Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie z opóźnieniem

cmepro 18 Lis 2010 23:07 4339 15
  • #1 18 Lis 2010 23:07
    cmepro
    Poziom 14  

Mam mały dylemat...
    A mianowicie czy istnieje taka możliwość żeby koleje pkt. oświetleniowe zapalały się ze zwłoką do poprzedniego tak jak to przedstawione jest na schemacie mniej więcej.
    Dla objaśnienia:
    -zapalam światło w pomieszczeniu i zapala się 1wsza żarówka, następnie faza idzie na 'opóźniacz' (nazwa wymyślona dla ułatwienia) i po zwłoce (np. 1 sek ) zapala 2gą żarówkę jednocześnie przepuszczając fazę na kolejny 'opóźniacz' i tak samo 1 sek. zwłoki zapala się żarówka nr 3 i faza na kolejny opóźniacz.

Nawet jak wydaj się wam to dość niedorzeczna bardzo zależy mi na odpowiedzi czy takie aparaty istnieją i czy montaż ich mógłby być zrobiony jak na schemacie. N idzie bezpośrednio na rysunku z prostej przyczyny zakładam że 'opóźniacz' (jeśli istnieje) przecina tylko L.

0 15
  • Relpol
  • #2 18 Lis 2010 23:21
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol
  • #4 18 Lis 2010 23:25
    cmepro
    Poziom 14  

A możesz coś konkretnego podsunąć w sensie rozwiązanie jakieś przykłady? Tego typu podłączenia ośw. nie przerabiałem jeszcze a sam przyznam że wymyślana rzecz troszkę na pokaz jak funkcjonalna ale cóż nie ja wymyśliłem.

0
  • #5 19 Lis 2010 00:08
    kkknc
    Poziom 42  
  • #6 19 Lis 2010 08:29
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Przekaźnik programowalny z odpowiednią ilością wyjść przekaźnikowych...zasilanie 230Vac (bez dodatkowych zasilaczy!)...załączanie kolejnych punktów świetlnych według programu (lub wielu różnych programów - scen świetlnych).
    Cena? - na "znanym" portalu już od 180-200 PLN (za 8-mio wyjściowy)!

0
  • #8 19 Lis 2010 20:58
    cmepro
    Poziom 14  

pafciowaw i to jest chyba to o co mi chodziło :D Pstryk włącznikiem zapala się 1wsza żarówka a za nią kolejne w jednakowych odstępach czasowych, wyłączam napięcie gasną.
    Pytanie co z przewodem PE, jasne że musi iść do żarówek (na oprawę) ale rozumiem że do przekaźnika nie wchodzi?
    Jedna rzecz jeszcze, całość ma wyglądać tak... długie pomieszczenie i 4 pkt. świetlne (może więcej). Przekaźnik widzę że jest przeznaczony do montowania na szynie, czy byłoby problemem żeby umieścić go pod podwieszanym sufitem kasetonowym. Logicznie rzecz biorąc umieszczając 4 (i więcej) przekaźniki w rozdzielni naciągnę się przewodów jak głupi w tą i z powrotem, a chodzi o to żeby było to wszystko jak najbardziej proste w montażu :D

0
  • Pomocny post
    #9 20 Lis 2010 10:36
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Jeśli masz sufit podwieszany to nic nie stoi na przeszkodzie by w każdym punkcie świetlnym dać rozgałęzienie w postaci puszki (nad sufitem). Obecnie są puszki trochę głębsze niż zwykłe i na dnie mają już występy na standardowe mocowanie modułów (TS 35). Takie rozwiązanie daje to, że do punktu świetlnego idzie pojedyńczy kabel 3x1,5.
    W przyszłości:
    łatwa wymiana oprawy świetlnej (może na inną?!)
    łatwa diagnoza...gdzie jest uszkodzenie.
    Oczywiście przewód PE jest tylko do opraw (metalowych) i nie bierze udziału w zasilaniu/sterowaniu.
    Teraz jak napisałeś, że to długi korytarz to aż chce się zapytać: w jedną stronę kolejne zaświecenia - OK!, ale co jeśli ktoś będzie szedł z przeciwnej strony?.
    Rozwiązanie na PLC byłoby łatwiejsze - jeden program włącza kolejne od "prawej" do "lewej" a drugi program odwrotnie od "lewej" do "prawej" - wtedy ruch "zapalania" byłby bardziej zgodny z oczekiwaniami?. A i kosztowo - prawie tyle samo (niestety byłoby więcej kabli do położenia).

0
  • #10 20 Lis 2010 13:08
    cmepro
    Poziom 14  

pafciowaw napisał:
    Jeśli masz sufit podwieszany to nic nie stoi na przeszkodzie by w każdym punkcie świetlnym dać rozgałęzienie w postaci puszki (nad sufitem). Obecnie są puszki trochę głębsze niż zwykłe i na dnie mają już występy na standardowe mocowanie modułów (TS 35). Takie rozwiązanie daje to, że do punktu świetlnego idzie pojedyńczy kabel 3x1,5.
    I to będzie najlepsze rozwiązanie jeden przewód bez zbędnej plątaniny i prostota w montażu.
    pafciowaw napisał:
    Teraz jak napisałeś, że to długi korytarz to aż chce się zapytać: w jedną stronę kolejne zaświecenia - OK!, ale co jeśli ktoś będzie szedł z przeciwnej strony?.
    O tym samym pomyślałem wczoraj już jak wył. kompa. Nawet jak założę wł. schodowe to wiele by nie dało bo i tak zapalałoby się od przeciwnej strony.
    pafciowaw napisał:
    Rozwiązanie na PLC byłoby łatwiejsze - jeden program włącza kolejne od "prawej" do "lewej" a drugi program odwrotnie od "lewej" do "prawej" - wtedy ruch "zapalania" byłby bardziej zgodny z oczekiwaniami?. A i kosztowo - prawie tyle samo (niestety byłoby więcej kabli do położenia).
    Z całą pewnością tylko nie wiem czy nie będę miał problemów z podłączeniem tego. PLC nie przerabiałem jak do tej pory.

0
  • Pomocny post
    #11 20 Lis 2010 13:52
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Podłączenie jest banalnie proste:
    na górze sterownika zasilanie i 8 wejść sterujących (teraz wykorzystane dwa); na dole wyjścia przekaźnikowe (zasilanie punktów świetlnych fazą).
    Z obecnych na rynku przekaźników programowalnych najlepiej programuje się ("z ręki") easy moellera. Darmowy soft
    http://www.plcs.net.pl/index.php/view-details...0-moeller-electric/15-easy-soft-pro-6.40.html
    , instalujesz i masz możliwość "zmierzyć się" z zaprogramowaniem Twojego przypadku (łącznie z symulacją - czy program działa tak jak zaplanowałeś). 4-ro wyjściowe to koszt ok 400 netto; można pójść troszkę dalej i zakupić zestaw startowy (niewiele drożej a soft, sterownik i KABEL do programowania w komplecie...)

0
  • #12 20 Lis 2010 14:39
    cmepro
    Poziom 14  

Faktycznie nie taki diabeł straszny jak go malują, podłączenie na schemacie wręcz banalne, w praktyce też nie przewiduję problemów. Schodowe się zamontuje na końcach korytarza, PE to rzecz bez dyskusyjna, wszystko w przewodach.
    Rozwiązanie z przekaźnikami czasowymi było by dobre pod warunkiem że byłby to ślepy korytarz ewentualnie długie pomieszczenie z jednym wejściem.

0
  • #13 20 Lis 2010 17:26
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Jeśli będzie przekaźnik programowalny to wystarczą pojedyńcze włączniki impulsowe (takie "dźwonkowe")...do każdego z nich doprowadzone kable 2x1,5...:)

0
  • #14 20 Lis 2010 17:47
    cmepro
    Poziom 14  

Skoro tak to jeszcze bardziej usprawnia projekt :P

0
  • Pomocny post
    #15 20 Lis 2010 18:43
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Z ciekawości posiedziałem nad programem...wyniki w załączniku.
    Można jeszcze pomyśleć nad automatycznym (po czasie) wyłączaniem, gdyby na drugim końcu korytarza użytkownik nie zgasił światła

0
  • #16 20 Lis 2010 19:14
    cmepro
    Poziom 14  

Dzięki serdeczne za poświęcony czas nad programem z całą pewnością wyniki się przydadzą :)
    Automatyczne wyłączanie pożądana rzecz, przyznaję że uciekło mi to, a wiadomo pośpiech, skleroza, światła się palą, a 'waciki' lecą ;)

0