Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie falownika Siemens

18 Lis 2010 23:18 7220 16
  • Poziom 11  
    Witam...

... zbudowałem maszynę (obtaczarkę do cylindrowania bali do budowy domów), w której posuw chcę zrealizować motoreduktorem o mocy 0,37kW i falownikiem.
    Jednak na allegro trafiłem na niezbyt pomocnego sprzedawcę który mi sprzedał falownik i silniki, ale nie dosłał instrukcji podłączenia ani nawet paragonu. (martwi mnie ewentualna naprawa gwarancyjna).
    Na domiar złego ja potrzebuję łopatologicznej instrukcji obsługi, bo jestem zupełnie zielony w te klocki.
    Wg sprzedającego, falownik jest już wstępnie zaprogramowany, ale na 99% te parametry mi się nie nadadzą, wiec trzeba fabryczne ustawienia usunąć.
    W tym celu musiałem dokupić nakładany panel (na zdjeciu) który umożliwia przeprogramowanie, ale to jedynie dla mnie komplikuje sprawę.

Będę bardzo zobowiązany za pomoc w tych podłączeniach. Potrzebuję jedynie podłączyć i przy pomocy prostego przełącznika (zdjecie) uzyskać jazdę tył/przód.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Podłączenie falownika Siemens Podłączenie falownika Siemens
  • SterControl
  • SterControl
  • Poziom 13  
    Witam, instrukcję G 110 ściągnij z intrnetu. Podłączenie jest proste, zgodnie z instrukcją. Do falownika możesz podłączyć potencjometr, wówczas będzie można regulować prędkość posuwu przód - tył. falownik jest zaprogramowany fabrycznie, i może być konieczność ustawienia kilku parametrów, nie trzeba usuwać nastaw fabrycznych, Podaj typ falownika, pomogę.
  • Poziom 11  
    Typ falownika jest chyba na tabliczce znamionowej (na zdjęciu).

Dziękuję bardzo Kolegom. Jednak to dla mnie za mało. Jestem zupełnie zielony.
    Najskuteczniej byłoby dla mnie łopatologicznie czyli np:
    Podłącz zacisk 9 falownika z V na silniku, 8 falownika z W silnika i jeszcze ten pierprzony przełącznik tył/przód.
    Potencjometr też mam do tego udobstwa więc i jego podłączenie też jest mi potrzebne, bo przede wszystkim w celu płynnej regulacji posuwu kupiłem to udobstwo.
    Przeleję 50 punktów osobie która mi łopatologicznie podpowie podłączenie.
  • Pomocny post
    Moderator
    Na podanych zdjęciach masz czarno na białym, punkty zatrzymaj, przydadzą ci się. Przed zmianą kierunku pamiętaj o "Stop" aby zatrzymać silnik, i dopiero zmiana.
  • Poziom 11  
    radsat staram się rozszyfrować te zdjecia, ale chyba potrzebuję więcej czasu. :)
    Zupełnie nie rozumiem jak mam podłączyć te 6 zacisków wychodzących z przełącznika tył/przód. Reszta jakoś faktycznie chyba jest zrozumiała.
    Przełącznik przód/tył ma faktycznie pozycję OFF, ale jakoś się boję że przypadkiem ręka drgnie i przełączę szybko tył/przód. Czy to jest groźne dla silnika lub falownika?
    A jeśli tak to jak temu zaradzić?
  • Moderator
    A kto ci powiedział że masz podłączyć wszystkie sześć?
  • Poziom 11  
    Ano nikt...
    ... ale właśnie o to chodzi żeby mi ktoś podpowiedział ile podłączam a zwłaszcza które i jak?

Dziękuję wszystkim. Na dzisiaj mam dość "wrażeń", i idę spać, bo już padam na pysk.
    Może jutro mi się coś rozjaśni...
  • Moderator
    Spójrz na trzeci rysunek, zacisk 6 to 24V DC wychodzące z falownika którym sterujesz zaciski 3, 4, 5.
    I tak: 6 i 3 zwarte to załączenie napędu lub odwrotnie, w zależności od konfiguracji parametrów.
    6 i 4 zwarte to np. kierunek obrotów w lewo, rozwarte w prawo, lub odwrotnie.
    8, 9, 10 - wiadomo, potencjometr do płynnej regulacji.
    Podłącz na razie zasilanie i silnik, i próbuj na razie krótkimi przewodami w powietrzu, nauczysz się.
  • Poziom 11  
    Na złomowisku kupiłem za 20zł skrzynkę z listwami do wykonania połączeń elektrycznych.
    Czy na podstawia załączonego obrazka może ktoś rozszyfrować co to są za elementy zaznaczone strzałkami na zdjęciu.
    Czy to można do czedoś sensownie wykorzystać czy to bezużyteczny szmelc?
    Podłączenie falownika Siemens
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    w kolejności od lewej-stycznik słuzy do zał i wył zamiast typowego wył w połączeniu z sterowaniem to niebieskie to sterownik-programator muśle ze go nie wykorzystasz i ostatnie to ZUGi lub jak kto woli łączówki
  • Poziom 11  
    Dzięki bardzo.

Cytat:
    sterownik-programator myśle ze go nie wykorzystasz

Jeśli ktoś uważa że się mu przyda to niech napisze jak sprawdzić czy sprawny i zaproponuje jakąś kwotę to mu odsprzedam. Resztę pewnie wykorzystam.
  • Moderator
    Po zdemontowaniu tego sterownika, będziesz miał na obudowie schemat połączeń. Możesz potomnym przedstawić jego fotkę.
  • Poziom 11  
    Już wszystko zdemontowałem. Wykorzystam tylko listwy i jutro spróbuję podłączać falownik zgodnie z Waszymi podpowiedziami. Mam nadzieję że się uda bo już ta maszyna mnie totalnie zrujnowała.
    Jest już po testach i działa bardzo dobrze. Falownik poprawi komfort jej pracy i chyba nawet jakość obrabiania bali dzięki równomiernemu posuwowi.
    Dzięki wszystkim za pomoc.
  • Poziom 11  
    Sorki Panowie ale pojawiła mi się poważna wątpliwość.
    Gdzieś czytałem (pewnie w innych wątkach) że "uziemienie" falownika jest bardzo ważne dla przeżycia falownika.
    Mam w domu 4żyłową instalację. Rozumiem że podłączając falownik do prądu, podłączam przewód fazowy pod L1 falownika a zerowy pod N.
    A co mam podłączyć pod PE falownika?
    Czy mam (mogę) PE połączyć z przewodem zerowym???
  • Poziom 11  
    Witam ponownie...

... i mimo że nie do końca mi Szanowni Koledzy pomogli, to jednak dzięki Ich pomocy doszedłem do końca łamigłówki.
    Może komuś jeszcze się przyda wiec pokazuję jak podłączyłem ten nieszczęsny przełącznik PRAWO-STOP-LEWO.
    Jednak okazało się że można i że mimo iż tandetnie wygląda, to spełnia kapitalną rolę i doskonale działa.
    Ale UWAGA... Przewody 3 i 4 nie mogą być założone zamiennie na falowniku, bo nie zadziała. Niestety ja w pierwszej wersji założyłem je odwrotnie i długo nie mogłem zrozumieć dlaczego nie działa. Na szczęście nie spowodowało to żadnych szkód.
    Połączenia z falownikiem zaznaczyłem na fotce.Podłączenie falownika Siemens