Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Oomnibook 6000 - niesprawna bateria

labedz 18 Lis 2010 20:30 1560 6
  • #1 18 Lis 2010 20:30
    labedz
    Poziom 12  

Witam, wczoraj w ręce wpadł mi laptop HP Omnibook 6000. Problem z tym laptopem jest taki że podczas pracy na baterii (włączony tylko winamp) wyświetla czas pracy na baterii 2:40 minut, po upływie ponad 70 minut wyświetla stan baterii 52% za 2 minuty jest już tylko 3% i komunikat że laptop będzie pracował 3 minuty podobnie odbywa się ładowanie baterii, zostanie ona naładowana do 60-70% i nagle jest 100%. Wykonywałem kalibracje baterii ale z pokazanej pojemności 2900mAh zdjęte zostało tylko niecałe 300 mAh
    obecne parametry naładowanej baterii (sprawdzone programem Baterymon) to:
    -bateria naładowana na 100%
    Pojemność :2638mAh (fabryczna: 4228 mAh)
    Napięcie : 16,1 V (fabrycznie powinno być 14,4v)
    Moc: 36,9W (fabrycznie 59,2W)
    -rozładowana do 3%
    Pojemność: 109mAh
    Napięcie: 13,66V
    Moc:1,4 W
    Dodam jeszcze że podczas pracy bateria nie rozgrzała się za bardzo.
    Wiecie może jakie są tego przyczyny i jak to naprawić.

Dodam: naładowałem baterie do 35 %, (program baterymon pokazał max czas pracy przy 100% na niecałe 2 godziny) pokazało czas pracy około 40 minut, przy około 10% nagle spadła do 3% i czas tez zmalał do 2-3 minut, aktualnie minęło już 18 minut i ciągle pokazuje 2% i trzy minuty do końca życia :D (max czas pracy wzrósł do 2,6 h) bateria jest lekko ciepła po 22 minutach laptop się wyłączył (ostatni napięcie jakie odczytałem wynosiło 13,25V) przepracował około godziny na baterii naładowanej w 35 %(na pełnej przepracuje z 20 minut więcej dlaczego?)

Mile widziane wskazówki i podpowiedzi:D
    Pozdro.

0 6
  • #2 18 Lis 2010 23:15
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ogniwa są do wymiany. To typowe objawy, gdy ogniwa zwiększają swój opór wewnętrzny i zmniejsza się ich pojemność.

0
  • #3 19 Lis 2010 00:53
    labedz
    Poziom 12  

Spadek pojemności jest dla mnie zrozumiały nie rozumiem tylko dlaczego bateria tak dziwnie sie zachowuje tzn. po kalibracji pokazuje czas 2 godziny a działa max 1,5 godziny i głównie chodzi o to że przy 40 % nagle spada do 3% i po tym jeszcze działa jakieś 20 minut zamiast pokazywanych 3 minut. Rozebrałem ją i zmierzyłem napięcia :
    3,53V / 3,63V / 3,71V / 3,71V
    po naładowaniu:
    3,82V / 3,82V / 4,11V / 4,11V .
    Napięcia zmierzone po rozładowaniu baterii do padnięcia laptopa, miedzy wartością minimalną i maksymalną jest ok 6% różnicy a więc nie dużo, bateria nie są jakoś strasznie ciepłe

0
  • #4 19 Lis 2010 07:32
    jarob

Dla Ciebie te różnice napięć są nie duże, a dla sterownika baterii - ogromne.
    Mierzyłeś te napięcia bez obciążenia. Zapewniam, że pod obciążeniem, różnice będą jeszcze większe.

Możesz spróbować podładować dwie sekcje o niższym napięciu, do tej samej wartości, co pozostałe sekcje. Następnie skalibrować i zobaczyć, czy pomogło. Jeśli nie, to tylko wymiana ogniw.

0
  • #5 19 Lis 2010 18:34
    labedz
    Poziom 12  

Szukałem ogniw do zastąpienia starych (bateria 14,8V 4400mAh 8 ogniw) ICQFH35 037768 firmy sanyo
    i znalazłem
    Sony Fukushima US18650GR .
    Dane techniczne:
    napięcie nominalne: 3,6V
    napięcia pracy: 3,0V-4,2V
    pojemność: 2000mAh
    wymiary: 65mm x 18,5mm

Baterie te są identyczne jeśli chodzi o parametry co ogniwa firmy Panasonic CGR18650A i można je stosować zamiennie.

Czy mogę je zastosować do swojej baterii wymiary są podobne pojemność trochę niższa ale mi to nie przeszkadza,
    a elektronice te ogniwa będą pasować ?

Tak sobie myślałem :D czemu baterie w laptopie ładowane są pakietami a nie ogniwami,trwałość baterii była by większa bo każde ogniwo było by wtedy zawsze naładowane do prawidłowego poziomu a tak przez jeden nie doładowany pakiet bateria pada.
    Acha zapomniałem czy zamiast doładowywać ogniwa mogę rozładować te lepsze do poziomu tych słabszych i całość doładować w laptopie bo nie posiadam odpowiedniego źródła zasilania do tych ogniw

0
  • Pomocny post
    #6 19 Lis 2010 20:36
    jarob

Te ogniwa będą pasowały do Twojej baterii.

Możesz rozładować, te mocniej naładowane tak jak piszesz.

0
  • #7 24 Lis 2010 00:35
    labedz
    Poziom 12  

Po rozebraniu baterii okazało się że na dwóch parach ogniw napięcie jest znacznie niższe co powodowało że przy rozładowywaniu ogniw nagle sterownik pokazywał 3% (bo napięcie spadało na niesprawnych ogniwach do bardzo niskiej wartości ), przy ładowaniu sterownik wyłączał ładowanie i pokazywał status full aby nie doprowadzić do przeładowania sprawnych ogniw, Po wyrównaniu napięć na ogniwach bateria rozładowuje i ładuje się w prawidłowy sposób i trzyma tylko 2h w idle (od nowości pozostało jej już tylko 1/3 pojemności) tak więc ogniwa klasyfikują się do wymiany.

Temat można zamknąć, THX za chęci i próby rozwiązania problemu.

0