
    :-) Już koledze podpowiedziałem. Jak będzie miał szczęście, to laptop wystartuje prawidłowo.
    Wszystkich zainteresowanych tematem informuję, nie udostępniam żadnych zrzutów danych EAIA z laptopów IBM/Lenovo!
  • Level 10  
    Wiem, że w IBM-ach serii T20 był problem z przelutowaniem takiego układu np. zT20 do T21 lub T22 (rozpisywał się o tym na forum jeden z kolegów chyba ze względu na sprzęt zamontowany na płycie: chipset, karta graficzna itp.)

Moja jedna z płyt ma kartę graficzną zintegrowaną Intela w chipsecie, a ta nowsza sygnowana przez Lenowo ma już IXP 400 ATI.

Tamten kolega pisał, że tego typu zamiany skutkują błędem CRC1 lub w szybkim czasie laptop wraca do serwisu bo się przegrzewa.

Jak jest tego nie wiem, bo nigdy tak nie robiłem.
    A może chodziło tylko o parę zł, które ktoś mógłby dać mu zarobić.

Pozdrawiam.
  • Level 32  
    W serii A2x, T2x i innych PIIIm błąd sum kontrolnych CRC1 i CRC2 zwykle pojawiał się, z powodu awarii przetwornicy zasilania CPU ADPxxxx :-) Wielu pisało w tym temacie, bardzo wiele. Ja zanim ugryzłem temat EAIA w tej serii, na chama wgrywałem zrzuty z innych sztuk do AT24RF08. Po max 10 próbach laptop startował bez żadnego błędu. Reklamacji nie było, więc nie wiem, czym tu się przejmować :-)
    Te laptopy się przegrzewały, bo zacierała się turbina powietrzna, odprowadzająca ciepło z radiatora. Na to również miałem dobrą metodę...
  • Level 10  
    Przelutowałem.

...i po włączeniu: laptop się uruchomił, ale w czasie uruchamiania się wyrzuciło błąd CRC2, ale wszedłem do Biosu, poprzestawiałem datę ustawienia uruchamiania itp. złożyłem laptopa.

Następne uruchomienie i : czarny ekran, komputer startuje, mrugają diody od klawiatury startuje wiatrak, wyłącza się i od nowa restart: kontrolki, wiatrak, restart.
  • Level 12  
    Dla zainteresowanych tematem. W tych IBM - ach występowały układy Philips. Prze-lutowanie układu nic nie da, gdyż hasło jest szyfrowane kluczem przypisanym do konkretnego egzemplarza BIOS. Odczytanie "zapomnianego" hasła jest możliwe, lecz tylko z oryginalnym układem wlutowanym w płytę. Odczyt zawartości pamięci układu, modyfikacja wsadu i wgranie na powrót do układu zawartości pamięci. Modyfikacja wsadu tylko obszaru przechowującego hasło.