Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napiecie na tranzystorze

hightower 04 Lut 2003 10:22 2342 13
  • #1 04 Lut 2003 10:22
    hightower
    Poziom 10  

Jaka powinna byc orientacyjna wartosc napiecia na tranzystorze przy powielaczu w monitorze? ja mam na jednej nodze ok 46V a na pozostalych 0V. W tej sytuacji nie jarzy sie kineskop. czy to uszkodzony tranzystor?

0 13
  • #2 04 Lut 2003 10:28
    fachman
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mierzy się raczej +B a nie napięcie na kolektorze klucza, bo szybciej uszkodzisz miernik niż cokolwiek odczytasz...

0
  • #3 04 Lut 2003 10:33
    hightower
    Poziom 10  

Nie jestem specjalista, w kazdym razie, czy napiecie na Bazie nie jest za male? i czy opisana przezemnie sytuacja na tranzystorze jest normalna

0
  • #4 04 Lut 2003 11:07
    fachman

Zmierz napięcie bazy w stosunku do emitera, jak wyjdzie ci zero to prawdopodobnie na bazę nie trafia sygnał sterujący z trafka. To uszkdzenie ewidentnie cię przerasta.

0
  • #5 04 Lut 2003 11:10
    chres37
    Poziom 16  

Nic nie piszesz jaki to monitor , ani nawet tranzystor .
    Przede wszystkim jak napisał fachman zmierz napiecie +B , to jest to co idzie na kolektor tylko że przed trafopowielaczem, napięcie na bazie przy prawidłowej pracy powinno wynosić od-1V do -2V ale najważniejszy jest kształt przebiegu sterującego bazą z Hdriv.

0
  • #6 04 Lut 2003 11:18
    hightower
    Poziom 10  

Monitor Bridge 14" uszkodzenie powstalo jak przypuszzcam podczas transportu ( poczta polska) bo spod monitora jest polamany mocno.
    Co do tranzystora to w tej chwili nie pamietam bo jestem poza domem.
    Gdyby bylo jak pisal fachman czy warto naprawiac wogole monitor ktory wart jest nie cale 70 zl?

0
  • #7 04 Lut 2003 14:27
    Richi
    Poziom 39  

Temat zostal scalony!!

Raczej nie, na Emiterze nie bedzie nic - podlaczony na mase, baza jezeli wysterowana impulsami to najlepiej mierzyc oscyloskopem, przebiegi nie napiecie, kolektor - jezeli masz 46V - ma wprawdzie napiecie zasilania ale nie jest wysterowany inaczej spalilbys (najprawdopodobniej) miernik przy pomiarach na pracujacym tranzystorze, gdyz napiecie w impulsie jest ponad 1000V.
    Pomierz tranzystor i sprawdz sterowanie bazy tego tranzystora.
    Przyczyn moze byc wiele ze wysokie nie wchodzi. :lol:

0
  • #8 04 Lut 2003 14:46
    jozele
    Poziom 11  

Niewiadomo jaki to tranzystor ,ogólnie aby okreslic czy ten tranzystor jest
    sprawny to zmierz woltomierzem napięcie miedzy bazą a emiterem tego
    tranzystora powinno być ok 0,4-0,7 V .Gdyby tranzystor był zwarty
    lub była przerwa w obwodzie tych elektrod to napiecie będzie około zera.
    Jozef

0
  • #9 04 Lut 2003 20:08
    hightower
    Poziom 10  

dziekuje za wskazowki. Zrobie jak radzicie niestety oscyloskopu nie mam a do serwisu szkoda mi oddawac. Dam znac jak wyszly moje pomiary. Aha zwracam raz jeszcze uwage ze uszkodzenie moglo i najprawdopodobniej powstalo podczas transportu( silne uderzenie). Moze to byc jakas wskazowka...

Aha informacja z ostatniej chwili, zlacze baza-emiter jest zwarte calkowicie.

0
  • #10 05 Lut 2003 03:39
    Andre66
    Poziom 11  

A wylutowałeś trazystor Hmm?? :)
    Pozdrawiam

0
  • #11 05 Lut 2003 07:56
    fachman

No właśnie, odczytałeś opór złącza czy uzwojenia wtórnego tafka sterującego?

0
  • #12 05 Lut 2003 12:18
    Nemo
    Poziom 31  

Jeśli złącze B-E jest zwarte, to może być przepalony tranzystor, wtedy potrzebny będzie nowy. Ale wcześniej pisałeś, że nie jarzy się kineskop. Tzn. nie rozjarza się grzejnik katody? Bo jeśli tak, to może to być przyczyna napięcia jarzenia, ale niekoniecznie. U mnie na zimno nie włączał się w ogóle monitor. Po kilku dniach poszukiwań w elektronice znalazłem banalne uszkodzenie. Na płytkach monitorów "bananowych" jest mało cyny. Być może wstrząs, ale też i długi czas eksploatacji może spowodować pękanie cyny przy złączach i w efekcie brak kontaktu. W moim przypadku wystarczyło zwiększenie ilości cyny na podstawce (złączu) do kineskopu. Porządne połączenie elektryczne i wszystko działa. Sprawdź omomierzem połączenie między stykami lampy kineskopowej, a ścieżkami na płytce.
    Pozdrawiam, Michał.
    mi__sza(malpa)poczta.onet.pl

0
  • #13 05 Lut 2003 12:23
    hightower
    Poziom 10  

TRanzystor oczywisice wylutowalem gzrejnik katody sie zapala.

0
  • #14 06 Lut 2003 13:46
    Nemo
    Poziom 31  

Po wylutowaniu tranzystora na stykach B i E na płytce jest zwarcie? Czy zwarcie jest na wylutowanym tranzystorze?

0