Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler PCI SATA z BIOSEM lub adapter IDE/SATA z HDD LED

forsoft 19 Lis 2010 12:56 4103 4
  • #1 19 Lis 2010 12:56
    forsoft
    Poziom 21  

Mam kłopot ze znalezieniem rozwiązania pozwalającego na podłączenie dysku SATA do płyty głównej ze złączani IDE i PCI, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalnej kontrolki HDD LED.

Dysk twardy będzie dyskiem systemowym, więc kontroler PCI musi mieć wbudowany BIOS. Przejściówka rozwiązuje problem BIOSu, ale nie znalazłem żadnej z możliwością podłączenia kontrolki HDD LED.

Teoretycznie, istnieje możliwość wyprowadzenia kontrolki z pinu 11 złacza zasilania dysków SATA. Większość z nich obsługuje bowiem funkcję sterowania kontrolką w kieszeniach dyskowych. Niestety, w sprzedaży nie ma adapterów zasilania pozwalających na takie podłączenie. Dodatkowo złącza dostępne w sprzedaży mają konstrukcyjnie zwarte piny. Nie ma więc prostego sposobu na zbudowanie własnej przejściówki. Jedynym rozwiązaniem jest zbudowanie adaptera na bazie złącza przystosowanego do montażu na płytce. Komplikacja takiego rozwiązania dyskwalifikuje je w sytuacji, gdy problem dotyczy większej ilości komputerów.

0 4
  • #2 19 Lis 2010 14:56
    Alana
    Poziom 37  

Sporo kart kontrolera PCI ma wlasne zlacze kontrolki LED, takie zlacze mialy karty oparte o Sil3112/3114 ktore montowalam w komputerach - 2 albo 4 goldpiny gdzies w rogu karty.
    Podlaczasz w to miejsce kabelki od zielonej diody LED power i po problemie.

Co do przejsciowek IDE/SATA wiele z nich ma diode aktywnosci dysku "na pokladzie" wiec mozna pokusic sie o wyprowadzenie jej w podobny sposob.

0
  • #3 19 Lis 2010 16:31
    forsoft
    Poziom 21  

Niestety, żaden z okolicznych sklepów komputerowych nie posiada w ofercie odpowiedniego urządzenia. Nie mogę także kupić tego wysyłkowo, gdyż w opisach problem kontrolki HDD jest zawsze pominięty.

Czyli, aby otrzymać to co jest mi potrzebne, muszę zamówić konkretny model.

0
  • #4 12 Sty 2011 13:40
    forsoft
    Poziom 21  

Kupiłem kontroler Unitek PCI-SATA-41R. Opis na pudełku:
    "UNITEK PROFESSIONAL
    I/O Controller PCI BUS
    PCI to Mass Storage Add-on Card"

Jest on wyposażony w funkcjonalne wyprowadzenie do kontrolki HDD LED. Ale, mam pewne zastrzeżenia do innych reklamowanych właściwości. Zgodnie z deklaracją kontroler ten powinien działać w systemie Windows 98. Niestety na płycie CD nie ma stosownych sterowników przeznaczonych dla systemu Windows 98.

Kontroler jest wyposażony w chip SiI 3114CTU VEN_1095&DEV_3114&SUBSYS_71141095. Do tej wersji chipa pasują jedynie sterowniki przeznaczone pod systemy z jądrem NT. Windows 98 jest na tyle uprzejmy, że instaluje bez sprzeciwu te sterowniki, ale kończy się to tym, że dysk jest widoczy w systemie jako działający w trybie zgodności z DOS. Czyli, sterownik kontrolera nie działa.

Serwis sprzedawcy twierdzi, że skoro FDISK widzi partycje, to sterownik kontrolera działa prawidłowo. Dla niewtajemniczonych dodam, że FDISK wykorzystuje procedury BIOS i nie korzysta ze sterownika 32bit.

Teaz muszę znaleźć działające sterowniki do tego kontrolera, lub inny, bardziej uniwersalny model.

0
  • #5 29 Mar 2011 11:06
    forsoft
    Poziom 21  

Planowałem kupić kontroler na chipie SiI3112, ale okazało się to co najmniej trudne. Doczytałem się jednak, że chip SiI3512 ma praktycznie identyczną funkcjonalność i jest w stanie sterować kontrolką dysku twardego, podobnie jak SiI3112. Kupiłem więc kontroler Unitek PCI-SATA-2R.

Wszytko działa idealnie, jeżeli do kontrolera podłączony jest tylko jeden dysk SATA. W przypadku dwóch dysków niedziałających w trybie RAID sterownik z obsługą RAID wiesza się podczas startu systemu Windows 98.

Jest dostępny inny sterownik, bez obsługi RAID, ale jego rozwój zakończył się jeszcze wcześniej, niż wersja z obsługą RAID. Ponownie okazuje się, że sterownik ten nie działa z chipem kontrolera będącego w moim posiadaniu.

Oazuje się, że Silicon Image zakończył rozwój sterowników do systemów Windows 98 w trakcie procesu rozwojowego linii chipów 3112/3512 i 3114. Tak więc pomimo reklamowanej przez sprzedawców zgodności z systemem Windows 98, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sterowniki nie będą działać z nowszymi kontrolerami z tych serii. Innymi słowy zakup tych kontrolerów z zamiarem wykorzystania ich w systemach z rodziny Windows 98 jest ryzykowny.

0