Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung SV0411N - diagnoza uszkodzenia

forsoft 19 Nov 2010 11:10 2237 18
 • #1
  forsoft
  Level 21  
  Dysk Samsung SV0411N rev. A
  SN: S01RJ10W889319

  Objawy: Po uruchomieniu słychać miarowy stukanie (głowic). Dysk sygnalizuje zajętość, po pewnym czasie kontrolka gaśnie a stukanie ustaje. W takiej sytuacji dysk daje się zidentyfikować.

  Odpowiedź identyfikację (F2) z MHDD:
  Code:
  SAMSUNG SV0411N  LBA:78,242,976
  
  SN:   FW:UA100-07   CACHE:2048KB   Size = 38204MB


  Log startu dysku odczytany za pomocą terminala:
  Code:
  StrSpn
  
  IntChgOk
  C4Aok
  PhsRed SpnCtl
  EN_SPMINT
  SpnOk
   H:  +00000
   H:  +00000
   H:  +00000
   H:  +00000
   H:  +00000
   H:  +00000
  Sb
    LED 13
  LED 13
  LED 13
  LED 13
  .....


  Niestety, z logu potrafię wyczytać jedynie to, że dysk rozpędza się prawidłowo. Każdemu wpisowi "H: +00000" towarzyszy jedno stuknięcie (głowicami). Na końcu jest duża ilość linii "LED 13".

  Czy z tego logu można wywnioskować, co się popsuło?
 • #3
  forsoft
  Level 21  
  msthhk wrote:

  Kod błędu LED 13 0000 - procesor twierdzi, że w ogóle nie udało się odparkowanie głowic...


  Odparkowanie głowic.... Dźwięk stukania świadczy o tym, że serwo głowic pracuje i głowice przesuwają się po talerzu. Mam więc rozumieć, że problem ogólnie dotyczy procedury odparkowywania głowic. Natomiast głowica posiada prawidłowe połączenie z serwo.
 • #4
  msthhk
  Level 29  
  Źle kombinujesz. Chodzi o ścieżki serwo, a nie mechanizm ;)
  To, że procesor twierdzi, nie znaczy, że to prawda.
 • #5
  forsoft
  Level 21  
  Na podstawie dostępnych mi informacji mogę jedynie stwierdzić, że procesor zgłasza błąd w procedurze odparkowania głowic. Mie ma także błędu świadczącego o braku komunikacji pomiędzy głowicami a serwo.

  Gdzie więc popełniłem błąd w tym rozumowaniu?
 • #6
  msthhk
  Level 29  
  Oprogramowanie dysku po odczycie ścieżek serwo wie, gdzie się znajduje głowica i że w ogóle znajduje sie nad talerzem - jeśli nie czyta serwo, to dla dysku wygląda to tak, jakby głowica w ogóle nie była nad talerzem.
 • #7
  forsoft
  Level 21  
  Innymi słowy, uszkodzenie głowicy jest jedną z prawdopodobnych przyczyn.

  Widzę tu problem dotyczący stosowanych terminów technicznych. Przykładowo, co to jest ścieżka serwo?

  Rozumiem tyle:
  - na nośniku są ścieżki
  - głowica jest przesuwana za pomocą serwo mechanizmu
  - położenie głowicy nad ścieżką jest na bieżąco korygowane na postawie odczytywanych sygnałów z nośnika (przypuszczam więc, że odczytem danych i sterowaniem serwo mechanizmem zajmuje się ten sam układ kontrolny).
 • #8
  msthhk
  Level 29  
  Zadałeś w pierwszym poscie pytanie, co się popsuło. "Popsuły się" głowice. I jest to diagnoza ostateczna. Oprócz głowic mogą być inne uszkodzenia, ale uszkodzenie głowic jest ewidentne i niezaprzeczalne.
  Napisałem Ci przecież: "Źle kombinujesz. Chodzi o ścieżki serwo, a nie mechanizm".
 • #9
  forsoft
  Level 21  
  Miałem już okazję badać uszkodzony dysk Samsunga o pojemności 80 GB. W wyniku uszkodzenia część danych była niedostępna. Konkretnie, duże obszary czytane prawidłowo, były przedielone sporymi obszarami uszkodzonymi. Uznałem wtedy, że uszkodzeniu uległa jedna z głowic. SV0411N ma tylko jedną głowicę, więc jej uszkodzenie powoduje brak możliwości uruchomienia dysku.

  Czy uszkodzenia głowic są typowe dla dysków Samsunga, czy też jest to ogólnie jedna z najczęstszych przyczyn awarii dysków twardych?
 • #10
  michal_aniol
  Level 33  
  forsoft wrote:
  Czy uszkodzenia głowic są typowe dla dysków Samsunga, czy też jest to ogólnie jedna z najczęstszych przyczyn awarii dysków twardych?


  Nie generalizowałbym. Czasem ludzie rzucają dyskami, to się na pewno uszkodzi. Dysków Samsung przychodzi do odzysku najmniej, zarówno 2,5 i 3,5 cala. Uważam te dyski za najbezpieczniejsze do przechowywania danych.
 • #11
  forsoft
  Level 21  
  Odzyskanie danych z dysku z uszkodzoną głowicą będzie, za pewne, wymagało wymiany podzespołu głowicy w napędzie.

  Jaki może być przybliżony koszt takiej usługi?

  SV0411N posiada tylko jedną głowicę. Teoretycznie powino to ułatwić procedurę wymiany tego podzespołu. Logicznym jest chyba założenie, że przy większej ilości głowic trudniejszy jest montaż i demontaż.
 • #12
  michal_aniol
  Level 33  
  Jaki koszt to zwróć się bezpośrednio do danych firm, z których będziesz chciał skorzystać. Są tańsze i droższe. Przy jednej głowicy jest teoretycznie prościej, ale jak to bywa - bez doświadczenia, narzędzi i warunków pracy (komora bezpyłowa) prostą rzecz można przerobić w bardzo trudną.
 • #13
  migol21
  HDD Recovery specialist
  Quote:
  najbezpieczniejsze do przechowywania danych.


  Co nie oznacza niezawodne bo takich nie ma .
  Generalnie im wolniejszy dysk im mniejszy pobór prądu i lepsze materiały z jakich wykonany jest im lepsza technologia tym większe prawdopodobieństwo, że dysk będzie nie zawodny.

  Są dyski serwerowe z 13 tyś obrotów ale w jakości wykonania i w takiej technologi, która daje ogromną niezawodność. Jest jeszcze sposób ich zasilania jak i miejsce w jakim pracują.

  Czynników jest wiele. Z dysków normalnych coraz rzadziej można spotkać dyski nie zawodne gdyż producenci redukując koszty zmniejszają jakość i napinają parametry do granic możliwości. Miejsce wykonania (nad rzeką Yangcy) też ma duży wpływ na jakość np. oryginalne dyski serwerowe IBM do serwerów specjalistycznych wykonywane były w USA ceny nie wspomnę bo nie o nią chodzi Jeszcze nie słyszałem o ich uszkodzeniu z wielu względów bo wiele na to ma wpływ ale nawet najbardziej nie zawodne dyski produkowane w dziwnym kraju zwykle prędzej czy później się popsują i to prędzej niż później.

  Podsumowując ten przydługi wywód :
  Nie ma niezawodnych dysków.
 • #14
  forsoft
  Level 21  
  W moje ręce dostał się właśnie o dwa miesiące starszy dysk SV0411N z firmware UA100-08. Czy zamiana elektroniki z dyskiem z firmaware UA100-07 jest możliwa? Dwie kości SMD różnią się oznaczeniami. Są to pamięć RAM i flash.
 • #15
  michal_aniol
  Level 33  
  Pytasz konkretnie o możliwość zamiany elektroniki? Jeśli tak to odpowiedz sobie na pytanie czy jak przebijesz opone w samochodzie to wymieniasz silnik? ;)
 • #16
  forsoft
  Level 21  
  Jeżeli moim celem jest zdobycie doświadczenia, to nie widzę przeciwskazań, by wymieniać silnik w samochodzie z przebitą oponą.
 • #17
  migol21
  HDD Recovery specialist
  forsoft a jak tak to ja też nie widzę przeciw wskazań wymiany samochodu pozostawiając opony. Czy to ma sens ?
 • #18
  forsoft
  Level 21  
  Marnowanie czasu na nieopłacalne eksperymenty jest jedną z cech mojej osobowości. W większości przypadków jest to faktycznie strata czasu, ale zdarza się, że zdobyta w ten sposób wiedza pozwala lepiej zrozumieć działanie wielu rzeczy.

  Przykładowo. Kiedyś, przez brak wiedzy, kupiłem zabezpieczony hasłem dysk twardy. W efekcie zdobyłem pokażną wiedzę o standardzie ATA i znalazłem sposób by dysk odblokować.
 • #19
  migol21
  HDD Recovery specialist
  I tak też można. Myślę, że jak rozbierzesz samochód na części pierwsze i spróbujesz go złożyć ponownie to zdobędziesz ogromna wiedzę dzięki czemu będziesz umiał wymienić koło, które zostało przebite. Ale podobno tak się człowiek uczy. Można też strzelać z armaty do komara by go zabić to tez jest sposób. Lub wybudować fabrykę mydła by móc nim umyć ręce itd. itp.

  Pytasz czy wymiana elektroniki jest możliwa według twojego podejścia wszystko jest możliwe. W końcu możesz wybudować fabrykę, lub ręcznie wytworzysz takie PCB, które będzie potrzebne odpowiednio zaprogramujesz i już.