Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8, komputer motocyklowy, wyświetlacz biegów etc. - spr

Mad Jaro 19 Lis 2010 13:29 6608 13
  • #1 19 Lis 2010 13:29
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Konstruuje motocyklowy komputer sterowany mikroprocesorem atmega8.

Podstawowe funkcje jakie ma spełniać to:
    -pomiar temperatury z dwóch DS18B20 (JP1, JP14)
    -pomiar napięcia ładowania akumulatora poprzez dzielnik (PD6)
    -pomiar ilości paliwa poprzez pomiar napięcia na pływaku 0,8-2,8V (JP2)
    -pomiar obrotów silnika poprzez tachopulse od licznika (JP19) lub na wszelki wypadek poprzez pomiar napięcia wraz z dzielnikiem i układem całkującym który muszę jeszcze obliczyć w zależności z jaką częstotliwością działa (JP17) muszę jeszcze sprawdzić jak będzie łatwiej
    -shiftlight LED załączany po przekroczeniu zadanej liczby obrotów (JP18)
    -przycisk wyboru funkcji na wyświetlaczu (JP13)
    -wyświetlacz LCD 2x8 (JP4)
    -wyświetlacz biegów:
    *wyprowadzenie GND z przekładni biegów (JP16) 1-N 2-1 3-2 4-3 5-4 6-5 7-6
    *wyświetlacz segmentowy dwukolorowy (JP20), dwie wspólne anody (zielone 0 załączane GND z pozycji N, reszta kolejno 1-6 czerwone)

Proszę o sprawdzenie poprawności schematu.

Mam też spory problem z ułożeniem ścieżek na płytce drukowanej tak aby się nie przecinały. Dopiero się uczę w Eagle a potrzebuje płytkę jak najmniejszych rozmiarów. Jeśli ktoś by miał chwilkę a jest obeznany w Eagle na pewno szybko by sobie z tym poradził mogę podesłać schemat.

0 13
  • Pomocny post
    #2 19 Lis 2010 17:17
    marco47
    Poziom 41  

Zacznij od tego aby jeszcze raz narysować schemat który będzie logicznie skonstruowany.
    Wszystkie symbole masy skierowane ku dołowi a dodatnie symbole zasilania ku górze.
    Następnie zlikwiduj wszystkie sygnały które prowadzisz po skosie.

Kondensator ceramiczny (100nF) przy dławiku powinien być od strony procka i dodatkowo elektrolit co najmniej 100uF.
    Również dołóż kondensator ceramiczny 100nF po stronie pierwotnej stabilizatora.
    Tranzystor Q1 zabezpiecz rezystorem co najmniej 100Ω.

Reszta po poprawieniu schematu :D

0
  • #3 19 Lis 2010 17:57
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Poprawiłem schemat, mam nadzieje że o to chodziło:

0
  • Pomocny post
    #4 19 Lis 2010 18:22
    marco47
    Poziom 41  

Już lepiej chociaż, jeszcze zostały krzywizny przy gnieździe wejściowym zasilania :cry:
    Sądzę że kondensator elektrolityczny 100uF na Resecie procka to stanowczo za dużo. Wystarczy ceramiczny 100nF bezpośrednio przy procku.
    Poprzednio na bazie tranzystora Q1 był rezystor 2k2 i taki zostaw.
    Proponowałem dodanie rezystora w gałęzi kolektor/gniazdo co najmniej 100Ω jako zabezpieczenie w razie przypadkowego zwarcia kolektora do masy.

0
  • #5 19 Lis 2010 19:30
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Czy na bazie tranzystora Q2 też dawać zabezpieczenie ?
    Kondensator z reseta wywaliłem całkiem

0
  • #7 19 Lis 2010 20:02
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Powinno być już ok, jakby coś nie grało to napisz.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Lis 2010 20:24
    marco47
    Poziom 41  

Jeszcze dodaj +5V do gniazda ISP bo chyba programator zasilasz z układu który programujesz.
    I nie pisz przy elementach np. 10k ohm, wystarczy 10k

Teraz zostało tylko zaprojektować płytkę :D
    Jeżeli będziesz miał jakieś kłopoty z projektem płytki, to koledzy z forum pomogą je rozwiązać.

0
  • #9 21 Lis 2010 22:44
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Jak na razie udało mi się zmodzić coś takiego:

Nie mam takiej wprawy w eagle a narysowanie czegoś najmuje mi kilka ładnych godzin.

Próbuję jak najbardziej sciaćnić płytkę, ba zależy mi na małym rozmiarze, a nie chcę używać SMD. Wiem, że będzie ciężko coś z tego wykrzesać. Pozostało jeszcze kilka ścieżek nie połączonych. Może by jakoś inaczej poukładać te elementy? Dla mnie to bez znaczenia a może będzie łatwiej poprowadzić ścieżki.

0
  • #10 21 Lis 2010 23:18
    marco47
    Poziom 41  

Zacznij od zmiany położenia procka. Przenieś go na stronę Bottom bo na stronie Top masz umieszczone pozostałe elementy przewlekane, a chyba wygodniej będzie lutować je od strony Bottom. Chyba że będziesz płytkę robił z metalizacją otworów, to wtedy nie ma to znaczenia.
    Jeżeli ma to pracować w motorze to powinieneś stabilizator położyć na płytce aby zminimalizować jej wysokość, i uniemożliwić oderwanie się części. W związku z tym musisz zreorganizować położenie elementów. Wtedy powinna istnieć możliwość poprawnego poprowadzenia wszystkich niezbędnych połączeń.
    Zbędny jest kondensator C2 jeżeli jest tam kondensator C1.
    Spokojnie można zmniejszyć płytkę o połowę, tylko wymaga to bardziej logicznego ułożenia elementów.

0
  • #11 22 Lis 2010 00:00
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Nie ogarniam tego zbytnio. Mam zamienić go na Buttom poprzez funkcje mirror ? Co wtedy z resztą elementów? GND przypiąć do warstwy Buttom wtedy ?

Wysokość nie stanowi dla mnie problemu bo i tak wszystkie przyłącza będą dość wysoko, kondensator C1 też jest dość wysoki.

Jeszcze zmniejszyć o połowę ? Ja chyba tego nie wykonam.

0
  • #12 22 Lis 2010 00:26
    marco47
    Poziom 41  

Aby nie popełnić błędów przy przenoszeniu elementów na spód płytki (Bottom) zmień w Display kolor warstwy tPlace (21) na np. żółty. Wtedy bez problemu będziesz wiedział po której stronie płytki leży jakiś element.
    Zanim przeniesiesz procek (SMD) na warstwę Bottom musisz skasować ścieżki poleceniem Ripup.
    Niestety później będziesz musiał zmienić ułożenie elementów przewlekanych na warstwie Top, bo przeniesienie procka na spód (Bottom) wiąże się z jego obróceniem o 180°

0
  • #13 22 Lis 2010 18:39
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Mam jeszcze pytanko, czy od PC2 do PC7 podciągnąć je rezystorem 4,7k do +5V

Kolega poradził mi, ze dobrze było by podciągnąć mimo że mega ma wbudowane.

0