Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Smród starej elektroniki. Co takiego się wydobywa?

19 Lis 2010 10:13 1607 8
 • Poziom 10  
  Witam,
  mam jakieś stare płyty główne z procesorem (zdaje się, że pentium 233MHz, zabytek) szczelnie zamknięte w pudełku przez kilka lat. Po otwarciu pudełka czuć wyraźny nieprzyjemny zapach, może delikatnie słodkawy. Czy ktoś wie co to takiego wydobywa się z tej elektroniki?

  Pytam, ponieważ ostatnio kupiłem sobie tzw. "thin client", stary komputerek, którego chcę używać jako router z linuxem. Jego rok produkcji wg nalepki to 2005, więc zaledwie 5 lat. Niestety wydobywa się z niego ten sam zapach i rozprzestrzenia na cały pokój w którym stoi. Pomyślałem, że może wywietrzeje, ale po 3 dniach nadal to samo. Obawiam się czy to nie jest coś szkodliwego? I czy ktoś wie czy można się tego jakoś pozbyć?
 • Poziom 21  
  Ja myślę,że to zapach laminatu tak cuchnie.Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Sprawdź czy bateria podtrzymująca, kondensatory elektrolityczne nie są pokryte białym nalotem i nie pęcznieją.
  Słodkawy zapach to może być kwas sączący z baterii.
 • Poziom 13  
  To nie bateria, ja jestem tego samego zdania, że to laminat się rozkłada. Smród jest czuć w wypadku przypalania laminatu np. grzejącymi sie tranzystorami, jak i wilgotnym powietrzem (takie mam wrażenie). Kiedys zdarzało mi sie wielokrotnie znachodzić różne płyty np. telewizyjne na mokrej trawie po deszczu. Przy próbie wysuszenia ich w pokoju ten charakterystyczny "elektroniczny" zapach był wyhątkowo intensywny. To takze ja obstawiam na laminat.

  P.S W bateriach litowych nie ma żadnych kwasów, tak dla ścisłości.
 • Poziom 10  
  Zakładając, że to laminat. Pomijając, że zapach jest nieprzyjemny, to czy wdychanie tego jest szkodliwe dla zdrowia? Ktoś wie?
 • Poziom 21  
  a ja mam pytanie dotyczące laminatu,czy on się rozkłada po latach?oczywiście nie mówie tu o moknięciu na deszczu czy tym podobne ale zwykłym użytkowaniu.Pozdrawiam serdecznie
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Niespecjalnie. Nowe, szklano epoksydowe można liczyć w setkach lat. A te ze starych telewizorów, takie brązowe i inne tekturowe (to one najczęściej tak mdło śmierdzą) też są często najtrwalszą częścią urządzenia. I nawet tego gryzonie nie chcą konsumować... Nie mówię oczywiście o miedzi, która czy to odwarstwia się, czy podlega procesom korozji i elektrolizy.
 • Admin Grupy Retro
  Błażej napisał:
  A te ze starych telewizorów (...)

  Pomijasz wytwór radzieckiej myśli technicznej, czyli laminaty wykonywane z gazet.
  Stosowane były w telewizorach, o których powstało więcej anegdot i opowieści niż o Wąchocku.
 • Poziom 37  
  radekgers napisał:
  Zakładając, że to laminat. Pomijając, że zapach jest nieprzyjemny, to czy wdychanie tego jest szkodliwe dla zdrowia? Ktoś wie?


  Na pewno wdychanie tego nie jest korzystne dla zdrowia - to akurat jest pewne.

  Dodam jeszcze, że w pomieszczeniu w którym uprawiam elektronikę i mam pełno różnych szpejów zauważyłem, że rozkłada mi się guma na wkrętakach. Teraz robią takie wkrętaki co mają fragmenty uchwytu pokryte gumą. Wpierw się robi miękka, później klejąca a na końcu odchodzi od plastiku. Nie wiedziałem na początku od czego to może być. Teraz już wiem, że to z odparowywania tych wszystkich rozpuszczalników z tworzyw, laminatów kabli, plastików. Zastosowałem regularne wietrzenie i jest LEPIEJ!
  Tak więc wywal złom albo często wietrz pomieszczenie. Innej rady chyba nie ma.

  Pozdrawiam!